Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Rozhovor s tvárou vianočných pohľadníc SZH – reprezentantkou Máriou Olšovskou

„Skĺbiť školu a hádzanú je hlavne o disciplíne“
22.12.2016, Autor, Foto: redakcia

Hádzanárka Mária Olšovská si svojimi výkonmi v drese SHK Veselí nad Moravou vyslúžila nomináciu do reprezentácie žien SR. Zranenie na nehodovej ruke, ktoré si privodila práve na reprezentačnom zraze v prípravnom zápase proti Erdu jej však znemožnilo účasť na I. fáze kvalifikácie o MS 2017. S 22-ročnou spojkou, ktorá sa stala tvárou vianočných pohľadníc SZH sa porozprávala redakcia slovakhandball.sk práve po skončení fotografovania, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave ešte začiatkom decembra. Vianočné pohľadnice SZH zverejníme na našom webe a facebooku na Štedrý deň.

Ako sa zatiaľ vyvíja Vaše zranenie?

Ruku mám stále opuchnutú, na ďalšiu kontrolu mám prísť o dva mesiace. Lekár mi povedal, že ak to neodpuchne, tak bude musieť vybrať dva šróby, ktoré tam mám. 21. decembra hráme Český Pohár proti Porube a v tomto zápase by som chcela nastúpiť (Olšovská v zápase nastúpila, Veselí prehralo s Porubou až po sedemmetrových hodoch 30:31). Doteraz som sa pripravovala individuálne a v decembri by som už mala trénovať aj s tímom. 

Sledovali ste výkony našich dievčat v kvalifikácii a v Brazílii?

Nebola som priamo na zápasoch, ale samozrejme, že som to sledovala cez internet. Najsmutnejšia som bola z prehry proti Ukrajine, keďže sme prehrali o jeden gól, napriek tomu, že sme vyhrávali celý prvý polčas. Som však veľmi rada, že sme postúpili. 

Ako ste spokojná po prestupe z Michaloviec do Veselí?

Mám konečne čas aj na iné veci, popri hádzanej sa venujem hlavne škole. Som v poslednom ročníku na Ekonomickej Univerzite a teraz mám vlastne také najťažšie obdobie. Takže to, že som zranená má aj nejaké pozitívne stránky, keďže sa môžem viac venovať štúdiu. Tým, že nestíham všetky tréningy vo Veselí, tak si to vynahrádzam a chodím aj na individuálne tréningy ako napríklad crossfit. Spokojná som aj kvôli tomu, že som doma. Je to síce trochu iná úroveň ako v Michalovciach, ale prioritou je pre mňa teraz dokončiť školu a potom by som sa chcela začať venovať na 100 percent hádzanej, ak budem zdravotne v poriadku. 

Ako zvládate skĺbiť školu s hádzanou?

Samozrejme, že to je ťažké, ale je to hlavne o disciplíne. Ten voľný čas, keď nie som na tréningu alebo v škole musím venovať učeniu a pripravovaniu sa do školy. Nemôžem sa pripravovať na poslednú chvíľu, ale musím to robiť postupne, aby sa mi to nenahromadilo, pretože počas skúškového obdobia mávame zápasy. Nie je to jednoduché, ale už som v piatom ročníku, takže zatiaľ to zvládam. 

Ako reagujú profesori? Privrú občas oči, keď vymeškáte školu kvôli zápasu?

Ako ktorí, niektorí to neakceptujú a niektorí sú radi a pýtajú sa ma ako sme hrali a držia mi palce.

Na čom podľa Vás musíte po športovej stránke v budúcnosti najviac zapracovať?

Asi na dynamike, výbušnosti a rýchlosti. 

Čo Vás viedlo k hádzanej a kto alebo čo Vás motivuje?

K hádzanej ma viedlo asi to, že som z Rohožníka a tam v podstate nič iné na výber nebolo. Tým, že som vždy bola jedna z najvyšších, tak si ma všimli a tak som sa dostala do Bratislavy. Následne do Michaloviec, kde som bola 5 rokov. Čo ma motivuje? Jednoducho som taký víťazný typ, že dávam do toho všetko a snažím sa, aby som napredovala ja sama. Nemám nikoho takého kto by ma motivoval, ale rada by som v budúcnosti bola napríklad ako Maťa Školková. Na tom však musím ešte veľa pracovať, aby som sa tam dostala.

Čo máte rada na vianočnom období a čo naopak nie?

Najmenej rada mám túto časť roka, pretože práve vtedy mám skúškové obdobie a veľa učenia, takže z tohto pohľadu je to pre mňa dosť stresujúce. Na Vianociach mám samozrejme rada, že môžem tráviť viac času s rodinou.

Máte pre našich fanúšikov tipy na dobré vianočné darčeky?

Nakupovanie si nechávam skôr na poslednú chvíľu. V minulosti som napríklad nechala vytlačiť fotku na plátno alebo som dala spraviť fotoknihu. Prípadne, keď mi niekto počas roka povedal, že by sa to zišlo, tak som si to zapamätala a potom to kúpila ako darček na Vianoce. 


4 krátke hádzanárske otázky na Máriu Olšovskú:

"Môj najobľúbenejší tréning": Futbal

"V deň zápasu musím": Oholiť si nohy

"Čas medzi tréningami trávim": V škole

"V autobuse počas cesty na zápas": Počúvam hudbu

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner