Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Slováci v boji o MS 2019 v skupine opäť aj s Rusmi

Žreb I. fázy kvalifikácie hádzanárov o postup na MS 2019 v Dánsku a Nemecku
18.07.2017, Autor: SITA, Foto: Toxpro

Slovenskí hádzanárski reprezentanti spoznali v utorok popoludní svojich troch súperov v boji o účasť na majstrovstvách sveta 2019 v Dánsku a Nemecku (január 2019, finále 27. 1.). Zverenci trénera Martina Liptáka začnú svoje účinkovanie už v I. kvalifikačnej fáze, ktorú vyžrebovali vo viedenskom sídle Európskej hádzanárskej federácie. Slováci sa dostali do 1. skupiny spolu s hráčmi Ruska, Fínska a Luxemburska. Do II. fázy (play-off) postúpia víťazi jednotlivých skupín.


Kouča slovenskej reprezentácie, ktorú ťahali z druhého koša, príliš nepotešilo meno protivníka z najsilnejšieho prvého koša. "Doparoma aj s Rusmi... Je to dobrá skupina až na tohto súpera," zareagoval kormidelník SR Martin Lipták pre agentúru SITA, keď sa dozvedel zloženie skupiny a pokračoval: "Vykašlime sa na papierové predpoklady, vychádzajme z toho, že sme v predchádzajúcej kvalifikácii odohrali proti Rusom dva výborné zápasy (31:31, 24:25, pozn.). Teraz by sa to už konečne mohlo výsledkovo prikloniť aj na našu stranu. Uvidíme, v akom stave bude ruské družstvo, nedávno mu v Bratislave chýbali nejakí hráči. V každom prípade je to náš najvážnejší súper, ale o Luxembursku a Fínsku nehovorme ako o outsideroch. Ešte ako tréner českej reprezentácie som hral proti Luxemburčanom a hoci to nebolo z ich strany ktoviečo, ale na klubovej úrovni majú pár tímov, ktoré hrajú dobrú hádzanú a neradno ich podceniť. Fíni aj v minulej kvalifikácii ukázali, že vedia zahrať aj proti silným súperom (vyhrali v Rakúsku, pozn.). V globále hodnotím zloženie skupiny ako dobré, hoci s Ruskom to bude ťažšie. Keď chceme postúpiť, na poradí duelov nezáleží, aj keď by bolo lepšie naraziť na Rusov v strede kvalifikácie. Do každého musíme ísť s cieľom vyhrať a vybojovať si miestenku."


Európu bude na MS 2019 zastupovať 13 reprezentačných tímov z celkového počtu 24 účastníkov. Francúzsko ako obhajca titulu svetového šampióna a Dánsko s Nemeckom ako organizátori majú zabezpečenú účasť automaticky.


Z 13 účastníkov ME 2018 v Chorvátsku (Rakúsko, Bielorusko, Chorvátsko, Česko, Španielsko, Maďarsko, Island, Macedónsko, Čierna Hora, Nórsko, Slovinsko, Srbsko a Švédsko) si najlepší vybojuje priamy postup do Dánska a Nemecka. Zostávajúci tucet sa predstaví v II. fáze európskej časti kvalifikácie (play-off), ku ktorému pribudne šesť víťazov I. kvalifikačnej fázy. V nej sa 23 tímov rozdelených do piatich štvorčlenných a jednej trojčlennej skupiny stretne počas troch týždňov systémom každý s každým doma - vonku. Hrať sa bude v troch týždňoch (25. - 29. 10. 2017, 3. - 7. a 10. - 14. januára 2018). Do júnového dvojzápasu play-off (8. - 10. a 12. - 14. 6. 2018), v ktorom sa rozhodne o zostávajúcich deviatich miestenkách na MS 2019, sa prebojuje sexteto najlepších družstiev z jednotlivých skupín I. fázy kvalifikácie.


Žreb I. fázy kvalifikácie hádzanárov o postup na MS 2019 v Dánsku a Nemecku (víťazi skupín postúpia do play-off 8. - 10. a 12. - 14. 6. 2018):

1. skupina: Rusko, Fínsko, Slovensko, Luxembursko

2. skupina: Litva, Lotyšsko, Izrael, Gruzínsko

3. skupina: Rumunsko, Ukrajina, Taliansko, Faerské ostrovy

4. skupina: Portugalsko, Poľsko, Cyprus, Kosovo

5. skupina: Holandsko, Belgicko, Grécko, Turecko

6. skupina: Bosna a Hercegovina, Švajčiarsko, Estónsko


Hracie termíny I. fázy kvalifikácie MS 2019 v Nemecku a Dánsku:

1. kolo: 25. - 26. októbra 2017

2. kolo: 28. - 29. 10.

3. kolo: 3. - 4. januára 2018

4. kolo: 6. - 7. 1.

5. kolo: 10. - 11. 1.

6. kolo: 13. - 14. 1.

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner