Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

VICEPREZIDENT SZH ERNÖ KELECSÉNYI: „ZVÄZ MUSÍ BYŤ LÍDER, AK HOVORÍME O PRÁCI S MLÁDEŽOU“

Rozhovor s viceprezidentom SZH o aktuálnych témach v hádzanej na Slovensku
16.01.2017, Autor: redakcia, Foto: Ján Súkup

Ernö Kelecsényi je od 9. apríla 2016 druhým viceprezidentom Slovenského zväzu hádzanej. Jeho úlohou je okrem iného posilnenie a rozvoj predovšetkým mládežníckej hádzanej, hádzanej na školách ale aj na klubovej úrovni. Od apríla minulého roku sa toho v hádzanej na Slovensku udialo veľa a nové výzvy čakajú našu hádzanú aj v novom roku 2017. O najnovších udalostiach a blížiacich sa cieľoch sa s viceprezidentom SZH Ernöm Kelecsényim porozprávala redakcia slovakhandball.sk

Pán Kelecsényi, po účinkovaní nášho olympijského výberu na Yellow Cupe vo švajčiarskom Winterthure sa z niektorých strán vzniesla vlna kritiky. Aký je Váš názor na túto situáciu?

Môj názor na tento projekt je jednoznačne rovnaký ako bol na začiatku, keď sme rozhodli, že tento tím vytvoríme. Myslím si, že nič negatívne sa nedeje, práve naopak. Začali sme pracovať systémovo. Systém znamená, že sme dali dokopy potenciálnych hráčov, ktorí môžu reprezentovať Slovensko ďalších 5 - 6 rokov. Jednak sme začali dlhodobú stratégiu, z ktorej sa dajú očakávať výsledky najskôr o 10 rokov, ale paralelne musíme vyťažiť najviac z existujúcich možností. Preto sme vytvorili olympijský výber, pričom bolo dohodnuté s trénerom Liptákom ako budeme manažovať A-mužstvo a s trénerom Strakom ako budeme manažovať olympijský výber a juniorov. Dôležitá pre celý systém je spolupráca medzi trénermi týchto tímov. To znamená pripraviť herný systém a pracovať podľa neho, tak aby ho mali hráči naučení a schopní kedykoľvek zahrať. Samozrejme, keď sme tento projekt rozbiehali, tak sme ešte netušili ako dopadne kvalifikácia juniorov. Teraz už vieme výsledok, ktorý pre nás znamená, že budeme mať priestor zarátať do výberu ešte viac mladých a potenciálnych hráčov. Čo sa týka konkrétnych výsledkov z Yellow Cupu, tie tiež ukázali, že táto cesta dáva zmysel, pretože od zápasu k zápasu to bolo lepšie a bolo vidno ako sa hráči vyvíjali a získavali skúsenosti. Medzinárodná konfrontácia bola vec, ktorá tomuto mužstvu a týmto hráčom chýbala najviac. Preto si myslím, že cesta je dobrá a dôležité je, aby sme po nej išli dôsledne od začiatku do konca bez toho, aby sme sa nechali nejako ovplyvňovať ľuďmi zvonku, ktorí aktuálne o našej stratégií vedia len málo. 

Ste z Maďarska zvyknutý na podobnú kritiku alebo si myslíte, že je v tomto šport na Slovensku špeciálny?

Taká je práca novinárov, pretože aj my, ktorí pracujeme v nejakom smere sa potrebujeme konfrontovať s inými názormi. Samozrejme, že podobná kritika je aj v iných krajinách. Uvediem príklad z Maďarska: Teraz na MS mužov vo Francúzsku prehrali Maďari dva zápasy po sebe a hneď na to bola v novinách spochybnená trénerská otázka. Kritiku beriem ako normálnu vec, dôležité však je rozlišovať medzi kritikou, ktorá chce niečo zlepšiť alebo podporiť a na druhej strane kritikou, ktorá ma za cieľ niečo zničiť alebo podkopať. To je veľký rozdiel. Druhá vec je, na základe čoho je postavená kritika. Ako som spomínal, máme tu stratégiu, pracujeme s úplne maličkými detailmi. Bez toho, žeby človek, ktorý kritizuje, mal kompletné a presné informácie o všetkom sa tá kritika nedá brať ako dôveryhodná.

Začiatkom roka sme zažili aj kvalifikáciu juniorov na majstrovstvá sveta. Ako sa spätne pozeráte na kvalifikačný turnaj v Hlohovci?

Už keď nám vyžrebovali našich súperov na kvalifikáciu, tak sme približne vedeli o sile jednotlivých tímov. Vedeli sme, že s Kosovom nebudeme mať výrazné problémy a že Ukrajina je súper približne rovnako silný ako my, čo dokázal aj zápas. Náš herný výkon nebol v tom zápase oslnivý, ale chlapci bojovali až do konca a dokázali vybojovať remízu, ktorá nám zaručila zmysel posledného zápasu proti najlepšiemu súperovi zo Slovinska. So Slovincami sme hrali dobrý a vyrovnaný zápas, čo sa mne osobne páčilo, konečný výsledok však nie. Myslím si, že trochu musíme zmeniť prioritu v rámci práce s mládežou. Konkrétne zápasové a postupové výsledky sú samozrejme dôležité, ale najdôležitejší výsledok je, aby sme vedeli pripraviť hráčov a hráčky pre seniorské reprezentácie a ja chcem preto urobiť všetko. Mal som pozitívny pocit z kvalifikácie, hlavne kvôli tomu, že sme videli pár hráčov, ktorí môžu naďalej pracovať v rámci systému, ktorý som spomínal v odpovedi na prvú otázku. Taktiež sa mi páčila práca realizačného tímu, komunikácia trénerov s hráčmi a komunikácia medzi hráčmi počas zápasu, aj v obrane, aj v útoku. Takže podľa mňa kvalifikácia čiastočne splnila svoj cieľ, aj keď je prirodzené, že by sme boli všetci radi, keby sme sa dostali do Alžírska. Nevieme však všetko riešiť hneď. Bez systematickej práce nemôžeme očakávať zázraky, hlavne proti súperom ako sú Slovinci, o ktorých je známe, že pracujú dlhodobo výborne s mládežou. 

Na MS juniorov sa cez Švajčiarsko prebojovali aj 50-tisícové Faerské Ostrovy, dlhodobo sa v svetovej seniorskej aj mládežníckej špičke drží 300-tisícový Island. Je niečo, čo by sme od týchto malých krajín mohli odpozorovať?

Osobne by som k tomu ešte pridal Holandsko, ktoré síce nie je malá krajina, ale pre mňa je najzaujímavejšia z pohľadu toho ako s hádzanou začínali a kde sú teraz. My, ktorí sa pohybujeme v hádzanej, pre nás ten výsledok až také prekvapenie nebolo, pretože chodievame pravidelne na mládežnícke akcie, z ktorých vieme o sile jednotlivých krajín. O Islande teraz nehovorím, pretože to je tradične silná hádzanárska krajina. Faerské Ostrovy boli napríklad minulý rok na Partilla Cupe s dobrými výsledkami a bolo vidno, že začali pracovať inak a snažia sa vyťažiť maximum z toho, čo majú. Najlepším  príkladom je už spomenuté Holandsko. Pred 15 rokmi nikto nič nevedel o holandskej ženskej hádzanej a teraz hrali finále majstrovstiev Európy a finále majstrovstiev sveta. Majú veľmi dobré hráčky v kluboch po celej Európe. Teraz už začali ukazovať dobré výsledky aj muži, keď napríklad v kvalifikácií odohrali veľmi vyrovnaný zápas proti Maďarsku. Áno, dá sa z týchto krajín niečo odpozorovať, to čo som videl je naozaj systémová práca s mládežou riadená zo zväzu. Zväz musí byť líder, ak hovoríme o práci s mládežou a to je niečo, na čom sme sa začali pracovať od júna minulého roku.

Na SZH pôsobíte od apríla minulého roku, čo môžete za tento čas hodnotiť pozitívne a čo naopak?

Je to skvelá práca, ktorá ma baví a cítim sa veľmi dobre - ako ryba, ktorá môže plávať neobmedzene vo veľkom mori. Som veľmi rád, že máme takých kolegov akých máme. Som veľmi rád, keď chodievam po Slovensku a stretávam sa s ľuďmi, s ktorými sa viem pozitívne porozprávať o hádzanej. Kroky, ktoré sme začali robiť vnímam veľmi pozitívne, nachádzame sa vo fáze stratégie, kedy už realizujeme otvorenie regionálnych centier a pracujeme na detailoch. Za tie mesiace som videl veľmi veľa zápasov, získal som veľa nových poznatkov a skúseností a vidím, kam a ako smerujeme. 

Predtým ste pôsobili dlhé roky v klubovej hádzanej. Aké najväčšie rozdiely vidíte medzi prácou v štruktúrach klubu a zväzu?

Medzi rokmi 2011 a 2015 som bol aj vo Výkonnom výbore Maďarského zväzu hádzanej, predtým som bol už dlhšie v klubových štruktúrach a samozrejme, že to sú dve odlišné veci. Bez klubov hádzaná neexistuje, pretože reprezentačné akcie sú dokopy možno mesiac alebo dva mesiace v roku, ale kto drží tú hádzanú po celý rok sú kluby. Potrebujeme kluby, potrebujeme kluby ako silných partnerov aj v rámci kooperácie v mládežníckej hádzanej. Kľúčová otázka je nájsť spoločný tón, rozprávať medzi klubom a zväzom. Niekedy to je ťažké, pretože existujú iné záujmy, čo sa týka hráčov a hráčok, ale preto sme tu ako manažéri, aby sme to vedeli spraviť tak, že z toho môžu pozitívne výsledky získať aj kluby aj zväz. Bez silných klubov neexistuje silná a dobrá hádzaná. Je vidieť, že v krajinách kde sú 2-3 silné kluby, prípadne celá súťaž sú aj silné reprezentácie. Ja otvorene komunikujem so slovenskými mužskými a ženskými klubmi a využívam tie skúsenosti, ktoré som získal za 25 rokov, počas ktorých som pracoval pri kluboch v Maďarsku.

Od augusta 2016 na SZH pôsobí v pozícií technického riaditeľa aj dánsky expert Heine Ernst Jensen. Ako zatiaľ hodnotíte jeho prácu a ako vnímate reakcie hádzanárskeho Slovenska na jeho osobu?

Úplne pozitívne, Heine je ako tréner so skúsenosťami z Dánska, Nórska a Nemecka a aj ako osoba veľmi pozitívny a tak ho vnímajú aj ľudia z prostredia hádzanej na Slovensku. Pre mňa je ako osoba nevyhnutný, pretože ja som manažér a nie tréner. Som schopný veľa vecí zabezpečiť, ale nemôžem hovoriť trénerom ako treba správne pracovať pre dobrú hádzanú, Heine je však osoba, ktorá to môže. Naša spolupráca je dennodenná a doteraz veľmi dobrá. Ako tréner je kľúčovou osobou našej stratégie. Okrem toho vedel ako človek z dánskej hádzanej veľmi rýchlo zanalyzovať situáciu a spraviť tie najnevyhnutnejšie kroky, ktoré treba k tomu, aby sme vedeli aj s tými hráčmi, ktorých máme k dispozícií teraz, vyťažiť čo najviac. Čo sa týka výsledkov, môžeme to vidieť pri kadetkách, ktoré s ním pracujú už od augusta. Musím povedať, že veľmi rád sa chodím pozerať na ich tréningy, kde vidím ako idú dopredu a aký vývoj tam prebieha v rámci tímu. Minulý týždeň sme boli v Michalovciach, kde mali zraz a osobne si myslím, že v auguste nás čaká úspešný európsky šampionát.

Rok 2017 je pre hádzanú na Slovensku plný výziev, európsky šampionát dievčat do 17 rokov je jednou z nich. Ktoré z nich majú pre Vás najväčšiu dôležitosť?

Ja by som to nerozdeľoval podľa dôležitosti, pretože si myslím, že máme rovnako dôležité kroky, podujatia a možnosti v našej hádzanej v roku 2017. Od júla začne práca v regionálnych centrách hádzanej, ktoré ako som už spomínal sú kľúčom k úspechu našej hádzanej. Budeme tu mať majstrovstvá Európy v Michalovciach, ktoré aj ako organizátor a aj ako veková kategória môžu odzrkadliť tú ročnú prácu, ktorú tu už robíme trochu inak ako predtým. Samozrejme, Česko-Slovenská Extraliga je ďalším kľúčom k úspechu. Je dôležité pracovať s mládežou v rámci dlhodobej stratégie, ale potrebujeme kvalitnú najvyššiu súťaž, potrebujeme vzory pre mladých hráčov, potrebujeme nájsť tých, ktorí budú našu prácu podporovať v rámci médií. Okrem toho máme v júni kvalifikačné zápasy mužov o ME 2018 proti Rusku a ženskú baráž o MS 2017 v Nemecku proti Maďarsku. Obidva zápasy sú v júni, určite však nemôžeme zabúdať na nesmierne dôležité zápasy mužov v máji proti Čiernej Hore. Tú júnovú kvalifikáciu však plánujeme urobiť ďalšiu šou, veľký zážitok z hádzanej na Slovensku, tak ako tomu bolo v novembri v Košiciach so Švédmi, keď na hádzanársky zápas prišlo viac ako 7000 divákov. Chceme zorganizovať niečo podobné v júni, plánujeme dvojzápas a pracujeme na tom, aby sme to mohli zrealizovať. Dúfam, že všetky veci, ktoré som spomenul spolu budú podporovať našu snahu zvýšiť úroveň hádzanej na Slovensku, či už hovoríme o mládeži, senioroch, kluboch, ľuďoch alebo médiách. Chceli by sme ukázať, že pred nami niečo máme a tvrdo na tom pracujeme. 

Poďme k projektu Regionálnych Centier Hádzanej (RCH). Pre niektorých ľudí z prostredia hádzanej na Slovensku je to stále niečo nové a nevedia si úplne presne predstaviť ako budú tieto centrá fungovať. Skúste priblížiť fungovanie RCH.

Regionálne centrum hádzanej bude práca s mladými hádzanármi podľa metodiky zo Slovenského zväzu hádzanej. RCH zabezpečí tréningovú prácu pre zatiaľ mladší a starší dorast. Toto sa bude diať cez týždeň, kedy bude RCH zabezpečovať tréning, cez víkend budú hráči a hráčky hrávať za kluby. RCH bude mať hlavného trénera, asistenta trénera a trénerov staršieho a mladšieho dorastu. Títo ľudia budú zodpovední za dodržiavanie metodiky a tréningovú prácu. Hlavný tréner bude mať okrem toho na starosti kluby, ktoré budú okolo RCH. RCH bude odborný garant hádzanej a osobne verím, že budeme vďaka nim vedieť zabezpečiť, že deti od najmenších až po juniorov budú schopní dostať taký tréning, ktorý zabezpečí ich rozvoj. Samozrejme, pod RCH patrí nielen klub, ale aj školy, pretože stratégia začína už od najmenších, takže hlavný tréner bude koordinovať prácu aj v rámci škôl. Najdôležitejšie bude pracovať s metodikou, ktorú teraz pripravujeme. Pripravujeme ju špeciálne pre nás a nepreberieme metodiku z niektorej inej krajiny, pretože to nie je náš cieľ. Náš cieľ je pripraviť vlastnú metodiku a potom ju realizovať. Zväz bude finančne prispievať na podporu RCH, bude platiť hlavného trénera, asistenta trénera, dvoch dorasteneckých trénerov a finančne prispievať na trénerov v kluboch a aj učiteľov. Takto budeme mať nielen dobrú metodiku, ale budeme mať aj finančnú podporu, vďaka čomu budeme mať motiváciu, ktorá bude garantovať, že RCH budú fungovať podľa našich predstáv.

V akom štádiu sa nachádzajú RCH momentálne?

V októbri o nich rozhodol Výkonný výbor SZH, v novembri a decembri sme pripravili zmluvné podmienky, pretože je rovnako dôležité ako to bude zabezpečené z právneho hľadiska. Balík zmlúv už majú k dispozícií od konca decembra a začiatku januára vo všetkých RCH. Teraz už bežia rokovania s klubmi aj s mestami, pretože chceme podpísať trojstranné zmluvy, kde sú zahrnuté aj organizácie ako mesta alebo VÚC. Od niektorých už máme zmluvy pripomienkované, podľa našich predstáv by sme to mali do konca februára podpísať, aj s tým, že už budú vybraní ľudia na pozície trénerov. Máme v pláne ešte pred 1. júlom 2017 vypustiť aj nejaký pilotný projekt, o všetkom budeme verejnosť včas informovať. 

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner