Extraliga mužov - Prvé finále i duel o bronz pre domácich

Tatran Prešov - HKM Šaľa 30:25 (13:12) - stav série 1:0 a MŠK Považská Bystrica - HK Agro Topoľčany 26:24 (12:13) - stav série 1:0
18.05.2017, Autor: SITA, Foto: SITA/Viktor Zamborský

Hádzanári Tatrana Prešov vykročili v stredu za obhajobou titulu slovenských šampiónov víťazstvom. Zverenci trénera Rastislava Trtíka zvíťazili v prvom stretnutí finálovej série play-off extraligy mužov 2016/2017 vo svojej Tatran handball aréne nad HKM Šaľa 30:25 (13:12), keď odpor súpera definitívne zlomili až v závere. Favorizovaní Šarišania sa v sérii hranej na tri víťazstvá ujali vedenia 1:0. Druhé finále je na programe v sobotu 20. mája od 18.00 h v Šali. Prešovčania si tam v prípade úspechu vybojujú majstrovský mečbal. Šaľania za predpokladu svojho triumfu nadobudnú istotu minimálne štvorzápasovej finálovej série a ešte jedného domáceho duelu.

Aj v prvom stretnutí o 3. miesto sa zrodilo víťazstvo domácich. Hráči MŠK Považská Bystrica pred svojimi priaznivcami zdolali HK Agro Topoľčany 26:24 (12:13). Považania si už v I. polčase vypracovali štvorgólový náskok (12:8 v v 25. min), ale nezvládli jeho záver, keď ešte päťkrát inkasovali. Domáci hneď po zmene strán naklonili skóre na svoju stranu a potom štyrmi gólmi od 48. do 51. min získali sľubné vedenie (25:19). Topoľčanci sa v závere doťahovali, ale vyrovnať už nestihli. Séria o bronz bude pokračovať v sobotu 20. 5. od 18.00 h na na palubovke Agra.

Hádzaná - extraliga mužov 2016/2017 - finále play-off - prvý zápas (hrá sa na 3 víťazstvá) - streda:

Tatran Prešov - HKM Šaľa 30:25 (13:12) - stav série 1:0

Zostavy a góly:

Tatran: Bražnyk, Čupryna - Rábek 7/4, M. Šárpataky, Hrstka 8, Ľ. Šárpataky, L. Urban 6, Pekár, Číp 4, Peskov 1, Vučko 2, Jankovič 2, Páleš, Carapkin

HKM: Repáň, Žernovič 1 - Meľnyk 1, Guzy 8, Michniewicz 5, T. Mažár, Szapu 2, Polakovič 3, P. Krok 1, Janíček, F. Šulc ml. 4/2, Maguška, Dudáš

Pok. hody: 4/4 - 3/2, vylúčení: 4 - 9, ČK: 49. Dudáš (Šaľa), rozhodovali: Budzák a Záhradník, 875 divákov

Prvý polčas priniesol vyrovnaný priebeh, domáci v ňom nepustili súpera do vedenia, ale ich maximom bol trojgólový náskok - v 18. min po Vučkovom góle na 9:6. Potom však prišli chvíle Guzyho, ktorý strelil svojim bývalým spoluhráčom päť gólov za sebou - v 28. min vyrovnal na 11:11, tesne pred prestávkou znížil na 12:13.

Hneď po zmene strán bol autorom aj šiesteho šalianskeho gólu (13:13) a HKM držalo s favoritom krok aj v prvej desaťminútovke druhého dejstva (18:18). Potom Rábek a dvakrát L. Urban zabezpečili Tatranu vedenie 21:18. Prešovčania vstúpili do záverečnej štvrťhodiny za stavu 23:19. Šaľania síce v 49. min prišli o diskvalifikovaného Dudáša, ale vzápätí sa trojgólovou šnúrou postarali o zdramatizovanie duelu - 24:23 pre Šarišanov. Domácim sa však hrozbu obratu v šalianskom podaní podarilo odvrátiť piatimi gólmi v rade, vďaka ktorej odskočili z 25:24 na 30:24. Gólový účet uzavrel hosťujúci Meľnyk.

Hlasy:

Jakub Hrstka (krídelník Prešova): "Vedeli sme, že Šaľa nebude ľahký súper. Celú sezónu predvádza dobré výkony a dosahuje dobré výsledky. Čakali sme náročný duel, a to sa aj potvrdilo. V druhom polčase, keď sme mali náskok a mohli definitívne rozhodnúť, tak sme spravili tri - štyri zbytočné technické chyby v útoku a súper to využil na zníženie rozdielu na jediný gól. Spokojní sme s tým, že sme zvíťazili."

Vladimír Guzy (spojka a najlepší strelec Šale): "Myslím si, že sme dnes mali na to, aby sme prekvapili. Bol to vyrovnaný duel, výsledok mohol byť pre nás aj lepší ako prehra o päť gólov. Urobili sme však veľa chýb a zahodili nejaké šance. Škoda, lebo inak to bol dobrý výkon z našej strany."

o 3. miesto - prvý zápas (hrá sa na tri víťazstvá):

MŠK Považská Bystrica - HK Agro Topoľčany 26:24 (12:13) - stav série 1:0

Najviac gólov: Vallo 7, Pupík 5, Chudoba 4/2 - D. Michalka 6, Klačanský 6/4, Kučer 4

Pok. hody: 5/3 - 4/4, vylúčení: 2 - 4, ČK: 35. Adamčík (Topoľčany) za úder do tváre, rozhodovali: B. Mandák a M. Rudinský, 450 divákov