Vianočný pohár - Slováci v semifinále nestačili na Maďarov

Maďarsko - Slovensko 35:26 (17:13)
29.12.2016, Autor: SITA, Foto: Facebook Magyar kézilabda-válogatott

Slovenskí hádzanári si nezahrajú o prvenstvo na tradičnom turnaji o Vianočný pohár. Rozhodla o tom ich prehra vo štvrtkovom semifinálovom stretnutí v maďarskom Érde, v ktorom podľahli domácej reprezentácii pripravujúcej sa na januárový svetový šampionát jednoznačne 26:35 (13:17), hoci niečo vyše 20 minút pred koncom zaostávali len o dva góly. Zverenci trénera Martina Liptáka sa v piatok od 14.00 h predstavia v dueli o konečné 3. miesto, v ktorom bude ich súperom taktiež účastník MS 2017 - výber Bahrajnu. Ten v prvom semifinále nestačil na Česko (23:28). Víťaza Provident Christmas Cupu (Karácsony Kupa) určí v Érde finále Maďarsko - ČR so začiatkom o 16.00

Výsledky - štvrtok:

Česko - Bahrajn 28:23 (16:12)

Najviac gólov za Maďarsko: Császár 6/3, Bánhidi a Lékai po 5

Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul - Mazák, Petro 3, Páleš, Dudáš 1, T. Urban 3/1, M. Volentics 6/4, Antl 2, M. Briatka 3, Ľ. Ďuriš 3, M. Mikita, J. Mikita 1, Holdoš 1, J. Hanták ml., Cigáň 3

pok. hody: 4/3 - 7/5, vylúčení: 4 - 2, rozhodovali: Načevski a Nikolov (obaja Maced.), 1500 divákov

Maďari si rozhodujúci náskok vypracovali hneď v úvode, keď v 6. min viedli 4:0. Až v 8. min prvýkrát inkasoval ich brankár Fazekas, keď ho z kontry prekonal Antl. Potom však pridali domáci ďalšie dva góly (6:1) a nasledoval oddychový čas, po ktorom pri vlastnom oslabení znížil Ďuriš na konci 10. min na 2:6. Slováci sa ťažšie presadzovali v útoku najmä zo spojkových pozícií. Gólovo ich ťahal predovšetkým krídelník Volentics, ktorého tri presné zásahy za sebou priniesli v 14. min zníženie na 6:9. O chvíľu neskôr bol však rozdiel už šesťgólový (12:6). V závere I. polčasu hráči v bielych dresoch mierne ukrojili z manka (13:17)

Po zmene strán sa dostal na ľavom krídle v tíme SR šancu M. Briatka a jeho dva presné zásahy priniesli zníženie na 15:19 v 33. min. T. Urban síce nevyzrel na Miklera v bránke z pokutového hodu, ale vzápätí poslal loptu do siete a v 36. min bolo 16:19. V prvej desaťminútovke druhého dejstva sa strelecky presadil aj J. Mikita, ktorý znížil na 18:20. Vyzeralo to, že slovenské družstvo by sa mohlo pokúsiť o obrat vo vývoji, ale Maďari nepotrebovali veľa času, aby navýšili rozdiel a vniesli do svojich radov viac pokoja. V 45. min vyhrávali 25:19 a dvojciferný rozdiel dosiahli v 55. min po úspešnej kontre Lékaia (33:23). V záverečnej päťminútovke Slováci už len kozmeticky skorigovali rozdiel na konečných 26:35.

Hlas:

Martin Lipták (tréner SR): "V posledných 20 minútach bolo jasne vidieť, kto sa v akej fáze prípravy nachádza. Hnevá ma však úvod duelu. Z našej strany to bolo ustráchané, bez nápadu a najmä nasadenia. Potom sme sa však chytili a stredná časť až na niektoré technické chyby bola fajn. Náš výkon proti Maďarsku nehodnotím ako zlý. Veľký rozdiel bol v hre na postavenú obranu a v tlaku zo spojok. Predviedli sme aj dobré veci a vydarené akcie. Z nováčikov predviedol Braňo Cigáň za približne 15 minút na palubovke famózne podstrely, uňho si však cením aj bojovnosť. Jozef Hanták mal na strednej spojke náročnejšiu úlohu. Bolo vidieť, že doteraz nemal kontakt s týmto mužstvom, na postavenú obranu sa nepresadil. V boji o 3. miesto nás čaká niečo iné. Hráči Bahrajnu aj dnes proti Čechom predviedli, že sú rýchli a dobre technicky vybavení. Praktizujú obranu 3 - 3, budeme musieť viac behať."