Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

V Lidköpingu rozlúčka Slovákov proti víťazovi skupiny, v Moskve súboj o druhú postupovú priečku

Slovenskí hádzanári do Švédska už bez Richarda Štochla, ktorý uzavrel reprezentačnú kapitolu, a aj Branislava Cigáňa
16.06.2017, Autor: SITA, Foto: Kristián Molnár, Marko Erd/SITA

Stredajšie zápasy v II. fáze kvalifikácie majstrovstiev Európy v hádzanej mužov v Chorvátsku (12. - 28. januára 2018) priniesli zo slovenského pohľadu dve definitívy. Už pred duelom s Ruskom bolo známe, že brankárska legenda Richad Štochl sa v ňom rozlúči s účinkovaním v národnom tíme a po bratislavskom stretnutí je isté, že Slováci nepostúpia na kontinentálny šampionát.

Zverencov trénera Martina Liptáka čaká ešte záverečné vystúpenie v tejto kvalifikácii, v sobotu 17. júna o 17.15 h nastúpia v Lidköpingu na palubovke Švédska (rozhodujú Moldavčania I. a A. Covalciucovci), najväčšieho favorita 6. skupiny.

"Nedá sa povedať, že tam ideme vyhrať, ale určite opäť zabojovať. Je to posledný kvalifikačný duel, v ktorom skúsime odovzdať všetko. Vynasnažíme sa odohrať vynikajúci zápas a uvidíme, čo z toho vzíde a s akým výsledkom sa vrátime domov," poznamenal najlepší hádzanár SR za rok 2016. Práve ľavorukému krídelníkovi chýbali tesne pre koncom stotiny sekundy, aby jeho vyrovnávajúci gól do ruskej siete mohol platiť.

Po nešťastnej tesnej prehre s Rusmi (24:25) zavládlo v mužstve SR obrovské sklamanie. Snaha a bojovnosť do posledného hvizdu nebola odmenená bodovým ziskom, hoci hráči siahli na dno svojich fyzických síl. "Chlapcov sa pokúsime pripraviť tak, aby po stredajšom obrovskom sklamaní z toho, že to výsledkovo nevyšlo, mali chuť na posledný zápas," skonštatoval Martin Lipták, ktorý bude mať v Lidköpingu k dispozícii 16-členný káder. Už v ňom nefiguruje brankársky veterán Richard Štochl, ktorý dal bodku za svojou reprezentačnou kariérou odchytaním duelu s Rusmi. Na sever Európy necestoval ani Branislav Cigáň.

Slováci po stredajšom vystúpení na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu sa vo štvrtok zúčastnili na slávnostnom vyhlásení výsledkov ankety Slovenského zväzu hádzanej a aj si zatrénovali. V piatok predpoludním sa presunuli na letisko vo Schwechate, odkiaľ odleteli cez Berlín do Göteborgu a následne ich čakal ešte autobusový presun do dejiska duelu. V Lidköpingu majú večer na programe tréning.

Slovenským hádzanárom, ktorí sa už nemôžu odpútať z poslednej 4. priečky v tabuľke 6. skupiny, pôjde v záverečnom 6. kole o dôstojnú rozlúčku. Na palubovke Švédska, ktoré je už dlhšie istým postupujúcim na ME 2018 a zároveň víťazom skupiny, sa pokúsia dosiahnuť svoje prvé víťazstvo vo vrcholiacej kvalifikácii a zároveň sa revanšovať Švédom za domácu novembrovú prehru 17:21 z košickej Steel arény. Severania v stredu prvýkrát zaváhali v aktuálnej kvalifikácii, keď v meste Nikšič podľahli Čiernohorcom 24:28, takže zrejme si tiež budú chcieť napraviť renomé pred svojimi fanúšikmi.

O veľa pôjde v druhom stretnutí 6. kvalifikačnej skupiny, ktoré je na programe tiež v sobotu 17. 6. V Moskve to bude medzi domácim Ruskom a Čiernou Horou boj o druhé postupové miesto. Zverenci trénera Dmitrija Torgovanova potrebujú akékoľvek víťazstvo, hostí posunie na šampionát aj remíza.

Na európsky šampionát 2018 sa kvalifikujú prví dvaja z každej zo siedmich štvorčlenných skupín a aj jeden najlepší v hodnotení tímov na 3. priečkach.


Nominácia mužskej reprezentácie hádzanárov Slovenska na zápas proti Švédsku (17. 6. o 17.15 h v Lidköpingu) v kvalifikácii ME 2018:

brankári: Teodor Paul (Balmazújvárosi KK/Maď.), Marián Žernovič (HKM Šaľa)

pivoti: Andrej Petro (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Marek Páleš (Tatran Prešov), Peter Dudáš (HKM Šaľa)

krídla: Martin Straňovský (HC Erlangen/Nem.), Tomáš Urban (ThSV Eisenach/Nem.), Miroslav Volentics (TuS Ferndorf/Nem.), Radoslav Antl (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.)

spojky: Patrik Hruščák (HC Elbflorenz Drážďany/Nem.), Ľubomír Ďuriš, Matej Mikita (obaja B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (Csurgói KK/Maď.), Lukáš Urban, Oliver Rábek (obaja Tatran Prešov), Vladimír Guzy (HKM Šaľa)


Najbližší program 6. skupiny - záverečné 6. kolo:

sobota 17. júna

MOSKVA

14.00 h SELČ Rusko - Čierna Hora


LIDKÖPING

17.15 h Švédsko - Slovensko, rozhodujú: Igor Covalciuc a Alexej Covalciuc z Moldavska

Zápas v priamom prenose SPORT 1


Tabuľka:

1. Švédsko 5 4 0 1 135:108 8 - istý postup na ME

2. Čierna Hora 5 2 2 1 131:141 6

3. Rusko 5 1 2 2 122:133 4

4. Slovensko 5 0 2 3 129:135 2

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner