Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Rozhovor s hlavným trénerom RCH Michalovce dánom poulsenom

Rasmus Rygaard Poulsen: „Ide o jeden z najlepších podobných projektov v Európe“
02.02.2017, Autor: redakcia

Od 1. februára 2017 bol v Michalovciach spustený pilotný projekt Regionálneho Centra Hádzanej (RCH). Zatiaľ vo funkcii dorasteneckého trénera bude pôsobiť dánsky tréner Rasmus Rygaard Poulsen, od 1. júla, kedy začnú fungovať všetky ostatné RCH na Slovensku však už bude oficiálne vedený ako hlavný tréner RCH Michalovce. Redakcia slovakhandball.sk sa počas tlačovej besedy v Michalovciach porozprávala so skúseným mládežníckym trénerom. 

Pán Poulsen, môžete sa prosím bližšie predstaviť slovenskej hádzanárskej rodine?

Pochádzam z malého mesta v Dánsku pri meste Aarhus. Som z futbalovej rodiny, ale ja som začal hrať hádzanú a neskôr som sa stal trénerom. Po troch rokoch v mojom prvom klube som dostal ponuku z Viborgu, kde som trénoval v akadémií a začal so svojim trénerským vzdelávaním. Po 4 rokoch vo Viborgu som sa presunul do Holstebra, ktoré je taktiež jedným z najväčších ženských klubov v Dánsku. Taktiež som tu strávil 4 roky trénovaním v akadémií. Posledné 2 roky som trénoval v rumunskej Bukurešti, kde sme začínali s novým projektom úplne od nuly. 

Na Slovensku už jeden dánsky tréner pôsobí, poznali ste sa s pánom Jensenom osobne?

Ako osobu som ho samozrejme registroval ako trénera Lipska a trénera ženskej nemeckej reprezentácie. 2 roky sme spolu robili trénerskú licenciu EHF Master Coach, kde sme sa spoznali aj osobne. Posledné mesiace sme si aj vymieňali skúsenosti, ktoré sme nadobudli na Slovensku respektíve v Rumunsku. Samozrejme, že som sa s ním aj poradil, predtým než prišla ponuka z Michaloviec. 

Pri Vašom pôsobení v Rumunsku zrazu prišla ponuka zo Slovenska. Prečo ste sa ju rozhodli akceptovať?

Sú to dva hlavné dôvody. Poprvé, v Rumunsku sme vytvorili nový úspešný projekt, ale posledné mesiace som už mal pocit stagnácie. Projekt, ktorý pripravujeme tu na Slovensku ma veľmi oslovil a vidím v ňom veľkú perspektívu. Dokonca si dovolím tvrdiť, že z podobných projektov, ktoré poznám patrí medzi tie najlepšie v Európe, čo sa týka spolupráce medzi zväzom, klubmi a mestami. Druhým dôvodom je, že ide o dlhodobý projekt. Páči sa mi myšlienka, že nechceme dosahovať krátkodobé neudržateľné ciele, ale myslíme dlhodobo do budúcnosti.

V Michalovciach ste už niečo vyše dvoch týždňov. Čo ste už za ten čas videli z hádzanárskeho pohľadu a aké sú pre vás tréningy?

Mal som už nejaké tréningy, taktiež som sa zúčastnil turnaja v Maďarsku. Páči sa mi vášeň a prístup s akými dievčatá pracujú. V tom vidím veľmi veľký potenciál. Musím sa však napríklad adaptovať na počet hráčok na tréningu. V Bukurešti sme boli najväčší hádzanársky klub a na tréningoch som mával bežne 30 hráčok naraz. Tu sa napríklad včera stala situácia, kde som mal na tréningu len 5 hráčok. Mohol som síce pracovať s každou jednou individuálne, ale určite musíme zvýšiť počet hráčov a hráčok v kluboch, to je kľúč ku všetkému. 

Ako sa to dá podľa Vás dosiahnuť, je to cez školy, tak ako hovorí väčšina odborníkov?

Samozrejme, že veľa práce, hlavne čo sa týka náboru detí ide cez školy. Najľahšou cestou je však podľa mňa spraviť hádzanú zábavnou. Ak dokážem, aby 12-ročné dievča bavila hádzaná, tak možno že zavolá na tréning aj svoje kamarátky, aby to vyskúšali. Toto je pre mňa kľúčom, spraviť hádzanú zábavnou vo všetkých kategóriách, tak, aby sa medzi deťmi šírilo, že hádzaná je skvelý šport. 

Na tlačovej besede ste okrem iného povedali, že bude pre Vás najväčším úspechom, ak sa budete môcť po 5 alebo 10 rokoch obzrieť a povedať, že ste boli súčasťou niečoho veľkého a úspešného. Na základe čoho budete hodnotiť úspech?

Pre mňa je to oboje, vychovať hráčky na klubovej, ale aj reprezentačnej úrovni. To by bola pre mňa v mojej práci zlatá medaila, ak 12 až 17-ročné dievčatá, ktoré budem trénovať budú hrať v budúcnosti za ženský tím Iuventy, dostanú sa do zahraničia alebo budú reprezentantkami. Nezáleží však, či to dotiahnu až do reprezentácie, hlavné je vychovávať kvalitné hráčky. 

Ako sa plánujete vysporiadať s jazykovou bariérou?

Samozrejme, že na začiatku to je problém. Ale mám veľa skúseností z Rumunska, kde veľa ľudí nehovorí po anglicky a tak viem, aké dôležité je pre mňa naučiť sa aspoň základy jazyka. A vyzerá to, že slovenčina bude pre mňa ľahšia ako rumunčina, pretože keď som začínal v Rumunsku, tak som vôbec nič nerozumel. Naopak, napríklad dnes na tlačovej konferencií som už stihol zachytiť niektoré slová, ktoré sú podobné ako v angličtine. Už teraz som sa stihol naučiť základné hádzanárske slová alebo som si stiahol aplikáciu do telefónu. Určite sa chcem naučiť minimálne základy slovenčiny, pretože som si istý, že mi to uľahčí tréningovú prácu s mládežou. 

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner