Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Kadeti SR chcú na ME "18" v Chorvátsku kvalifikovať na majstrovstvá sveta

Zoltán Heister (tréner kadetov SR): "Prvá trinástka si zaistí účasť aj na budúcich ME, ideálne by však bolo skončiť ešte minimálne o priečku vyššie, keďže prvá dvanástka sa kvalifikuje na budúcoročné MS."
9. augusta 2016, autor: SITA

Séria letných mládežníckych šampionátov v hádzanej vyvrcholí v najbližších dňoch v Chorvátsku, kde sa od štvrtka 11. do nedele 21. augusta uskutočnia majstrovstvá Európy hráčov do 18 rokov. Medzi 16 účastníkmi turnaja, na ktorý sa podľa nového už nehrala kvalifikácia, nechýbajú ani mladí Slováci. Lanský septembrový žreb prisúdil kadetom SR v základnej B-skupine v Záhrebe za súperov rovesníkov z Dánska, Slovinska a Ruska.

"Teraz ťažko hovoriť, kam môžu siahať naše ambície. Toto družstvo je spolu len rok, kým ostatné tímy spolu pracujú už dva či tri roky. Pripravovali sme sa svedomito, ale až turnaj nám ukáže, kde sa v porovnaní s ostatnými nachádzame výkonnostne. V každom prípade je naším cieľom udržať sa v A-kategórii, z ktorej vypadnú poslední traja. Čiže prvá trinástka si zaistí účasť aj na budúcich ME, ideálne by však bolo skončiť ešte minimálne o priečku vyššie, keďže prvá dvanástka sa kvalifikuje na budúcoročné MS," uviedol pre agentúru SITA kouč SR Zoltán Heister, ktorý sa vrátil k trénovaniu mládeže. V minulosti doviedol kadetov na ME dvakrát na 6. miesto a juniorov na ME na 6. priečku a na MS na 14. pozíciu.

Umiestnenie v tucte najlepších garantuje splnenie oboch cieľov - záchranárskeho i postupového. Priblížiť sa k tomu môžu slovenskí reprezentanti už v základnej skupine, kde ich postupne čakajú - Slovinci (11. 8. o 15.00 h), Dáni (12. 8. o 13.00) a Rusi (14. 8. o 15.00). "Všetci traja súperi patria dlhodobo do špičky. Kvalitou disponujú predovšetkým Dáni, Rusi a Slovinci sú nevyspytateľní. Veľmi dôležitý bude vstup do turnaja," tvrdí slovenský kormidelník.


Ani jeden legionár

V uplynulých týždňoch prebiehala príprava slovenských kadetov v piatich päťdňových cykloch. "Urobili sme maximum, viac sa ani nedalo. Verím, že chlapci sú v dobrej forme. Na čo to bude stačiť, ťažko predpovedať. Rozhodne momentálna forma i psychika. Sú to mladí hráči, u ktorých sa ťažšie predvída, či a ako obstoja v náročných zápasoch," poznamenal Heister, ktorého zverenci odohrali 9 prípravných duelov. Tento týždeň už nemali v pláne zápasovú generálku, tú absolvovali minulý týždeň, keď si formu preverili v konfrontáciách s extraligistami zo Šale a Modry.

V 16-člennom kádri nie je ani jeden legionár. "Škoda, že nie je k dispozícii talentovaný Nicolas Babčan z Topoľčian. Ostatní najlepší v tejto kategórii sú však tu a pripravení zabojovať o čo najlepšie výsledky," dodal Zoltán Heister.

V základných skupinách sa hrá systémom každý s každým. Prvé dva tímy z každej skupiny postúpia do štvrťfinálovej fázy, kde utvoria dve štvorčlenné skupiny (postupujúci z A+B a C+D), v ktorých budú bojovať o účasť v bojoch o medaily. Na ostatných účastníkov čakajú súboje v skupinách o 9. - 16. miesto.

Dejiskami ME "18" sú Záhreb a Koprivnica, prvenstvo spred dvoch rokov zo šampionátu v Poľsku obhajujú kadeti Francúzska.

Nominácia kadetov Slovenska:

brankári: Adam Králik (HK Agro Topoľčany), Adam Ochaba (TJ Slovan Modra), Mário Olexík (ŠKP Bratislava)

pivoti: Boris Rešovský (Tatran Prešov), Filip Polgár (HC Štart Nové Zámky), Radoslav Demko (HK Slavoj Trebišov)

krídla: Dávid Tomanec, Kristián Filipeje (obaja HK Agro Topoľčany)

spojky: Tomáš Rečičár (Tatran Prešov), Tomáš Ševčík (HC Sporta Hlohovec), Ivan Bystrický (MŠK Považská Bystrica), Filip Šátek (HC Štart Nové Zámky), Martin Potisk (TJ Slovan Modra), Jakub Prokop, Samuel Janoška (obaja ŠKP Bratislava), Martin Luby (1. MHK Košice)

Zloženie základných skupín

A-skupina (Záhreb): Španielsko, Francúzsko, Nórsko, Švajčiarsko

B-skupina (Záhreb): Dánsko, Slovinsko, Rusko, Slovensko

C-skupina (Koprivnica): Švédsko, Chorvátsko, Česko, Island

D-skupina (Koprivnica): Nemecko, Srbsko, Portugalsko, Poľsko

Program zápasov B-skupiny:

štvrtok 11. augusta: Dánsko - Rusko (13.00 h), Slovinsko - Slovensko (15.00)

piatok 12. 8.: Slovensko - Dánsko (13.00), Rusko - Slovinsko (15.00)

nedeľa 14. 8.: Dánsko - Slovinsko (13.00), Rusko - Slovensko (15.00)

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner