Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Smútok z Čiernej Hory premeniť na nitriansku radosť proti Poľkám

V Nitre aj lúčenie dlhoročnej opory Lýdie Jakubisovej s najcennejším dresom
30.09.2017, Autor: SITA, Foto: M. Slávik

Hádzanárkam Slovenska len málo chýbalo k veľkému prekvapeniu pri vstupe do kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy vo Francúzsku (30. 11. - 16. 12. 2018). Štvrtkové stretnutie na pôde favorita 2. skupiny prehrali o jediný gól. Po prehre 23:24 v Bare s Čiernohorkami sa musia rýchlo preorientovať, pretože už v nedeľu 1. októbra ich čaká druhé vystúpenie. Od 16.00 h budú v 2. kole II. kvalifikačnej fázy hostiť v Mestskej športovej hale v Nitre reprezentantky Poľska (rozhodujú Ilievová a Karbeská z Macedónska).

"Podľahnúť o gól je nepríjemné. Sme nahnevaní, ale musíme smútok z tesnej prehry stráviť. Od piatka však preladíme na Poľky a hodíme to za hlavu. Čím skôr na to zabudneme, tým lepšie. V piatok budeme bez herného tréningu, v sobotu si zatrénujeme dvakrát. Potrebujeme načerpať mentálne sily a v nedeľu pôjdeme vyhrať," uviedol ešte na čiernohorskej pôde tréner žien SR Dušan Poloz, ktorý na margo najbližšieho protivníka poznamenal: "Pred rokom prišiel k ich družstvu nový tréner, je tam vidieť určitú obmenu. S Poľkami sme v ostatných vzájomných súbojoch neprehrali veľkým rozdielom, ale bolo to u súpera. Teraz hráme po dvoch rokoch doma. Dúfam, že to zlomíme a budeme úspešní."

Poľské hádzanárky štartovali na rozdiel od Sloveniek na ME 2016 vo Švédsku, kde však neoslnili, lúčili sa už po základnej fáze a skončili na 15. mieste. Nedeľňajší úspech by bol pre Polozove zverenky dôležitý krok v boji o jednu z dvoch priamych postupových miesteniek, prípadne k postupu z 3. priečky. "Poľky majú kvalitné mladé hráčky. Pre nás to bude prvý domáci súboj v tejto kvalifikácii. Verím, že uhráme nejaké body," skonštatovala spojka Monika Rajnohová.

Ostatné dve vzájomné merania síl boli na turnajoch - v októbri 2016 v Zielonej Góre: Poľsko - Slovensko 28:18 (13:10) a v marci 2017 v Gdansku: Poľsko - Slovensko 29:25 (17:11). Ani v kvalifikácii sa tímy nevyhli vzájomnej konfrontácii. V I. fáze kvalifikácie MS 2009 sa na turnaji 3. skupiny v Dabrowej Górniczi zrodil triumf SR 31:26, o ME 2010 Slovenky v rámci 6. skupiny doma v Hlohovci zdolali Poľky 32:28, v odvete u nich v Piotrkówe Trybunalskom prehrali 23:24. Potom hrali proti sebe aj v I. fáze kvalifikácie MS 2011, na turnaji 1. skupiny v Lubline sa z výhry 31:28 tešili poľské hráčky, ktoré vyhrali v 5. skupine v boji o ME 2016 v Šali 23:21 a Plocku 28:25.

"S Poľskom sme sa stretli viackrát, väčšinou to boli tesné výsledky. Vieme, na čo sa máme pripraviť. Verím, že nám to pred domácim publikom vyjde a zvíťazíme," vyhlásila skúsená spojka Martina Školková.

K národnému tímu SR sa po návrate z Čiernej Hory pripojí skúsená krídelníčka Lýdia Jakubisová, pre ktorú bude duel s Poľskom posledným v reprezentačnom drese. "Nie sme rady, že sa lúči. Chceli by sme Lydke dopriať víťazstvo," vyslovila prianie aj za spoluhráčky Rajnohová.

Takisto v prvý októbrový deň sa bude hrať aj druhé stretnutie 2. skupiny, v ktorom Talianky od 16.30 h privítajú v Brescii Čiernohorky.

Vstupenky na zápas sa budú predávať aj na kase v deň zápasu.


Nominácia hádzanárok Slovenska na 2. kolo II. fázy kvalifikácie ME 2018 proti Poľsku:

brankárky: Adriana Medveďová (HC Dunarea Braila/Rum.), Lucia Gubiková (ŠŠK Prešov), Soňa Furgaláková (HK AS Trenčín)

pivotky: Martina Tulipánová (DHC Slavia Praha/ČR), Eva Minárčiková (DHC Sokol Poruba/ČR), Kristína Pastorková (HK AS Trenčín)

krídelníčky: Lýdia Jakubisová (Thüringer HC/Nem.), Lucia Mikulčík (DHK Baník Most/ČR), Alžbeta Rechtorisová (DHC Sokol Poruba/ČR), Mária Holešová (Iuventa Michalovce), Lívia Klučková (HK Slovan Duslo Šaľa)

spojky: Martina Školková (Cercle Dijon Bourgogne/Fr.), Monika Rajnohová (Le Havre Athletic Club Handball/Fr.), Julia Kučerová (Hufbau-Akker Kecskeméti NKSE/Maď.), Simona Szarková (DHK Baník Most/ČR), Sofia Demajová (DHC Sokol Poruba/ČR), Mária Olšovská (SHK Veselí nad Moravou/ČR), Veronika Habánková, Marianna Rebičová (obe Iuventa Michalovce), Karin Bujnochová (HK Slovan Duslo Šaľa)


Najbližší program 2. skupiny - 2. kolo:

nedeľa 1. októbra:

Slovensko - Poľsko (16.00 h, Nitra, rozhodujú: Marija Ilievová a Silvana Karbeská z Macedónska), Taliansko - Čierna Hora (16.30, Brescia)


Tabuľka:

1. Poľsko 1 1 0 0 40:13 2

2. Čierna Hora 1 1 0 0 24:23 2

3. Slovensko 1 0 0 1 23:24 0

4. Taliansko 1 0 0 1 13:40 0

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner