V nedeľu sa v dvoch slovenských mestách rozbehol nový mládežnícky projekt Slovenského zväzu hádzanej zameraný na výchovu budúcich reprezentantov a reprezentantiek s názvom "Talentprogram". V Martine sa tak zišlo 41 hráčov s ročníkom narodenia 2004/2005, v Stupave zasa 40 hráčok s rovnakým ročníkom narodenia ako chlapci. Výber talentovaných chlapcov a dievčat z celého Slovenska by sa na minikempoch mali pravidelne stretávať každý mesiac. Koordinátormi projektu sú Radoslav Antl a Fernando Gurich pre chlapčenskú zložku a Peter Pčola s Rastislavom Jedinákom pre dievčenskú zložku. O projekte Talentprogram sme sa porozprávali s technickým riaditeľom SZH Fernandom Gurichom.

Čo je hlavná myšlienka projektu Talentprogram?

„Myšlienkou projektu je pracovať s hráčmi a hráčkami, ktorí majú perspektívu do budúcnosti, tak aby sa rozvíjali ich individuálne zručnosti, sila a kondícia, čo ich má pripraviť na úroveň vrcholovej hádzanej.“

Na čo sa budete pri tréningoch zameriavať?

„Hlavným cieľom bude pracovať na individuálnych zručnostiach v útoku a obrane. Takmer všetky tréningy budú zamerané na tieto činnosti. Budeme sa snažiť praktizovať aspoň jednu veľmi otvorenú obranu, aby sa hráči a hráčky naučili brániť vo väčšom priestore. Nie je to z dôvodu, že by sme chceli preferovať otvorenú obranu, ale preto, že hráč má pri nej viac zodpovednosti a tak sa neskôr môže ľahšie hýbať a orientovať v hociktorom inom obrannom systéme, keďže už ovláda dôležité prvky z otvorenej obrany. Určite budeme trénovať aj klasickú 0-6, len oveľa agresívnejšiu ako je u nás bežne zvykom. Budeme pracovať na dôležitých obranných činnostiach ako je orientácia, ako kontrolovať protihráča pri 1 na 1 vo väčšom priestore, kedy vypomáhať a kedy nie, kedy a ako sa snažiť o vypichnutie, keď niekto dribluje alebo ide dlhá prihrávka. Čo sa týka útoku, budeme sa snažiť hrať tak rýchlo ako to je možné, teda budeme chcieť vynechávať zbytočný dribling. Toto budeme samozrejme trénovať popri pre nás najdôležitejších útočných činnostiach ako prihrávka, streľba a klamlivá činnosť.“

Aký je váš doterajší dojem z prvého kempu v Martine?

„Chalani sú veľmi nervózni, keďže zatiaľ nás nepoznajú a všetko je pre nich nové. Chcú sa ukázať v čo najlepšom svetle, ale sú nervózni a tak robia veľa ľahkých chýb. Ale myslím, že pracujú v poriadku. Chlapcov okrem iného aj testujeme a môžeme povedať, že kondícia nie je na najlepšej úrovni a čaká náš ešte veľa práce.“

Ako budete rozvíjať hráčov po kondičnej stránke?

„Tento prvý kemp zatiaľ chalani nejdú do posilňovne, pretože najprv im ukážeme správnu techniku a metodiku, aby posilňovaciu časť tréningu robili správne. Na to tu máme kondičného trénera Dávida Kondáča. Od ďalšieho kempu tak už začneme naplno pracovať aj v posilňovni.“

Talentprogram je však okrem hráčov zameraný aj na mladých trénerov, správne?

„Áno, je to tak. Okrem rozvoju hráčov zároveň využívame aj ďalší veľmi dôležitý cieľ, ktorým je rozvoj trénerov. Snažíme sa spraviť si počas kempu malý seminár každý mesiac na inú tému. Aj na tomto kempe je tu okrem Rada Antla a mňa aj Pavol Polakovič, Lukáš Klačanský, Tomáš Kysel, Ladislav Kovačin a Marek Šiška. Od ďalšieho kempu už budeme pozývať aj klubových trénerov, aby sa aktívne zapájali a aby videli ako pracujeme. Takže ďalší základný cieľ Talentprogramu je aj rozvoj mladých trénerov, keďže oni sú pre budúcnosť kľúčoví.“

Čo je pre vás najdôležitejší predpoklad úspechu tohto projektu?

„Určite kooperácia. Či už medzi hráčmi samotnými, nami trénermi, ktorí sme tu na kempe, ale aj kooperácia spolu s klubmi. Môžem len vysloviť veľké poďakovanie klubom a klubovým trénerom, ktorí uvoľnili svojich hráčov a hráčky, aby sa zúčastnili Talentprogramu.“



Autor: slovakhandball.sk