Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Najlepší hráč sveta za rok 2010 Jícha ukončil hráčsku kariéru

Česká hádzanárska hviezda Filip Jícha už nebude pokračovať v kariére aktívneho hráča
17.10.2017, Autor: SITA, Foto: chf.cz

Pondelková tlačová konferencia v Prahe priniesla zverejnenie zásadnej informácie o budúcnosti českej hádzanárskej hviezdy Filipa Jíchu.

"Som tu, aby som oznámil, že končím svoju športovú kariéru. Bol to neuveriteľný príbeh, neskutočná jazda, ktorú musím ukončiť, hoci by som rád pokračoval. Situácia je taká, že v každom krásnom príbehu je koniec. Pre mňa nastal niekedy tento rok na jar," vyhlásil Jícha, ktorý už v auguste ukončil svoje pôsobenie v FC Barcelona a zobral si čas na rozmyslenie ohľadom budúcnosti. Napokon sa rozhodol pre ukončenie aktívnej činnosti a k dôvodom uviedol: "Prišiel som domov po tréningu a zistil som, že už nemôžem. Nemám vôľu a energiu prekonávať fyzickú bolesť. Najemotívnejšie bolo, keď som to oznámil rodine a deťom."

Jíchov koniec prišiel bez rozlúčky. V júni sa predstavil na pražskej štvanici na akcii Hviezdy pre legendy, ktorá bola súčasťou osláv významných hádzanárskych úspechov Československa z minulosti. "Bolo to naposledy. Okrem rodiny väčšina ľudí nevedela, čo mám za lubom. Natiahol som si dvoje ponožky, vždy som ich tak nosil, a hral som. Taká rozlúčka bez rozlúčenia."

Tridsaťpäťročný hráč bol výnimočná postava na českej hádzanárskej scéne, svedčí o tom aj osem triumfov v domácej ankete Hádzanár roka (2007 - 2008, 2010 - 2015). "Mohol som ochutnať toľko hádzanárskych a športových vrcholov, o ktorých som nikdy nesníval. Nepovedal by som, že ma to mrzí, ale určite mi chýbal väčší úspech s reprezentáciou. Keby som to mohol zmeniť...," poznamenal Jícha, ktorého vyjadrenia priniesol web ČSH.

Teraz už bývalý hádzanár pochádzajúci zo Starého Plzenca má určitú predstavu o svojej budúcnosti. "Teraz už nebudem pôsobiť v hádzanej ako hráč, neopúšťam však svoj športu, ktorý mám v srdci, milujem a nedokážem si predstaviť byť bez neho úplne. Vždy som o hádzanej rád hovoril, bol pravá ruka trénera, možno v budúcnosti by som chcel skúsiť prevziať jeden tím a svoje predstavy realizovať," načrtol Jícha, ktorý študuje trénerskú školu v Nemecku.

Filip Jícha si počas doterajšej kariéry obliekal dresy Plzne, Dukly Praha, švajčiarskeho St. Otmar St. Gallen, nemeckých klubov TBW Lemgo (víťaz Pohára EHF), THW Kiel (víťaz Ligy majstrov 2010 a 2012, sedemnásobný bundesligový šampión, najlepší hráč I. bundesligy 2009 a 2010) a katalánskeho veľkoklubu FC Barcelona (dvojnásobný víťaz Ligy Asobal). Plzenský rodák hrajúci prevažne na poste ľavej spojky získal za rok 2010 ocenenie pre najlepšieho svetového hádzanára, na ME 2010 v Rakúsku sa stal najlepším strelcom turnaja a odniesol si cenu pre najužitočnejšieho hráča šampionátu.

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner