Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

30 rokov od vicemajstrovského titulu na mS žien 1986

Finále na majstrovstvách sveta 1986 v Holandsku bolo prekvapením
14.12.2016, Autor: redakcia v spolupráci s Tomášom Kuťkom, SITA

Československá hádzaná zažila pred 30 rokmi jeden zo svojich najväčších úspechov. Ženská reprezentácia na majstrovstvách sveta 1986 žien v Holandsku získala strieborné medaily. Úspech, s ktorým sa veľmi nepočítalo prekvapil celý športový svet. Vo vtedajšom reprezentačnom tíme pôsobilo až 11 hráčok zo Slovenska.  

V úvodnom zápase šampionátu zdolalo Československo Japonsko v Enschede 24:17. Druhý zápas sme vybuchli proti Nórsku, keď sme v Apeldoorne prehrali so severankami o 10 gólov 17:27. Nórsko sa na tomto šampionáte prvýkrát v histórií umiestnilo na medailovej pozícií, keď v súboji o 3. miesto zdolali NDR a dá sa povedať, že práve v Holandsku začal rozmach nórskej ženskej hádzanej. V poslednom zápase základnej skupiny sme si v Arnheime poradili s Čínou rovnakým výsledkom, akým sme prehrali s Nórskom – 27:17. 

Prvý zápas semifinálovej skupiny sme odohrali v Amsterdame s Rumunskom a zvíťazili sme 22:21, napriek tomu, že sme prehrávali väčšinu prvého polčasu. Išlo o 200. zápas trénera Zerzáňa na lavičke Československa. V ďalších zápasoch semifinálovej skupiny sme vyhrali s NSR 19:13 a s Južnou Kóreou 26:23 a záležalo tak na výsledku zápasu Rumunsko – Nórsko o ktoré medaily si zahráme. Len remízový výsledok by nás posunul do finále proti ZSSR a tak sa aj stalo: Rumunky remizovali s Nórkami 23:23 a Rumunky neuspeli ani s protestom, ktorý podali na IHF kvôli tomu, že im v zápase s Nórskom neuznali gól. 

14. decembra 1986 sme sa tak Československo v Rotterdame pred viac ako 7000 divákmi postavilo vo finále 9. majstrovstiev sveta hádzanárok proti ZSSR. Trištvrte zápasu sme dokázali favoritovi vzdorovať, keď po polčase 12:15 bol v 48. minúte ešte stav 18:21. Nakoniec sa však ukázala fyzická prevaha súpera a vo finále, v ktorom nastrieľala Mária Ďurišinová 9 gólov sme prehrali 22:30. Z Holandska sa však ženská reprezentácia vracala s veľkým úspechom, ktorým bol titul vicemajstrov sveta. Ten nám zaručil aj priamu účasť na olympijských hrách 1988 v Soule, na ktorých sme obsadili 5. miesto. 

"Moje spomienky sa viažu predovšetkým na finále. V živej pamäti mám, ako sme sa zrazu ocitli v súboji o titul a mali sme istý postup na olympijské hry do Soulu. My sme nešli na šampionát s veľkými ambíciami. Hoci sme už začali zúročovať, že sme dlhšie pokope v tomto zložení a mali dobré výsledky, o medaile sa vopred nehovorilo, a tak to bolo pre nás obrovské prekvapenie, na ktorom má zásluhu aj náš tréner Jirko Zerzáň," uviedla pre agentúru SITA bývalá vynikajúca reprezentantka Janka Stašová, podľa ktorej slov po predšampionátovom sústredení v Chebe cestovali so spoluhráčkami do Holandska dobre naladené a na hraniciach ich dokonca vyprevádzali colníci. Pohodu potom zužitkovali aj na turnaji, kde vo finále podľahli pred 7000 divákmi výberu ZSSR 22:30 (12:15). "Mali sme dobrú základnú skupinu a s postupom z nej sme počítali. Vedeli sme, že na OH 1988 postúpia priamo prvé tri družstvá, o čo sme sa chceli pokúsiť zabojovať. Z MS si pamätám najmä finálový duel so Sovietskym zväzom v Rotterdame. Akoby to bolo len včera. Keďže účasť vo finále sa od nás nečakala, postupom do boja o zlato z nás akoby všetko opadlo a nastalo akoby uspokojenie. Nad Ruskami na čele so Zinaidou Turčinovou sme mohli vyhrať jeden z desiatich duelov, ale tam nebola šanca na víťazstvo. Po polčase sme zaostávali len o tri góly, ale ony boli vo finále určite lepšie i celkovo v tej ére nemali konkurenciu. Mne sa v tom finále celkom darilo, bojovala som i rozčuľovala sa. Málokedy som zvykla dávať najavo emócie, ale aj teraz mám pred očami, ako som zdvihla ruky nad hlavu, keď som skórovala z trháku," pokračovala v spomienkach Stašová, ktorá považuje titul vicemajsterky sveta za najväčší úspech svojej úspešnej hádzanárskej kariéry. "Bol to vrchol našej éry. Mať medailu z MS, postúpiť a potom sa môcť zúčastniť na OH, to je sen každého športovca, no nie každému sa to splní. Je to o to cennejšie, že kým v súčasnosti sú vrcholné podujatia každý rok, za našich čias sa konali svetové šampionáty každé štyri roky a majstrovstvá Európy sa vtedy ešte nehrali. Za 10 - 15 rokov kariéry sme mali možnosť zúčastniť sa na záverečných turnajoch dva - trikrát."

Stašová a spol. si radostné chvíle občas pripomenú. Pri príležitosti 30 rokov od dosiahnutia 2. miesta v konkurencii 16 tímov na IX. svetovom šampionáte však nebudú spomínať spoločne. "Boli sme dobrá partia, delili sme sa na tri skupinky - štarťáčky, Prešovčanky a Partizánčanky a medzi sebou sa doberali. V reprezentácii sme mali prísny režim. V Holandsku však bolo dejiskami MS veľa miest, a tak sa veľa cestovalo. My sme si čas krátili štrikovaním či hraním žolíka. Z času na čas sa s bývalými spoluhráčkami stretneme. Aj teraz sme chceli s trénerom Zerzáňom zorganizovať stretávku po troch desaťročiach od úspechu československej ženskej hádzanej, ale nejako sa nám to nepodarilo dať dokopy. V minulosti sme si však zisk striebra pripomenuli pri predchádzajúcich okrúhlych výročiach vo Velehrade, Prešove, Partizánskom či v Trenčíne."

Strieborná medaila z MS 1986 bola treťou a zároveň poslednou pre československé hádzanárky. Odvtedy sa márne čaká na podobný úspech ich nasledovníčok, v ostatných desaťročiach je pre národný tím problém už aj kvalifikovať sa na vrcholné podujatie. "Stále som prekvapená, aká sme boli silná generácia. V tom čase sme si to ani neuvedomovali. Mali sme kvalitnú ligovú súťaž, v ktorej z prvých šiestich tímov mohol byť ktorýkoľvek majstrom. Hrali sa vyrovnané a zrejme aj výborné zápasy, keďže všade boli plné haly. Odvtedy prešlo už toľko rokov a ani sme sa nepriblížili niečomu takému na MS a o účasti na OH ani nehovoriac," dodala J. Stašová.

Striebro z MS 1986 naštartovalo na ďalšie tri pozoruhodné úspechy ženskej hádzanej v rokoch 1987. Na úrovni klubovej hádzanej sa československý majster ZVR Prešov dostal až do semifinále PEM (Pohár Európskych Majstrov - dnešná Liga majstrov). Štart Bratislava sa dostal do finále pohára IHF (dnešný pohár EHF). Na juniorských majstrovstvách sveta 1987 v Dánsku skončili československé juniorky na 6. mieste. 

ČSSR na MS 1986 reprezentovali (v zátvorke vtedajšia klubová príslušnosť): 

Anna Hradská (TTS Trenčín), Lenka Pospíšilová (Zora Olomouc), Marta Pösová (Iskra Partizánske), Elena Gašparíková (Iskra Partizánske), Mária Ďurišinová (Štart VD Bratislava), Jana Stašová (VD Bratislava), Alena Damitšová (ZVL Prešov), Zuzana Budayová (TJ Gottwaldov), Monika Hejtmánková (Zora Olomouc), Erika Gombošová (Iskra Partizánske), Božena Mažgútová (ZVL Prešov), Júlia Kolečániová (Iskra Partizánske), Marie Šmídová (Slávia IPS Praha), Daniela Trandžíková (ZVL Prešov), Jana Kuťková (Štart VD Bratislava)

Realizačný tím: Jíří Zerzáň (tréner), Zdeno Jašek (asistent trénera), Jozef Zápražný (vedúci tímu), Jozef Balúch (masér), Marta Hájková (doktorka)

Družstvo malo priemerný vek 25,3 roka, výškový priemer 172,7 cm a priemer 105,9 absolvovaných medzištátnych stretnutí.

Konečné poradie MS 1986 žien v Holandsku: 

1. ZSSR 2. Československo 3. Nórsko 4. NDR 5. Rumunsko 6. Juhoslávia 7. NSR 8. Maďarsko 9. Čína 10. Holandsko 11. Južná Kórea 12. Rakúsko 13. Poľsko 14. Japonsko 15. Francúzsko 16. USA


Ďalšie mediálne príspevky a návraty k úspechu spred tridsiatich rokov:

TA3: http://www.ta3.com/clanok/1096191/host-v-studiu-j-kutkova-aj-o-30-vyroci-striebra-z-ms.html

RTVS: http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/9937/113294

Denník Plus 1 deň: http://www.pluska.sk/sport/ostatne/tieto-casy-sotva-zopakujeme-pred-30-rokmi-sme-boli-hadzanarskom-nebi.html

Czech Handball - Facebook: https://www.facebook.com/czechhandball/videos/1177034905745545/

Denník Šport: http://slovakhandball.sk/uploads/get/110c221d-3c9f-45f9-8ca1-25742728c762.jpg

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner