Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Medzi Sedmičkami Tomáša Kuťku: Omrvinky na stole

Pravidelná rubrika hádzanárskeho experta Tomáša Kuťku
12.06.2017, Autor: Tomáš Kuťka, Foto: Kristián Molnár

Zázrak sa v Debrecíne nekonal. Napriek konštatovaniu, že rozdiel v kvalite medzi  našou a maďarskou ženskou reprezentáciou sa mierne znižuje, výsledok prvého kvalifikačného zápasu o postup na decembrové MS do Nemecka hovorí jasnou rečou v prospech papierového favorita. Pričom priebeh zápasu a jeho výsledok spolu nekorešpondujú tak, ako to kozmeticky vyzerá. Naše družstvo nepôsobilo ako fackovací panák a nebyť fatálneho kumulovania individuálnych chýb v konci každého z oboch polčasov, mohol byť cieľ – prijateľná prehra – pokojne splnený a odveta na zaplnenom „zimáku“ mohla mať úplne iný náboj.

Treba uznať kvalitu vyspelého súpera, ktorý neúčasť niektorých hráčok poľahky nahradil porovnateľnou kvalitou z radov diev, účinkujúcich v Lige majstrov. Na jeho strane stála väčšia individuálna kvalita, väčší celoročný objem aj intenzita tréningového procesu, vyššia úroveň lekárskej aj regeneračnej starostlivosti ako aj menšia zaťaženosť hráčok marketingovými a „píár“ aktivitami počas zrazov reprezentačného družstva. 

Český akrobatický lyžiar Aleš Valenta nedávno vyhlásil: “Každý športovec je marketingovou prostitútkou. Hranice, pokiaľ mieni zájsť, si ale musí určiť každý sám!“ Tu treba poznamenať, že Valenta nie je „nejaký“ športovec, ktorý usiluje  niekam preraziť, ale je to olympijský víťaz zo Salt Lake City. Podstatné gro svojej energie musel najskôr vydať na tréningoch a pretekoch, aby sa dostal tam, kde je. K tomu vari netreba nič dodať, azda len toľko, že na marketing a PR má zväz dostatok šikovných mladých ľudí, ktorých treba nechať realizovať marketingovú stratégiu po svojom, bez permanentného ťahania hráčok po rôznych akciách.

Keď už som pri našom hádzanárskom zväze, treba ho pochváliť. Nikdy v histórii samostatnej SR nemala naša ženská reprezentácia také výborné podmienky pre kvalitnú prípravu ako v súčasnosti. Napriek úzkej členskej základni a iba jednom profesionálnom hádzanárskom družstve žien (Iuventa Michalovce) je výber hráčok v reprezentácii po dlhšej dobe opäť na slušnej úrovni. Progresívny kouč pôsobí v Nórsku a disponuje najnovšími poznatkami z vývoja svetovej hádzanej. Dušan Poloz by určite uvítal, keby mal v družstve viac legionárok z kvalitnejších súťaží ako je WHIL-ka, ale pri súčasných ekonomických problémoch vo väčšine našich klubov vďaka aj za ňu. Máme optimálne na to, aby sme boli disponovaní  favoritov potrápiť a pri vhodnej konštelácii priaznivých okolností aj poraziť. Ale pozor – termín „vyhrať“ neznamená pravidelne „vyhrávať.“ Ak sa desaťkrát stretneme s Maďarkami, môžeme vyhrať raz, maximálne dvakrát. Taká je, žiaľ, realita a pri obrovskom rozdieli pozornosti, akú maďarská vláda venuje športu a ako macošsky sa k nemu chová Slovensko nebude onedlho senzáciou, keď nás Maďari začnú zdolávať aj v hokeji.

Už som v niektorom zo svojich príspevkov spomínal na pravidelné stretnutia trénerov všetkých športov v Interi Bratislava. Bol som vtedy mladý tréner a počúvať takých matadorov ako boli Vičan, Stanček či Haťapka, bol pre mňa vždy inšpiratívny zážitok. Raz ma zaujal basketbalový tréner dr. Miro Rehák myšlienkou, že najradšej má hráča, ktorý – obrazne povedané – nikdy nenechá na stole ani jednu omrvinku. Znamená to, že takýto hráč „jazdí“ za každých okolností naplno, nešetrí sa, nekalkuluje so silami, nerozkladá si ich, vie, že tréner ho vystrieda a ide až do „zomretia.“ Zrejme toto mal na mysli aj tréner Poloz, keď hovoril, že naše hráčky sú so svojím „kalkulom“ schopné odohrať aj tri zápasy. Náš tréner zdôrazňoval potrebu ísť v každej chvíli až „na doraz,“ so silami nekalkulovať a nešpekulovať. Len vtedy máme šancu favorita prekvapiť a prípadne ho nachytať na hruškách. Možno si to dievčatá zoberú k srdcu pri odvete v stredu v aréne Ondreja Nepelu pred plným hľadiskom a dostanú predsa len trochu menej motivovaného a čiastočne uspokojeného súpera pod veľký tlak. Už totiž naozaj nemajú čo stratiť...

Po prehrách vždy vyvstáva otázka – ako ďalej ? Zväz paralelne rieši plnenie dlhodobých i krátkodobých cieľov. Krátkodobé ciele sú jasné – stopercentné zabezpečenie všetkých reprezentačných akcií na všetkých úrovniach a rovnako tak všetky potrebné podujatia, semináre, školenia či pracovné výjazdy. Prioritou dlhodobých cieľov je koncepčná práca s mládežou a napĺňanie proklamovaného cieľa rozšíriť členskú záklaňu na ambiciózny počet 15 000 (!) aktívnych hráčov a hráčok. Ak sa toto nášmu zväzu podarí, vytvoria sa všetky predpoklady na postupné vygenerovanie takej kvality, ktorá nás bude oprávňovať k stanoveniu stále vyšších výkonnostných cieľov pre všetky reprezentačné výbery.

Na úrovni realizačného tímu načim pouvažovať o vypracovaní individuálneho tzv. „podporného programu“ saturovania organizmu hráčok dovolenými prostriedkami, ako sú vitamíny, enzýmy a rôzne stopové prvky podľa výsledkov z odberu krvi v kľude a v plnom zaťažení a celkovo skvalitniť úroveň lekárskej a regeneračnej starostlivosti o reprezentantky. Potom sa nemôže stať, aby súper, ktorý má za sebou väčší tréningový objem i viac odohratých ťažkých zápasov, pôsobil na konci sezóny sviežejším dojmom ako naše dievčatá. Ani citlivé zdecimovanie rôznych spoločenských akcií počas reprezentačných zrazov by rozhodne neuškodilo. Prospelo by to väčšej koncentrácii na podstatu veci a taktiež by to vytvorilo priestor pre kvalitnejšiu regeneráciu. Ale nechcem tu teraz mentorovať. Chlapci okolo Dušana Poloza dozaista vedia, kde ich tlačí topánka a určite vytvoria dievčatám také podmienky, aby sa „komfort bytia“ nestal pre ne mentálnym väzením.

A napokon čo z toho vyplýva pre samotné hráčky? Zrejme najvýstižnejšie to povedal počas futbalového zápasu Litva – Slovensko v televízii môj priateľ Laco Borbély:“Hráč aj keď má za sebou ťažkú sezónu a všetkého plné zuby, keď vie, že o dva týždne ho čaká zraz reprezentácie, musí sa trénerovi reprezentácie hlásiť plne práceschopný!“ Rozmenené na drobné – majstrovský titul namiesto dvojtýždňového „záťahu“ oslavovať „len“ dva – tri dni, doliečiť si všetky šrámy, uzavrieť školské či pracovné povinnosti a udržavať sa telesne v dobrom stave. Dobrú náladu a pohodu priniesť aj medzi kámošky do „nároďáku“ a vydať tam zo seba všetko najlepšie. V žiadnom prípade nenechať na stole ani jednu omrvinku! Ak sa naše dámy svojimi výkonmi priblížia k úrovni svojej fyzickej krásy, Maďarky nebudú mať absolútne šancu.


Autor je známy hádzanársky tréner a publicista

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner