Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Vianočný pohár po 2 rokoch opäť so Slovákmi

Hádzanárov SR zakončia rok 2016 účasťou na medzinárodnom turnaji v maďarskom Érde, tréner Lipták si chce vyskúšať hráčov ako M. Mikita, Cigáň či Hanták
27.12.2016, Autor, Foto: SITA

Slovenskí hádzanári v závere kalendárneho roka ešte vymenia klubové dresy za reprezentačné. A-tím SR čaká posledná akcia v roku 2016, ktorou bude tradičný Vianočný pohár. Na podujatí s názvom Provident Christmas Cup (Karácsony Kupa) v maďarskom Érde budú v dňoch 29. a 30. decembra bojovať štyri tímy. Okrem SR a domáceho Maďarska aj Česko s Bahrajnom, ktorý v menoslove účastníkov nahradil Poľsko, víťaza ostatnej edície turnaja z Vroclavu.

Slováci mali v pondelok zraz v Bratislave, ale v kompletnom zložení budú až na turnaji, kde bude mať kormidelník Martin Lipták k dispozícii 16-členný káder. "Aj vzhľadom na ligové povinnosti niektorých hráčov sa schádzame postupne. Prešovčanov Rábeka s Lukášom Urbanom som ani nevolal, lebo pri náročnom programe Tatrana majú toho dosť. Opäť som nevolal ani Maťa Straňovského, ale tiež s ním do budúcnosti počítam," povedal pre agentúru SITA M. Lipták.

Vlani slovenskí hádzanári vynechali toto podujatie, ale tentoraz využili možnosť štartovať na Vianočnom pohári, pričom tzv. olympijský tím pôjde začiatkom januára na Yellow Cup do švajčiarskeho Winterthuru. V Érde sa predstavia dvaja účastníci blížiacich sa MS 2017 vo Francúzsku. Jedným z nich je maďarské družstvo. Maďari začali prípravu na MS 21. decembra v Budapešti, kde pobudli tri dni. Po vianočných sviatkoch sa opäť zišli v utorok 27. 12., tento blok vyvrcholí ich účasťou na Vianočnom pohári.

"Aj oni obmieňajú káder, ale konfrontácia to bude zaujímavá aj z toho pohľadu, že v našom mužstve je až desať hráčov pôsobiacich v tamojšej najvyššej súťaži a budú mať motiváciu navyše," poznamenal Lipták k semifinálovému stretnutiu, ktoré je na programe 29. 12. o 18.00 h. Predtým si v Érd Aréne od 16.00 h zmerajú sily Česi s Bahrajnčanmi pripravujúcimi sa na svetový šampionát. Jeden z týchto tímov bude 30. 12. súperom SR v boji o konečné umiestnenie. V prípade nerozhodného výsledku nasleduje rozstrel zo značky pok. hodu. "Radšej by som si zahral s Čechmi, s ktorými sme už dlhšie nemali konfrontáciu na reprezentačnej úrovni," skonštatoval šéf slovenskej lavičky. 

Hoci ide len o prípravu, úspešné zakončenie roka by bolo povzbudením pred budúcoročnými rozhodujúcimi bojmi o postup na ME. "Samozrejme, nie je nám jedno, či vyhrávame alebo prehrávame. Zároveň nám turnaj poslúži, lebo chcem vidieť v záťaži hráčov ako Mateja Mikitu, ktorý sa na predchádzajúcom zraze nedostal v zápasoch do hry, ale aj Braňa Cigáňa či Jožka Hantáka, ktorý je nový v kádri v porovnaní s jesennými duelmi kvalifikácie ME 2018," povedal M. Lipták, ktorý so zverencami absolvuje pred odchodom do dejiska tri tréningové jednotky. "Budú mať vyslovene taktické zameranie. Vyskúšame si obranu 1-5, hru v početnej výhode, prechod do protiútoku.

V januári už nemáme v pláne ďalšie sústredenie, to by nám asi kluboví tréneri ´odtrhli´ hlavy. Najbližšie sa zídeme v apríli na krátkom kontrolnom zraze, kde si oprášime kombinácie. Bude to bez zápasovej previerky," priblížil na záver program sústredení slovenský kouč.


Nominácia mužskej reprezentácie hádzanárov Slovenska na turnaj o Vianočný pohár v Maďarsku (Érd, 29. - 30. decembra 2016):

brankári: Richard Štochl (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Teodor Paul (Balmazújvárosi KK/Maď.)

pivoti: Martin Mazák (CYEB-Budakalász FKC/Maď.), Andrej Petro (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Marek Páleš (Tatran Prešov), Peter Dudáš (HKM Šaľa)

krídla: Tomáš Urban (ThSV Eisenach/Nem.), Miroslav Volentics (TuS Ferndorf/Nem.), Radoslav Antl (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Martin Briatka (HC Sporta Hlohovec)

spojky: Ľubomír Ďuriš, Matej Mikita (obaja B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (Csurgói KK/Maď.), Michal Holdoš (CYEB-Budakalász FKC/Maď.), Jozef Hanták ml. (Balmazújvárosi KK/Maď.), Branislav Cigáň (HK Agro Topoľčany)


Program Vianočného pohára v maďarskom Érde (29. - 30. 12. 2016):

štvrtok 29. 12.:

semifinále: Česko - Bahrajn (16.00 h), Maďarsko - Slovensko (18.00)

piatok 30. 12.:

o 3. miesto: zdolaní semifinalisti (14.00), finále: víťazi semifinále (16.00)

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner