Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

V Čiernej Hore s prehrou udržujúcou postupovú nádej, doma s Ruskom pôjde o veľa

Dominik Krok (spojka SR): "Čiernohorci napriek výhode domáceho prostredia a búrlivej atmosfére boli zdolateľní. Žiaľ, prehrali sme o gól, ale o všetkom sa rozhodne v Bratislave, takže musíme dať hlavy hore a ideme ďalej."
07.05.2017, Autor: SITA, Foto: Kristián Molnár

Slovenskí hádzanárski reprezentanti majú za sebou kvalifikačný dvojzápas s Čiernou Horou, z ktorého vyťažili len jeden bod. Napriek tomu sú stále reálne v hre o postup na majstrovstvá Európy 2018 v Chorvátsku.

Oba duely mali so zástupcami balkánskej hádzanej podobný priebeh v tom, že v nich domáce tímy takmer celý čas viedli a hostia sa snažili doťahovať. Kým v stredu v Hlohovci pustili Slováci sľubne rozohraný duel zo svojich rúk a napokon v poslednej sekunde zachránili aspoň bod za remízu 27:27, v sobotu v Bijelom Polji to Čiernohorci zvládli, hoci v závere im zverenci trénera Martina Liptáka skresali štvorgólový náskok na minimum. Po tesnej výhre 31:30 si domáci pripísali do tabuľky dva body za prvé víťazstvo v aktuálnej kvalifikácii.

"Opäť to bol vyrovnaný zápas. V I. polčase sme nechali Čiernohorcov ujsť, ale postupne sme sa dostali do zápasu. Aj keď sme skoro stále prehrávali, odohrali sme vyrovnaný duel. Škoda len, že na konci bola z toho jednogólová prehra. Keby sme doma zvíťazili, tak by sme boli na tom s balkánskym tímom rovnako, teraz sú Čiernohorci pred nami," poznamenal dirigent hry slovenského družstva Ľubomír Ďuriš.

Aj jeho spoluhráč Dominik Krok si myslí, že najmä úvodné dejstvo sme nezvládli optimálne. "Môže nás to mrzieť, lebo sme v ňom spravili dosť veľa technických chýb a nepremenili množstvo šancí. V opačnom prípade mohol na ukazovateli skóre svietiť pred polčasovou prestávkou nerozhodný stav, alebo sme mohli tesne vyhrávať. Myslím si, že v sobotu bola šanca na úspech. Čiernohorci napriek výhode domáceho prostredia a búrlivej atmosfére boli zdolateľní. Žiaľ, prehrali sme o gól. O všetkom sa rozhodne v Bratislave, takže musíme dať hlavy hore a ideme ďalej."

V bránke dostal pred Teodorom Paulom, ktorý výborne zachytal proti Čiernej Hore v Hlohovci, príležitosť skúsený Richard Štochl. Tiež viackrát predviedol svoje brankárske umenie. "Musíme inak a podstatne lepšie začínať duely, lebo potom je nesmierne ťažké naháňať gólové manko v takom prostredí a proti takémuto súperovi. V závere sa nám podarilo skorigovať rozdiel, ale nie vyrovnať. Škoda, mohli sme získať aspoň bod."

Slováci sú aktuálne v tabuľke 6. skupiny s dvoma bodmi tretí o skóre pred Rusmi. Čiernohorci majú na 2. mieste na konte 4 body a najbližšie privítajú suverénnych lídrov zo Švédska. Aj z uvedeného vyplýva, že tím SR potrebuje prvé víťazstvo ako soľ, obzvlášť, keď kvalifikačné účinkovanie zakončí na švédskej palubovke.

"Verím, že sa rozhodne v Bratislave o postupujúcom a budeme to my, kto sa bude tešiť. Aj týmto by som chcel pozvať priaznivcov do hľadiska na stretnutie s Ruskom. Stále je o čo hrať. Urobíme všetko pre úspešné zvládnutie duelu a postup na ME," vyzýva k fanúšikovskej mobilizácii pivot SR Peter Dudáš.

Aj tréner hádzanárov SR si uvedomuje, že v najbližšom dueli - 14. júna na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave proti Rusku - pôjde o veľa a takpovediac o všetko. "Kvalifikácia je stále otvorená. Ak sa neudeje nijaké prekvapenie, tak to bude o zápase proti Rusom. Musíme doma vyhrať, potom máme veľkú šancu," tvrdí Martin Lipták.

Je možné, že napokon bude o umiestnení na 2. - 4. miesto v 6. skupine rozhodovať tabuľka zo vzájomných duelov troch tímov. Slováci si v nej môžu svoje postavenie vylepšiť prípadným triumfom nad Rusmi, ale významnú úlohu zohrá aj výsledok konfrontácie Ruska s Čiernou Horou v záverečnom kole. Na ME postúpi aj najlepší tím z 3. miest v jednotlivých skupinách. SR by v tomto prípade nehralo do kariet, keby druhú postupovú priečku obsadili Čiernohorci. Možností, ako sa dostať na šampionát, je v súčasnosti v hre viacero a reálne sú aj varianty s postupujúcimi "liptákovcami".

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner