Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Medzi sedmičkami Tomáša Kuťku: Nezabudnuteľná  sezóna I.

Pravidelná rubrika hádzanárskeho experta Tomáša Kuťku
Foto: Štart VD Bratislava, finalista Pohára IHF 1987. Hore zľava - tréner Tomáš Kuťka, tajomník Ľudovít Schiller, Katarína Foglsingerová, Mária Gajdošíková, Renáta Gulová, Darina Dobrovodská, Marcela Bezáková, Emília Eliášová, Mária Ďurišinová, lekár MUDr. Oto Mrlina, vedúci družstva JUDr. Milan Brišš, dole zľava - Jana Kuťková, Magdaléna Morávková, Jana Stašová, Eva Škvareninová, Zuzana Kanisová, Kveta Timková
10.04.2017, Autor: Tomáš Kuťka, Foto: Archív TK

Sezóna 1986/87 bola z pohľadu našej hádzanej skvelá a Tomáš Kuťka mal v jej priebehu viac dôvodov na radosť - v základnej zostave Zerzáňovej striebornej reprezentácie mal tri svoje hráčky zo Štartu, s ktorým sa prebojoval až do finále európskej pohárovej súťaže. Veľa nechýbalo a mohol hrať aj vo finále juniorských MS. So Štartom bol na dôvažok aj vo finále play off ligovej súťaže.


Na margo témy spomienkového optimizmu napísala nedávno vo svojom blogu jedna onkologická pacientka: „Svoje bolesti ani svoje zlyhania si nezbieram...“ Tajomstvo nesmrteľnej podstaty fenoménu „spomienkového optimizmu“ raz  ľudstvu odhalil filozof z ľudu, Palibáči Novák z bratislavského Jaskového radu. Pri krčmovom prekáraní predstaviteľov všetkých generácií, v ktorej dobe sa ľuďom najlepšie žilo, vraví Palibáči: “Mne bolo chlapci najlepšie za Novotného.“ Všetci ztuhli. „Veď vtedy vládla, Palinko, azda najtvrdšia totalita“ – oponoval starkému jeden príležitostný disident. „Totalita sem, totalita tam, ale ja som mal vtedy najlepšiu erekciu!“ Geniálne, vari trochu „freudovské“, ale výstižné a hlboko pravdivé. Veď mladí chcú žiť a baviť sa v každom režime a spoľahlivá tvrdosť v gatiach dáva ľahko zabudnúť na každodennú tvrdosť a realitu života...

Spomienky sú to najkrajšie, čo človeku zostane. Bratislavský Štart VD, tradičný hádzanársky klub, ktorý už nejestvuje, by mal v máji oslavovať tridsiate výročie svojho najväčšieho úspechu v histórii – postupu do finále Pohára IHF (dnes EHF) cez preťažké prekážky. Kedysi sa Liga majstrov ešte nehrala a tak v PEM (Pohári európskych majstrov) štartoval z každej krajiny len jeden tím, v poradí druhou najvýznamnejšou súťažou bol práve Pohár IHF a treťou PVP, kde často hrávali aj druholigové celky. Dá sa teda povedať, že semifinalisti prvých dvoch súťaží boli vlastne najkvalitnejšie svetové družstvá, ktoré by dnes určite všetky štartovali v Lige majstrov.

Sezóna 1986/87 sa do histórie československej hádzanej zapísala ako úspešná – nielen na reprezentačnej úrovni, ale aj na klubovej. Nedávno sme spomínali na striebro Zerzáňových dievčat na MS v Holandsku v roku 1986, juniorky o rok neskôr získali pod mojím vedením pekné šieste miesto na MS v Dánsku, keď sme dlho živili šancu na medailu. O všetkom sa rozhodlo v zápase s domácimi Dánkami – víťaz išiel do finále proti ZSSR, porazený hral s Juhosláviou o 5. flek. Ak by nám v tomto stretnutí zachytali brankárky, ideme do finále my. Kuriózne bolo, že Dánkam s neskôr slávnou Anjou Andersenovou stačilo na 23 gólov 29 striel a my (hoci herne lepší) sme na 21 gólov potrebovali až 46 striel...

Vo vydarenej sezóne 1986/87 reprezentovali československú ženskú hádzanú v európskych pohároch tri slovenské celky – v pohári majstrov ZVL Prešov, v Pohári IHF Štart Bratislava a v PVP Iskra Partizánske. Štart sa dostal až do finále, Prešov do semifinále, keď vo štvrťfinále šokujúco vyradil trojnásobného víťaza tejto súťaže, Radnički Belehrad! Ale poďme pekne po poriadku.             

Žreb prisúdil už v prvom kole všetkým našim družstvám súperov ako remeň. Prešov začínal vo švédskom hádzanárskom meste Västerase, Štartu vylosovali prisilný Magdeburg so štyrmi reprezentantkami NDR a Partizánske sa muselo stretnúť s juhoslovanským celkom Voždovac Belehrad. Prešovčanky sa silného škandinávskeho súpera s hráčkami ako Zachrissenová či Nillsonová nezľakli a v jeho hale dokázali vyhrať 21:19. Doma tohto súpera pred 2400 divákmi s prehľadom zdolali 25:18, keď sa strelecky darilo najmä Labayovej so 7 gólmi. Mladší z trénerskej dvojice Mikuš – Gregor, Martin Gregor ohodnotil stretnutie len ako priemerné s tým, že dievčatá sa už tešia na silnejšieho súpera. 

Hráčky Iskry Partizánske zdolali Voždovac doma o dva góly, keď 8 gólov zaznamenala reprezentantka Gašparíková, ale novinári za výkony chválili najmä Sabadošovú a Kolečániovú. V odvete zatienila reprezentantka Vujčičová svoje slovenské sokyne v drese Iskry, keď Gašparíková skórovala len dvakrát a česť spojok Iskry zachraňovala s piatimi gólmi mladá Gombošová. Tréner Iskry Dušan Slančo sa v odvete spoliehal na Kemkovú, ktorá pre zranenie v prvom zápase nehrala, ale tej sa po zranení nedarilo. Iskra tak s ťažkým a nepríjemným súperom zo súťaže vypadla, keď v odvete prehrala jednoznačne 18:26.                                    

Štarťáčky mali pred zápasom so silným Magdeburgom zmiešané pocity. Oslavy nečakaného striebra reprezentantiek z Holandska boli dlhé a v tuhej zime boli viaceré hráčky choré, čo narušilo celistvosť našej prípravy. Na druhej strane nás potešilo, že zo štyroch reprezentantiek NDR – Kunischovej, Voigtländerovej, Wunderlichovej a brankárky Pickenovej – posledné dve menované proti nám pre zranenie nenastúpia. Verili sme si, ale pred televíznymi kamerami sme si veru dobrú reklamu neurobili. Súper hneď v úvode poľahky viedol 4:0 a hoci ani on nepodal oslnivý výkon, kontroloval priebeh celého zápasu. Voigtländerová a Kunischová nám dali dovedna 16 gólov. Temer istej prehre zabránila dvomi gólmi z trhákov krídelníčka Hanišková a zápas skončil remízou 26:26. Všetci sme nezvládli toto stretnutie predovšetkým psychicky a jediná hráčka, ktorej sa to netýkalo, bola s 15 gólmi suverénna Maja Ďurišinová. V obrane si svoje uhrala aj Kuťková, ale to bolo všetko. Moje vyhlásenie po zápase bolo v tom zmysle, že ak v odvete ukážeme väčšiu odvahu a zachytajú nám brankárky, nemusíme sa so súťažou rozlúčiť. Popravde nám však v odvete už nik neveril. S natešenými Nemkami sa do Prahy viezol môj kolega z juniorskej reprezentácie Česťa Preclík a po návrate domov mi hneď volal, že Magdeburg berie odvetu už len ako púhu formalitu. Hráčky vraj v autobuse popíjali, hovorili že je dobré, že Štart v závere uhral remízu, vraj aspoň na nás možno prídu aj nejakí diváci...                                                     

K odvetnému stretnutiu sme vyrazili autobusom v takej treskúcej zime, že kto naozaj nemusel, radšej nikam nešiel. Na hraničnom prechode v Cínovci sme boli atrakciou a colníci boli zvedaví, kam sme sa vybrali v počasí, v ktorom nebolo hodno ani psa von vyhnať. Na tvárach dievčat sa ale zračilo odhodlanie. Veľmi dobre vedeli, že so svojou rýchlou, kombinačnou hrou, na Magdeburg majú. Po skončení taktickej porady sme sa všetci chytili v kruhu za ruky a sľúbili sme si, že vydáme zo seba všetci všetko. Zúčastnili sa toho aj funkcionári, ktorí ani na mňa ani na hráčky nevyvíjali žiaden tlak, práve naopak. Sršala z toho úžasná energia a ja som začal veriť, že moje slová po prehratom zápase sa môžu naplniť. Stará hala Hermanna Gieselera bola v ten večer dejiskom pohárového stretnutia dua rivalov zo západného a východného Nemecka – domáci borci z Magdeburgu hostili slávny Gummersbach a spestrením mali byť akože isté postupujúce ženy v predzápase s outsiderom z Bratislavy.

 Náš zápas sledovalo 1600 divákov, ale na mužský šláger už hala praskala vo švíkoch a nezostalo v nej ani jedno miesto voľné. Proti profesorsky pôsobiacim domácim ale tentokrát nastúpil iný Štart. Stopercentne koncentrovaný, v obrane tvrdý a v útoku trpezlivý. V 23. minúte bol nerozhodný stav 9:9, keď sme väčšinou do vedenia šli my a súper zakaždým len vyrovnával. Zostávajúcich sedem minút prvého polčasu sme vyhrali 4:0 a na tvárach domácich bolo vidno, že sú z našich dievčat zaskočené. Cez polčas som dievčatá pripravoval na pravdepodobný nástup súpera po obrátke, prízvukoval som koncentráciu a naše varianty pri očakávaných zmenách súperovej obrany. Nečakal som ale, že budeme schopní takého výnimočného výkonu. Vynikajúca Renáta Gulová v bráne, dôrazná a tvrdá obrana, boli základom nášho úspechu. Dvojica Voigtländerová a Kunischová nám tentoraz dala dovedna len sedem gólov, keď ich výborne eliminovali Škvareninová so Stašovou. Výborne brániace Kuťková s Morávkovou zblokovali dovedna 17 (!) striel, z toho 10 len v prvom polčase. 

V útoku nám vychádzali všetky kombinácie, bez ohľadu na to, či bola osobne bránená Ďurišinová, alebo Stašová, prípadne chvíľu aj obe. Náš súper striedavo zasúval a vysúval obranu a nešťastný bol najmä z čipernej Ďurišinovej, ktorá rozvlnila sieť Magdeburgu štrnásťkrát. Maja mala skvostnú formu a tiež si pred zápasom dovolila v tlači suverénne tvrdiť, že v Nemecku vyhráme. Zakiaľčo moje slová v médiách niesli bremeno trénerskej motivačnej diplomacie, Majine vyjadrenie bolo presvedčivejšie a nepripúšťalo žiadnu inú možnosť. Veľmi ma tešilo, že prvým gratulantom po výhre 28:23 bol Peter „Pit“ Kretzschmar, ktorý spolu s mojím učiteľom Jánom Kecskeméthym a vynikajúcom Vinkom Kandijom tvorili trojicu „majstrov“, ku ktorým som vzhliadal počas mojich učňovských trénerských rokov. Pit zišiel z tribúny na pľac a vysoko ocenil zrelý výkon nášho družstva a najmä jeho atraktívny herný prejav. Domáce hráčky len neveriacky sedeli na zemi a  nechýbali ani slzy. Kornelia Kunischová, ktorá po zjednotení Nemecka hviezdila v Eintrachte Minden a bola najlepšou strelkyňou bundesligy, sa uznanlivo vyjadrila najmä na adresu Jany Stašovej, ktorá ju tvrdo, ale férovo bránila a vpredu s prehľadom dirigovala svoje spoluhráčky. 

Z troch československých pohárových reprezentantov teda zostali v hre dvaja – ZVL Prešov a bratislavský Štart a obaja čakali na štvrťfinálový žreb. Redaktor Športu Štefan Hradecký zverejnil pred žrebovaním bilanciu oboch našich celkov v európskych pohárových súťažiach :

ZVL Prešov                              6     5     0     1          143:133          10:   2

Štart VD Bratislava               26   17    1     8          543:465          35:12


(Pokračovanie na budúci pondelok)

Autor je známy hádzanársky tréner a publicista

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner