Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Medzi sedmičkami Tomáša Kuťku: Aktuálne výzvy

Pravidelná rubrika hádzanárskeho experta Tomáša Kuťku
03.07.2017, Autor: Tomáš Kuťka, Foto: rhein-neckar-loewen.de

Je po sezóne a všetci aktéri bojov na hádzanárskych ihriskách môžu zaslúžene dovolenkovať. Niektorí to robia aktívne – od plážovej hádzanej až po cyklistické túry, iní už brázdia svetom v známych i neznámych destináciách. Tréneri vedia, čo ich v budúcej sezóne čaká. Ďalší prechod na vyšší level, ktorý limitujú nároky spojené s adaptáciou na zmeny v pravidlách.

Majstrovstvá sveta mužov vo Francúzsku, ale i uplynulý ročník Ligy majstrov ukázali, že kuvičie hlasy o degenerácii hádzanej novými pravidlami, sa poriadne mýlili. Naopak, tréneri (aj zvučných mien), ktorí v príprave svojich družstiev nové výzvy ignorovali a naďalej zostali zošnurovaní v korzete svojej vlastnej dlhoročnej rutiny, musia konštatovať, že ak svoj prístup radikálne nezmenia, vlak moderny im ujde do nenávratna.

Možnosť mládežníckych trénerov cestovať po množstve najrôznejších turnajov mnohých nabíja novou energiou a najmä inšpiruje. Na týchto turnajoch sa naši tréneri so zahraničnými predovšetkým:

- Konfrontujú v priamom súboji svojich družstiev

- Odpozorujú veci neraz doposiaľ nevídané

- Čerpajú zo skúseností zahraničných kolegov v konzultáciách

Motivácia mladých, progresívnych trénerov v kontexte vývoja hádzanej a rastu jej dynamiky ich v novej sezóne zaväzuje, aby:

- Výkonnostne posunuli svoje družstvo ďalej

- Tvorivo sa vysporiadali s nárokmi, ktoré vyplývajú zo zmien v pravidlách

- Identifikovali sa s novou stratégiou prípravy mládeže v rámci SZH

- Kládli dôraz na kontinuálny individuálny rozvoj svojich hráčov (čok)

S ohľadom na typologické špecifiká zloženia svojho družstva musia kreatívne stanoviť:

- Generálnu stratégiu hry svojho družstva

- Dieľčiu stratégiu hry družstva v rôznych herných situáciách

- Taktiku hry družstva proti konkrétnym súperom

Keď sa tréneri po dovolenkách znovu so svojími zverencami (ktorým dozaista aj počas dovolenky pripravili tréningové plány) stretnú, určite budú vychádzať z premisy, že začnú opäť o kúsok ďalej, ako tomu bolo pred rokom. Revolučné zmeny musí hádzaná zaviesť najmä v oblasti telesnej prípravy. Kto chce svojich súperov dostať pod tlak, musí byť stopercentne kondične pripravený! Nebohý atletický tréner Jaromír Šimonek zvykol vravievať: “Kondícia nie je všetko, ale bez kondície sa všetko stáva ničím!“ Dôraz na kvalitnú telesnú prípravu v kontexte dynamických zmien v pravidlách hádzanej prináša pre trénerov aj hráčov celý rad výhod:

- Pokrok v tejto oblasti je relatívne ľahšie dosiahnuteľný ako pokrok v činnostiach s väčšími nárokmi na kvalitu kognitívnych procesov

- Moderná rýchla hádzaná si vyžaduje zapojenie stále väčšieho počtu hráčov, čo uľahčuje identifikáciu členov kolektívu so svojou úlohou

- Vysoká kvalita telesnej pripravenosti v spojení s vysokou agresivitou vyrovnáva prípadné rozdiely v individuálnej kvalite hráčskych kádrov

- Kvalitná kondičná príprava umožňuje uplatňovať správnu techniku v čoraz väčšej bežeckej rýchlosti

- Vysoká úroveň telesnej pripravenosti v spojení so správnou technikou vytvára predpoklad vytvorenia hernej prevahy nad súperom a tým aj istej psychologickej výhody

- Keď má družstvo kondične výrazne navrch, ani zlý vývoj zápasu ho nepoloží, naopak, zlé fázy sa skracujú a psychické dopady sa relativizujú

Základ pre kvalitnú telesnú prípravu je rozvoj sily. Tu sme angažovaním odborníkov zo zahraničia tiež museli korigovať naše doterajšie poznatky a skúsenosti. Najmä v oblasti telesnej prípravy nežnejšieho pohlavia. Zakiaľčo máloktorá naša dorastenka si pri bench presse naloží viac ako 20 kg, v Dánsku sedemnásťročné devy bez problémov krotia aj 80 kg činku. Naši experti ešte donedávna tvrdili, že senzitívne obdobie pre rozvoj silových schopností síce je vek od 15 do 19 rokov, ale jedným dychom dodávali, že hmotnosti nad 25 kg môžu u dievčat zastaviť rast a spôsobujú psychomotorické poruchy. Hádzaná je tvrdý, kontaktný šport a keď v ňom chceme úspešne súperiť s družstvami zo škandinávskych krajín, musíme v oblasti telesnej prípravy výrazne zmeniť svoj prístup.

Naše mládežnícke výbery do 17 rokov čaká počas leta konfrontácia proti kvalitným zahraničným súperom. Zaujímavosťou je, že chlapcov na Partille Cup, čo sú vlastne otvorené ME, vedie španielsky tréner Fernando Gurich a dievčatá na ME do 17 rokov v Michalovciach v auguste povedie dánsky technický riaditeľ nášho hádzanárskeho zväzu Heine Jensen. Sme zvedaví, ako sa naša mlaď identifikuje s novým typom vrcholovej prípravy a ako „predá“ novozískané kvality v konfrontácii so svetom. Podľa vyjadrenia zahraničných trénerov našich výberov budú títo spokojní, keď naši mládežníci vydajú zo seba všetko, čo v nich momentálne je.

Posledný slovenský žijúci hádzanársky majster sveta Rudolf Horváth, ktorý pred týždňom oslávil sedemdesiatku, v rozhovore pre denník Šport povedal: “Verím, že úpadok hádzanej sme už zastavili a je tu čas, aby sme sa znovu posunuli nahor.“ A ja k tomu dodám – cesta nahor vedie len cez kvalitnú prácu s našou mládežou. A na tejto ceste máme čo doháňať!


Autor je známy hádzanársky tréner a publicista

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner