Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Kto bude pískať ?  

Pred rozhodujúcimi zápasmi play-off
05.05.2017, Autor: Ján Rudinský

V súvislosti s blížiacim sa koncom súťaží mužov (Extraliga) a žien (WHIL) máme pred sebou rozhodujúce zápasy v semifinále a čaká nás finále a boj o 3. miesto. Často počúvam otázky typu: „Kto to bude pískať?“, „Stačia na to naši rozhodcovia?“, „Netreba rozhodcov zo zahraničia?“ Moja odpoveď ako predsedu komisie rozhodcov a delegátov SZH (ďalej KRaD SZH) je jasná. Budú pískať naši najlepší a Slovensko je, čo sa týka kvality medzinárodných rozhodcov a delegátov v rámci EHF veľmocou! Za tým si stojím a dokumentujem to nasledujúcimi faktami len za posledný rok. Ako viete, máme 4 medzinárodné páry rozhodcov, ktoré pískali a pískajú na MS a ME a vedú súťaže v rámci EHF a SEHA ligy, kde patria k najlepším! 

Brunovský-Čanda pískali decembrové ME žien, kde pískali semifinále (piatykrát po sebe), pískajú zápasy Ligy majstrov mužov a žien (naposledy štvrťfinále 9. apríla Podgorica-Larvik), v SEHA lige mali 5 zápasov. Baďura -Ondogrecula pískali MS kadetiek, vedú zápasy Ligy majstrov mužov a žien (naposledy 11. marca Veszprém - Flensburg, 12. marca Vardar – Kristianstad). Škoda, rozhodca Ondogrecula sa zranil a musel predčasne ukončiť sezónu. Mandák- Rudinský boli na ME juniorov, vedú zápasy Ligy majstrov mužov a žien (naposledy 15. apríla  štvrťfinále Vardar – Midtjylland), pískali 6 zápasov SEHA ligy a boli na Final 4 SEHA ligy v Breste, kde viedli semifinále. Okrem toho sú považovaní za špičkový pár v EHF pre plážovú hádzanú. V júni idú   už na šieste ME v Chorvátsku, na posledných piatich viedli finálový zápas. Tu možno spomenúť aj raritu, keď v jeden víkend rozhodovali všetci naši arbitri Ligu majstrov, čo sa stalo asi prvýkrát v dejinách EHF, aby tri páry z jednej krajiny rozhodovali 4 zápasy Ligy majstrov v jeden víkend! Nie je to preklep, áno štyri. Baďura -Ondogrecula mali dva zápasy za víkend. No a posledný medzinárodný pár  Budzák - Záhradník píska zápasy v rámci EHF, boli na ME juniorov skupiny B, v auguste idú na ME kadetiek do Michaloviec. Pískajú zápasy okrem Ligy majstrov a za svoje spoľahlivé výkony sa dostali  už v druhom roku pôsobenia v EHF do finále pohára žien Challlenge Cupu  (Záhreb - Hoors 6. mája 2017). V tomto istom termíne pískajú Brunovský - Čanda kvalifikáciu mužov na ME 2018 Srbsko-Rumunsko a Mandák - Rudinský povedú stretnutie Holandsko-Litva. 

No okrem týchto párov máme v našej extralige ďalšie páry, ktoré podávajú spoľahlivé výkony počas sezóny a sú zárukou hladkého priebehu záveru súťaži. Takže zmeny, ktoré vykonávame v nasadeniach zápasov sú z väčšej miery vyvolané buď ospravedlnením rozhodcu alebo vyššou delegáciou z EHF. To isté platí aj o delegátoch.  Boli v poslednom roku na Olympijských hrách (Stašová), MS a ME (Stašová, Fuleová), delegáciách EHF (Stašová, Fuleová, Rudinský , Čech), SEHA ligy (Čech, Rudinský), ktorý bol na Final four SEHA ligy v Breste ako delegát na semifinále a finále. Stašová ide na Final Four žien do Budapešti, Fuleová na finále EHF pohára žien do Nemecka. Všetko v termíne 06 - 08.05.2017. Od ME v Dánsku máme nového delegáta EHF pána Karlubíka.                                                                                                           

Takže z hore uvedeného vyplýva, že máme kvalitných rozhodcov a kto to nevidí, tak to nechce vidieť. Často za neúspechom svojho družstva nevidí lepšieho súpera a ľahšie je zvaliť vinu na rozhodcov. A je pre mňa ako predsedu komisie nepochopiteľná snaha družstiev vetovať rozhodcov (aj medzinárodných), pričom sa kvalitou s nimi nemôžu ani porovnať! Netvrdím, že vo všetkých zápasoch rozhodcovia odviedli stopercentný výkon bez chýb. Ale kto nerobí chyby? Sme spolu na jednom ihrisku. Skúsme pochopiť jeden druhého a najskôr si pozametať na vlastnom dvore, nájsť cestu k sebe a zlepšiť, čo sa dá. Len tak dospejeme k zvýšeniu úrovne a pre naše reprezentačne celky nebude  predkvalifikácia či kvalifikácia posledná inštancia, kde hrajú. SZH už začalo - zriaďovaním RCH, pripojme sa aj my svojou zlepšenou prácou. A o to nám predsa všetkým ide, či nie? Naši rozhodcovia a delegáti sú im v tomto príkladom. A tu je jasná odpoveď, kto bude pískať!   

Dr. Rudinský  Ján, predseda KRaD  SZH  - autor  bol  dlhoročným rozhodcom IHF  EHF,  teraz delegát

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner