Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Hádzanárska hviezda ktorá odpaľovala za hráčov kriketu

Príbeh Maroša Kolpaka, ktorý pomohol hráčom kriketu a ragby (článok z novín Times Live z Juhoafrickej Republiky)

Trinásť rokov dozadu spravil slovenský hádzanár láskavosť pár ľudom z Juhoafrickej Republiky. Je nepravdepodobné, že niekto z nich pred rokom 2003 poznal Maroša Kolpaka a je neisté, či ho niekto odvtedy stretol, ale vyzerá to, že táto láskavosť čochvíľa vyprší. 

Nebolo to jedna z hlavných vecí, ktorú mali voliči na mysli pri referende, ale rozhodnutie ukončiť členstvo v EÚ by mohlo znamenať, že juhoafrickí hráči z ich obľúbeného kriketového alebo ragbyového klubu sa budú musieť čoskoro rozlúčiť s Veľkou Britániou na letisku Heathrow. Športové následky Brexitu sú len malými zemiačikmi v porovnaní so stratou európskeho zemiakového trhu, ale ak by Váš tím dokázal vyhrať vďaka lepšiemu nahadzovaniu zápas v krikete alebo zápas v ragby vďaka lepšej defenzíve v rozhodujúcich minútach, ide o veľa. Britské hlasovanie však znamená koniec pravidlu, že je možné pre juhoafrických hráčov kriketu a rugby (a aj z ďalších krajín Afriky, Karibiku a Pacifiku) zarábať vo Veľkej Británií.

Maroš Kolpak, ktorý má teraz 45 rokov, bol brankárom v reprezentácií Slovenska, za ktorú odohral 71 zápasov. Keď sa obrátil na Európsky Súdny Dvor, aby vzniesol námietku proti obmedzení medzinárodného prestupu, ktoré bolo uvalené na nemecký klub do ktorého chcel prestúpiť, na kriket alebo ragby vtedy nemyslel. Súd však rozhodol, že občania krajín, ktoré mali asociačnú dohodu s EÚ (ako napríklad Juhoafrická Republika a Slovensko) majú rovnaké právo na prácu a pohyb v EÚ ako aj občania Európskej Únie a každé obmedzenie na právo pracovať v EÚ je ilegálne. Slovensko o rok na to vstúpilo do EÚ. 

Kolpakove víťazstvo malo viacnásobný efekt, špeciálne pre anglický kriket a európske ragby. Otvorilo to cestu pre občanov JAR (ako aj pár ďalších národov), aby sa stali hráčmi kriketových a ragbyových tímov bez toho, že by museli podstupovať akékoľvek obmedzenia pre zahraničných hráčov. Boli známi ako Kolpakovi hráči (Kolpak players). Súd teda rozhodol v prospech Kolpaka a jeho nemeckého klubu, Kronau Ostringen. Klub postúpil do nemeckej Bundesligy v roku 2003 s nemalou zásluhou slovenského brankára. Finále nemeckej bundesligy dosiahol klub v rokoch 2006 a 2007 a v roku 2006 bol Kolpak vyhlásený za najlepšieho brankára ligy. 

Z ôsmich Kolpakových hráčov v anglickej kriketovej lige sú štyria z JAR. Dvaja z nich, Johan Myburgh zo Somersetu a Alviro Petersen z Lancashire už sú blízko k ukončeniu kariéry v 35 rokoch. Richard Levi z Northamptonshire má však stále iba 28 a Colin Ingram z Glamorgan má tiež len 30 rokov. Je tu však aj výstupná klauzula: britský alebo pas jednej z krajín EÚ, ak to britská vláda povolí. Hráči kriketu narodení v JAR Keaton Jennings a Wayne Madsen už britské pasy majú, Roelof van der Merwe a Ryan ten Doeschate majú holandské a Tim Groenewald zo Somersetu má naň nárok vďaka anglickej matke. 

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner