MS kadetiek v Bratislave: Slovenky triumfovali nad Rumunkami a skončili 13.

Mladé Slovenky dosiahli na MS 2016 bilanciu štyri víťazstvá - tri prehry. Na záver s Rumunskom vyhrali 25:21.
28.7. 2016 Autor: sita
Slevenská reprezentácia Rumunsko na záver MS zdolala. Foto - SZH

Slovenské hádzanárske reprezentantky úspešne zakončili svoje vystúpenie na majstrovstvách sveta hráčok do 18 rokov v domácom prostredí. Zverenky trénera Jána Beňadika zvíťazili v bratislavskej Aegon aréne NTC vo štvrtkovom stretnutí o 13. miesto nad rovesníčkami z Rumunska 25:21 (11:13). Slovenky obsadili v konečnom poradí 13. priečku z 24 účastníkov.

V porovnaní s premiérou na svetovom šampionáte v roku 2008, keď kadetky SR obsadili v Bratislave v konkurencii 16 tímov 7. stupienok, si súčasná generácia pohoršila o šesť priečok. Mladé Slovenky dosiahli na MS 2016 bilanciu štyri víťazstvá - tri prehry, keď im vyšiel vstup do turnaja vďaka trom priaznivým výsledkom v základnej fáze proti hráčkam Argentíny, Uzbekistanu a Slovinska. Na Dánky, Egypťanky a Nórky nestačili, ale proti Rumunkám sa so šampionátom rozlúčili víťazne.

Slovenky s dvoma zmenami v kádri (Bajzová a Takáčová namiesto Mulikovej s Tamásiovou) v úvode v krátkom slede štyrikrát inkasovali, z toho tri razy z pokutových hodov. Z nevydareného začiatku sa však rýchlo spamätali a na začiatku 11. min prehrávali už len 4:5.

Namiesto vyrovnania súper v 17. min odskočil na 8:4 V ďalšom priebehu sa slovenské hráčky ešte dvakrát dotiahli na jednogólový rozdiel - v 21. min 8:9 a o päť minút neskôr 10:11. Na prestávku išli za nepriaznivého stavu 11:13.

Po zmene strán zavelili Beňadikove zverenky k obratu - šnúra troch presných zásahov im v 39. min priniesla prvýkrát vedenie v dueli (16:15). Vzápätí zvýšili na 18:15 a keď Rumunky zahadzovali, čo sa dalo (aj vďaka zákrokom brankárky Furgalákovej), v 51. min gólom Zemanovičovej bolo 21:17. Slovenky pokračovali v nastúpenom trende a s pribúdajúcimi minútami čoraz bezradnejšie Rumunky napokon zdolali 25:21.

Povedali po zápase

Ján Beňadik (tréner SR "18"): "Dievčatá vedeli, že súpera ako Rumunsko môžu zdolať len dobrým výkonom. Napokon taký aj podali. S turnajom som spokojný, ale nejaký čas nás ešte bude mrzieť nevydarený polčas s Egyptom, inak by sme namiesto o 13. hrali o 9. miesto."

Adriana Holejová (spojka, najlepšia hráčka i strelkyňa SR): "Od začiatku to bolo veľmi vyrovnané. Išli sme do toho naplno, každá z nás dala do zápasu všetko a napokon tá vynaložená snaha priniesla naše víťazstvo. Mám z toho len dobré pocity."

MS v hádzanej hráčok do 18 rokov v Bratislave - zápas o 13. miesto (Aegon aréna NTC) - štvrtok:

Slovensko - Rumunsko 25:21 (11:13)

Zostava a góly SR "18": Hanzalíková, Furgaláková - Trúnková 2, Zemanovičová 3, Bačikovská, Bajzová, Takáčová, Nejedlíková 2, K. Kostelná 2/1, L. Kovácsová 1, Bajčiová 2/1, Solárová 2, Holejová 8/4, Škoricová, Vencuriková 3, N. Némethová

pok. hody: 6/6 - 6/6, vylúčené: 5 - 4, rozhodovali: Leszcynski a Piechota (obaja Poľ.), 300 divákov