Slovenský pohár Žien vyhrali hráčky Iuventy Michalovce (+ video)

Hádzanárky Iuventy Michalovce obhájili víťazstvo v Slovenskom pohári a zakončili tak výborný rok ďalšou trofejou.
20.12. 2015 Autor - sita
Víťazky Slovenského pohára 2015/2016. Autor - MICHAL POSPIŠ

Hádzanárky Iuventy Michalovce zakončili tento kalendárny rok tým najlepším spôsobom, keď sa stali víťazkami Slovenského pohára žien 2015/2016. Zverenky Františka Urbana si prvú trofej v sezóne vybojovali v Šali, keď v nedeľňajšom finále víkendového záverečného turnaja súťaže zdolali v tamojšej Mestskej športovej hale družstvo HK Slávia Partizánske 28:17 (11:11) a obhájili prvenstvo, ktoré im patrí už štvrtýkrát za sebou.

V polčase bola remíza

Po vyrovnanej úvodnej desaťminútovke sa v druhej prekvapujúco častejšie presadzovali hráčky Partizánskeho, ktoré Szökeová v 19. min poslala už do štvorgólového vedenia. Dlho sa však z neho netešili, lebo Michalovčanky zapli na vyššie obrátky a v 26. min Holešová vyrovnala na 10:10. Vzápätí naklonila skóre na stranu Slávie Michnová, ale 17 sekúnd pre koncom úvodného dejstva Holešová stanovila polčasové skóre 11:11.

Podobným spôsobom ako v semifinále spustili Zemplínčanky po zmene strán uragán. Necelých prvých šesť minút opanovali 7:1 a získali rozhodujúci náskok 18:12. Na začiatku 47. min Habánková zvýšila už na desaťgólový rozdiel (23:13). Partizánčanky nenašli v sebe dostatok síl, aby mohli v zostávajúcom čase konkurovať Iuvente, ktorá najvyššie viedla v 55. min (27:15) a napokon zvíťazila 28:17.

Michalovčanky sa z triumfu v SP tešili piaty raz v priebehu šiestich sezón a celkovo sa stali držiteľkami cennej trofeje siedmykrát z doterajších 38 ročníkov. Okrem nej získali finančnú prémiu 1200 eur a právo účasti vo Vyzývacom pohári 2016/2017. Ak sa stanú aj národnými šampiónkami, prejde právo štartu na finalistu.

Veľmi úspešný rok Michaloviec

Zemplínčanky, ktoré si v sobotňajšom prvom semifinále poradili s hráčkami ŠKP Bratislava 32:22 (15:12), zavŕšili mimoriadne úspešný rok 2015. V ňom našli v súťažných zápasoch jediného premožiteľa (Baník Most v interlige). Vybojovali si však triumf v spoločnej slovensko-českej súťaži (WHIL), majstrovský titul v národnom play-off, dve víťazstvá v Slovenskom pohári (v uplynulej sezóne sa hralo až v apríli 2015), ako aj postup do osemfinále Pohára EHF.

Partizánčanky si na svoje piate pohárové prvenstvo v histórii musia minimálne rok počkať. V semifinále síce s prehľadom prešli cez prvoligový HC Sporta Hlohovec 24:16 (14:9), ale vo finále sa po nádejnom prvom polčase pripravili nevydareným vstupom do druhej časti o šancu získať trofej.

Povedali po zápase

- zdroj: web Iuventy

František Urban (tréner Michaloviec): "Nevstúpili sme príliš dobre do prvého polčasu. Netvrdím, že hráčky neboli koncentrované. Kopili sme však technické chyby, ktorých bolo až pätnásť, čo je veľmi veľa. Nebol dôvod brať si oddychový čas, lebo sme hrali to, čo sme chceli. Len sme nepremieňali šance a robili technické chyby. V druhom dejstve sme za vyše devätnásť minút inkasovali len dvakrát, fungovala spolupráca obrany s brankárkou Gubikovou a darili sa nám protiútoky. Jednoducho, vtedy nám to už išlo. Bol to náš rozbehnutý stroj, ktorým sa prezentujeme od začiatku sezóny. Som rád, že sme spravili takúto bodku za týmto rokom."

Peter Olšavský (tréner Partizánskeho): "V prvom polčase sme ukázali, že vieme hrať aj lepšie. Darilo sa nám ubrániť protiútoky súpera, dokázali aj v spolupráci s brankárkou eliminovať michalovské spojky. Po prestávke sme však na to nenadviazali. Slabším prístupom v defenzíve sme viac-menej prestali hrať a za päť minút si prehrali celý zápas. Prišli sme o sebavedomie, ktoré sme mali v úvodnej tridsaťminútovke. Potom sme sa už ťažko dostávali späť do zápasu."

Finále Slovenského pohára v hádzanej žien 2015/2016 v Šali

Iuventa Michalovce - HK Slávia Partizánske 28:17 (11:11)

- Iuventa sa stala víťazom SP žien

Zostavy a góly:

Iuventa: Álvarezová-Lafuenteová, Gubiková, Medveďová - Kučerová 5, Černovová 4, M. Holešová 4, V. Kišíková 1, S. Nagyová, Habánková 1, Barátová, Levčenková, Wollingerová 3, Dziurová, Bajčiová, Fiľková-Trehubová 6/1, Perederijová 4

Slávia: Súlovská, Škvareninová - Karásková, Savičová 2, Blažeková 3, Szökeová 2/1, Horečná, Geričová, Šimáková, Španihelová 1, Michnová 8/3, Bettáková, Korcová, Štetáková, D. Krajčovičová, Hollá 1

Pok. hody: 1/1 - 7/4, vylúčené: 4 - 3, rozhodovali: Dvorský a Karlubík, 150 divákov

SOBOTA

Semifinále:

Iuventa Michalovce - ŠKP Bratislava 32:22 (15:12)

- do finále postúpila Iuventa

Najviac gólov: Fiľková-Trehubová 8/2, Holešová a Perederijová po 4 - Beňušková 7/2, Marčeková 6, Trúnková a Šarišská po 2

Pok. hody: 4/2 - 4/3, vylúčené: 5 - 1, rozhodovali: Daňo a Sabol, 250 divákov

Bratislavčanky v I. polčase ešte ako-tak držali krok, ale po zmene prišiel uragán v podaní Zemplínčaniek, ktoré za 11 minút zvýšili vedenie na 24:13 a predčasne rozhodli o osude duelu.

Slávia Partizánske - HC Sporta Hlohovec (I. liga) 24:16 (14:9)

- do finále postúpilo Partizánske

Najviac gólov: Geričová a Štetáková po 4, Michnová 4/1 - Krajčovičová 5/2, Kisová 3, Koníková 3/3

Pok. hody: 2/2 - 6/5, vylúčené: 3 - 1, rozhodovali: M. Baďura a J. Ondogrecula, 350 divákov

Partizánčanky udali tón stretnutia hneď v úvodnej desaťminútovke, v nej si utvorili päťgólový náskok (6:1). Hlohovčanky na začiatku druhej časti zdramatizovali vývoj, v 43. min sa dotiahli na 14:17, ale súper potom v priebehu nasledujúcich 12 minút unikol na 24:15 a bolo rozhodnuté.