Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Predstavujeme naše kluby: HK Agro Topoľčany ťahá hore mládež

Hádzanársky klub so silnou tradíciou sa dlhodobo drží v prvej polovici tabuľky vo všetkých vekových kategóriách. Zaujímavé je, že HK Agro Topoľčany má silnú mládež aj výborných mužov.
6.12. 2015 Autor - redakcia
Muži Topoľčian ako jediní v tejto sezóne zdolali Prešov. FOTO - www.HKTOPOLCANY.sk

Na otázky odpovedal organizačný pracovník HK Agro Topoľčany Dezider Jakubička.

Ako ste spokojní s výkonmi jednotlivých vašich tímov v aktuálnej sezóne? Kto vám robí túto sezónu zatiaľ najväčšiu radosť?

„Naše družstvá muži, starší, mladší dorast, starší, mladší žiaci už viac súťažných ročníkov dosahujú veľmi dobré výsledky. Kategória mužov mala za posledné dva roky medailové umiestnenie, starší dorast v celoslovenskej súťaži skončil v minulom súťažnom ročníku na štvrtom mieste, mladší dorast získal titul Majstra Slovenska a v Česko-Slovenskom pohári obsadili tretie miesto.

Starší žiaci obsadili na M-Slovenska tretie miesto a kategória mladších žiakov sa nezúčastnila otvorených M-Slovenska.V tomto súťažnom ročníku sú muži na  druhom mieste s jednou prehrou s Prešovom, starší dorast je na treťom mieste, mladší dorast je na prvom mieste, zatiaľ  bez straty bodu. Mladší a starší žiaci hrajú krajskú súťaž, Považskú ligu,  zatiaľ na prvom mieste, družstvo prípraviek sa zúčastňuje turnajov.“

Koľko detí je aktuálne zainteresovaných v mládežníckych súťažiach? 

„V mládežníckych súťažiach  máme zainteresovaných 87 detí. Najviac je v kategórii mladších žiakov, kde máme aj v súťaži zaradené dve družstvá.“

Je v meste o hádzanú záujem?

„V Topoľčanoch patrí hádzaná medzi populárne športy. Na zápasoch mužov je najvyššia návštevnosť divákov zo všetkých športov v meste. Hádzaná v meste Topoľčany má dlhoročnú tradíciu.“

Čo je z vášho pohľadu najdôležitejšie pri vedení mládeže k športu a k hádzanej konkrétne? Čo sa vám v klube osvedčilo?

„Pre deti je veľkým lákadlom, že za družstvo mužov nastupujú odchovanci nášho klubu. Majú možnosť vidieť na vlastné oči v kvalitných zápasoch dobrých hráčov.“

Máte nejakých odchovancov aj v niektorej z reprezentácií?

„Áno, medzi mužmi sú to dvaja, Polakovič a Cigáň. Z dorastu máme nominovaných sedem hráčov v kategórii kadetov, sú to Králik A., Filipeje, Babčan N., Belanský, Kováč, Tomanec a Petruš. V kategórii juniorov máme P. Králika, Hlniku a Michalku, vo výbere kraja je o Valent S., Babčan S., Šmalo, Valko a Vlnka“

V čom vidíte špecifikum vášho klubu v porovnaní s ostatnými vašimi  súpermi?

„Špecifické pre náš klub je, že dlhodobo máme všetky kategórie mládežníckych družstiev, ktoré hrajú v najvyšších súťažiach a umiestňujú sa na popredných miestach.“

Aká je  spolupráca medzi klubom a mestom a ako sa k hádzanej v Topoľčanoch stavajú sponzori? Ako sa darí napĺňať rozpočet klubu?

„Náš hádzanársky klub má ako jeden z mála k dispozícii športovú halu na hádzanú, čo je zásluhou hlavne mesta. Mesto prispieva na úhradu energií a dáva príspevok na činnosť mládežníckych  družstiev. Tak ako všade na Slovensku, aj nám sa veľmi ťažko hľadajú sponzori. Je to najmä preto, že poskytovatelia príspevkov nemajú žiadne finančné zvýhodnenie.

Kto z funkcionárov momentálne stojí za hádzanou vo vašom klube a najviac prispieva k jej rozvoju?

„Hlavným sponzorom nášho klubu je pán Alexander Mallo, ktorý už dlhšiu dobu sponzoruje klub a jeho pričinením reprezentuje hádzaná mesto, Slovensko a šíri dobré meno aj v zahraničí.“


Krátka história klubu

Počiatky mužskej hádzanej v Topoľčanoch možno datovať od roku 1951.  Na ihrisku Tatrana začali v tomto období trénovať  muži a to Milan Blaška, Václav Marko, Erich Jedlička, Jozef Šellei, Vladimír Mokrý, Vladimír Mackovič a Ivan Pavlovič.  Čulý športový život v tých časoch však prebiehal i na dvore Sokolovne v našom meste. Nadšenci športu upravili dvor Sokolovne aj pre hádzanú.

Na jeseň v ročníku 1958/59 sa topoľčianski di¬váci dočkali prvého ligového zápasu.

V rokoch 1970 -1972 hralo družstvo mužov  v divízii, keď od 1.3.1971 prevzal oddiel hádzanej Agrostav Topoľčany, čím sa vytvorila nová TJ v meste. V roku 1972 boli už pod vedením výboru TJ pri Agrostave muži úspešní a postúpili do SNL. Bolo to po 11. rokoch, keď sa v Topoľčanoch znovu začala hrať SNL mužov.
V 90-tych rokoch klub prešiel mnohými názvami. Pod názvom HO Poľnohospodár VTJ Topoľčany v súťažnom ročníku 1992/1993 4.miesto federálna liga, 3.miesto v Slovenskej súťaži a účasť v európskom pohári CITY CUP, v ktorom klub skončil v štvrťfinále.

Pod názvom Poľnohospodár Topoľčany získal v roku 1993/1994 víťazstvo v Slovenskom pohári. a právo štartovať v Pohári PVP, kde skončil klub v prvom kole.  V roku  1994/ 1995 pod názvom HC AGRO VTJzískalo prvý titul, 1995/1996 druhý  titul majstra Slovenska, 1996/1997 tretie miesto.  

A v roku 1997/1998 sa tešil klub z tretieho titulu majstra Slovenska. Najväčším úspechom na medzinárodnej úrovni je nepochybne semifinále v Pohári EHF 1997/1998.  Po týchto úspechoch 11 rokov pracoval klub vo veľmi skromných podmienkach, ale bolo dôležité udržanie hádzanej v meste Topoľčany.

V roku 2013/2014 klub vybojoval druhé miesto v extralige slovenskej súťaže. 2014/2015 tretie miesto. Momentálne hrá klub najvyššiu domácu súťaž, extraligu v ktorej chce dosiahnúť, čo najvyššie umiestnenie.
Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner