Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Slováci do Čiernej Hory po dva body

Hádzanári Slovenska netaja odhodlanie zabodovať v Bijelom Polji naplno
05.05.2017, Autor, Foto: SITA

Hádzanári Slovenska vstúpia do odvetnej časti II. fázy kvalifikácie majstrovstiev Európy mužov v Chorvátsku (12. - 28. januára 2018) na postupovej 2. pozícii v tabuľke 6. skupiny. Na jej udržanie potrebujú zabodovať v sobotu 6. mája v Bijelom Polji, kde ich od 20.00 h čaká odveta s výberom Čiernej Hory. V stredu sa v Hlohovci zrodila vo vzájomnej konfrontácii týchto tímov remíza 27:27. Hoci Slováci zachraňovali v poslednej chvíli aspoň bod, ľutovali, že nezískali oba, keďže väčšinu zápasu boli vo vedení.

"Mrzelo ma to vzhľadom na priebehu a aj kvôli ľudom v hľadisku, ktorí boli fantastickí. Veľmi sme sa nadreli, chlapci siahli na dno síl a čerešnička prišla len v podobe jedného bodu. Na konci sme spravili pár hlúpych chýb, mali sme zahrať trochu rozumnejšie. Nesmieme sa však nechať zlomiť, Čiernohorci budú rovnako unavení. Rozanalyzujeme si stredajší zápas a pokúsime sa na nich niečo vymyslieť. Hoci sme prišli o jeden bod, ešte nič nie je stratené. Máme pred sebou ďalšie vystúpenia," tvrdí kouč SR Martin Lipták a k odvete poznamenal: "Čaká nás niečo podobné ako v Bosne a Hercegovine, bude to búrlivé prostredie, ale chlapci sú skúsení a na to zvyknutí. Dúfam, že naše mužstvo sa už naučilo ´nepokakať´ a hrať proti každému súperovi i v hocijakom prostredí."

Odhodlanie uspieť na pôde balkánskeho súpera nechýba ani jeho zverencom. "Do odvety chceme ísť s tým, že domácim zoberieme oba body. V stredu sme boli lepším tímom a myslím si, že body mali zostať doma. Škoda, že sme si ich napokon podelili. V sobotu ich chceme Čiernej Hore uchmatnúť. Dúfam, že sa nám to podarí," vyhlásil najlepší strelec tímu SR v Hlohovci Tomáš Urban, ktorého doplnil Patrik Hruščák: "Ideme hrať von, teraz z nás opadne tlak. Už vieme, čo môžeme od Čiernohorcov čakať. Naším cieľom je víťazstvo, máme na to, aby sme ho tam dosiahli."

Pri suverenite lídrov zo Švédska, ktorí majú po prvej polovici kvalifikácie stopercentnú bilanciu, je situácia v 6. skupine zamotaná. Slováci potrebujú pre zachovanie reálnej šance na postup neprehrať, ale ani prípadný nezdar im ešte nezahatá cestu na kontinentálny šampionát. "Počty sú jednoduché. Potrebujeme niekde vydolovať bod, aby sme mohli s Rusmi zabojovať o postupovú priečku. Netreba však zabúdať ani na Čiernu Horu, hoci má v závere kvalifikácie pred sebou náročné duely doma so Švédskom a v Rusku. Škoda, že sme to v stredu nezvládli víťazne, mohli sme mať v prípade sobotňajšieho úspechu na konte 5 bodov," povedal Lipták.

Slovenskí hádzanári absolvovali vo štvrtok jeden tréning, v piatok ich čakal letecký presun z Viedne do Podgorice a odtiaľ cestovali autobusom do dejiska zápasu. V Bijelom Polji si zatrénujú v piatok večer a sobotu predpoludním. Vo výprave je 16-členný káder v rovnakom zložení, ako nastúpil v Hlohovci. Slováci majú dobré spomienky na svoje predchádzajúce vystúpenie na čiernohorskej pôde. V kvalifikácii ME 2012 vyhrali v Bare 35:25, čím sa odrazili k neskoršiemu postupu na šampionát.


V sobotu sa v rámci 6. kvalifikačnej skupiny bude hrať aj odvetné stretnutie medzi Švédskom a Ruskom. V Petrohrade sa z triumfu 29:21 tešili severania, ktorí v Linköpingu môžu od 17.15 h spečatiť svoj postup na ME 2018.


Na európsky šampionát 2018 sa kvalifikujú prví dvaja z každej zo siedmich štvorčlenných skupín a aj jeden najlepší v hodnotení tímov na 3. priečkach.


Nominácia mužskej reprezentácie hádzanárov Slovenska na zápasy kvalifikácie ME 2018 proti Čiernej Hore (6. 5. o 20.00 h v Bijelom Polji):

brankári: Richard Štochl (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Teodor Paul (Balmazújvárosi KK/Maď.)

pivoti: Martin Slaninka (TSG Ludwigshafen-Friesenheim/Nem.), Andrej Petro (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Peter Dudáš (HKM Šaľa)

krídla: Martin Straňovský (HC Erlangen/Nem.), Tomáš Urban (ThSV Eisenach/Nem.), Miroslav Volentics (TuS Ferndorf/Nem.), Radoslav Antl (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.)

spojky: Patrik Hruščák (HC Elbflorenz Drážďany/Nem.), Ľubomír Ďuriš, Matej Mikita (obaja B.Braun Gyöngyös/Maď.), Lukáš Urban, Oliver Rábek, Dominik Krok (všetci Tatran Prešov), Vladimír Guzy (HKM Šaľa)


Najbližší program 6. skupiny - 4. kolo:

sobota 6. mája

LINKÖPING

17.15 h Švédsko - Rusko


BIJELO POLJE

20.00 h Čierna Hora - Slovensko, rozhodujú Thierry Dentz a Denis Reibel z Francúzska


Tabuľka:

1. Švédsko 3 3 0 0 86:59 6

2. Slovensko 3 0 2 1 75:79 2

3. Rusko 3 0 2 1 76:84 2

4. Čierna Hora 3 0 2 1 72:87 2

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner