Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

RENÁTA MARCINOVÁ, KRSTNÁ MAMA SKUPINY B: ŽREB FAVORIZOVAL MAĎARKY, NO PODĽA MŇA VYHRÁ SKUPINU BRAZÍLIA

Krstná mama B skupiny MS v hádzanej žien do 18 rokov 2016 v Bratislave favorizuje tím Brazílie. Zaspomínala aj na časy, kedy sama  obliekala reprezentačný dres na svetom šampionáte v Nórsku v roku 1992.
HODNOTENIE SKUPINY:
„Hoci v skupine boli pri žrebe najvyššie nasadené Maďarky, ja skôr tipujem, že z prvého miesta postúpi ďalej Brazília. Hádzaná je v tejto krajine veľmi populárna, navyše Brazílčania sa pri športe vedia správne „poblázniť“ a vtedy sa dokážu viezť na vlne úspechu. Ako sa zabávajú na pláži, tak sa bavia aj pri hádzanej. Prekypujú radosťou z hry, ktorá je pestrá a nie uniformná. Taká hra sa aj mne páči viac.
V Maďarsku dlhodobo pracujú s mládežou na vysokej úrovni, majú výborný systém. Od toho sa odvíja aj výkonnosť jednotlivých družstiev. Reprezentantky Maďarska sú pravidelnými účastníčkami vrcholných podujatí s dobrými výsledkami a to môže motivovať aj ich kadetky na MS v Bratislave.
Švédsko pracuje so svojou hádzanárskou základňou podobne dobre ako Maďarsko. Seniorky Švédska však v posledných rokoch trocha ustúpili z pozícií, nepatria medzi špičku, a to sa môže odzrkadliť aj na výkonoch kadetiek na turnaji.
Sama som zvedavá, ako je momentálne na tom španielska hádzaná. Mám však pocit, že na týchto majstrovstvách dosiahnu Španielky iba priemerné výsledky.
Čínu radím medzi veľmi nepríjemné družstvá. Vychádzam aj z vlastných skúseností: Vždy sa nám proti nim hralo nepríjemne, pretože predvádzajú takú „netypickú“ hadzanú, majú svojský systém. Uvidíme, či dokážu prekvapiť.
O Kongu toho vieme len veľmi málo, ťažko hodnotiť. Ale v podstate na každom šampionáte, najmä pri mládeži, sa zrodia aj nejaké prekvapenia. A to aj od tímov, s ktorými sa nerátalo. O to sa sa bude africký tím určite pokúšať.“

SPOMIENKA LEGENDY:
„V roku 1992 sme ako vtedajší česko-slovenský tím hrali na majstrovstvách sveta B-skupiny v Litve. Vo veľmi ťažkom a rozhodujúcom zápase sa nám podarilo zvíťaziť nad Švédskom, ktoré bolo vtedy výkonnostne nad nami. Bol to úžasný zážitok a rozhodol o našom postupe na svetový šampionát najvyššej kategórie.
Ten sa konal o rok neskôr v Nórsku. V našej krajine nastali zmeny, Československo už neexistovalo, krajiny sa rozdelili a tak sme štartovali pod vlajkou a s hymnou medzinárodnej federácie. Bolo to naše posledné spoločné vystúpenie...
Tieto dva momenty sa mi vryli hlboko do pamäti – najskôr obrovské štastie a radosť z postupu a potom obrovské sklamanie a smútok, že hráme spolu poslednýkrát... Spomínam si na úžasné vzťahy, ktoré v tom tíme panovali. Mnohí, dokonca aj médiá, hľadali v našom družstve nejaké konflikty alebo problémy. No my sme boli skvelá partia, ťahali sme za jeden povraz a rozdelenie krajiny nás skôr mrzelo. Napokon - kamarátske vzťahy nám ostali dodnes, azda sa viaceré z nás stretneme aj teraz na šampionáte v Bratislave.“

Renáta Marcinová (1964), bývalá československá reprezentantka, v súčasnosti tímlíderka ženskej reprezentácie SR. Pochádza z Prahy a hrávala za Sláviu Praha, Inter Bratislava, Duslo Šaľa (majsterka ČSFR v roku 1992), CO-IMPEX Topoľníky, Branik Maribor – Slovinsko, Chirana Medical Bratislava, UHC Stockerau, Union Korneuburg – Rakúsko. 126-násobná reprezentantka ČSFR a ČR, účastníčka: MS „C“ v Taliansku 1991 (3. miesto) ČSFR, MS „B“ v Litve 1992 (2. miesto) ČSFR, MS v Nórsku 1993 (9. miesto), MS Rakúsko – Maďarsko 1995 (13.miesto) Česká republika, MS Nemecko 1997 (13. miesto) ČR, MS Nórsko – Dánsko 1999 (19. miesto) ČR, ME Nemecko 1994 (8. miesto) ČR. Od roku 2013 je vedúca tímu SR ženy, v rokoch 2012 – 2015 sekretár mládeže SZH.


Hádzaná nás baví  -  We enjoy handball 
Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner