Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Medzi sedmičkami Tomáša Kuťku: Daniš ako Heynckes ?

Praviedlná rubrika hádzanárskeho experta Tomáša Kuťku
23.10.2017, Autor: Tomáš Kuťka

Titulok je samozrejme hyperbolou. Futbal je niekde inde ako hádzaná, svojim spoločenským významom a dosahom patrí medzi významné fenomény. Točia sa okolo neho miliardy a marketing často presahuje aj politicky vymedzené méty. Jupp Heynckes je svetoznámy futbalista a tréner. Ako hráč bol štvornásobným a ako tréner trojnásobným majstrom Nemecka, v rokoch 1974 a 1975 bol ako hráč Borussie Monchengladbach kráľom bundesligových strelcov. Zaujímavé však je, že Bayern Mníchov tohto dôchodcu (ročník 1945) opäť vytiahol na post trénera, čím rozpútal v Nemecku diskusie o nevýraznej kvalite mladých koučov (novinári ich posmešne nazývajú „laptopoví“ tréneri). S Juppom som sa stretol v deväťdesiatych rokoch ako tréner bundesligového TV Mainzlar v hessenskej televízii vo Frankfurte. Medzi španielskymi štáciami (Baskovia ho volali Don Jupp) vtedy krátko viedol futbalistov Frankfurtu. Zoznámil nás moderátor TV Hessen 3 Florian Nass, ktorý sa oženil s mojou vtedajšou brankárkou Dorthe Wiedenhoft. Skromnejšieho človeka ako Jupp Heynckes som v Nemecku viac  nestretol. Pochádzal z desiatich detí a v mladosti sa musel riadne oháňať. V júni oslávil zlatú svadbu s manželkou Iris, s ktorou sa zoznámil ešte ako neznámy štukatér...Čo ma to len napadlo, porovnávať návrat Heynckesa do vrcholového futbalu s pôsobením Dušana Daniša na lavičke prešovských hádzanárok?  

Nuž, uplynulý víkend rozvírilo stojaté vody MOL-ky niekoľko pozoruhodných výsledkov. Jedným z nich bola aj výhra ambiciózneho Prešova na pôde Poruby, ktorá v tomto zápase platila za favorita. Prešov už dlhšie vzbudzuje pozornosť odborníkov aj fanúšikov kontinuálnym zlepšovaním svojej výkonnosti. Za ňou je treba vidieť nielen koncepčnú prácu klubu, ale predovšetkým trénerský fortieľ skúseného trénera Dušana Daniša. „Kapurek“ ako ho kamaráti a známi zvyknú prezývať, je len o rok mladší ako Jupp Heynckes. A v tomto veku na Slovensku už na vrcholovej úrovni trénuje len málokto, pretože pre verejnosť je každý človek nad šesťdesiat „matuzalem“, ktorý by mal už len niekde v parku ticho šúchať nohami a kŕmiť holubov. Prezývka „kapurek“ by pre neznalého mohla evokovať čosi s „kapurkovou“, ale jej prapôvod treba vidieť vo význame slova kapura (bránka) a Dušan Daniš bol brankárom. Zakiaľčo u hádzanárov je kouč s hviezdnou hráčskou minulosťou predpokladom autority, u hádzanárok často býva vytvorenie psychickej pohody a dobrej komunikácie oveľa dôležitejšie ako to, či bol tréner slávnym hráčom. Nejeden vynikajúci hráč „zhorel“ pri ženách ako tréner kvôli mačovským manierom a pozeraniu na ženskú hádzanú ponad plece. Ani Dušan Daniš nebol známym hráčom (to nebol ani autor tohto článku – pozn.red.), ale ako tréner má za sebou vydarenú kariéru a patrí v ženskej hádzanej k najužšej slovenskej trénerskej špičke. Prešov hrá pod jeho vedením kultivovanú hádzanú, ktorá má hlavu i pätu. Dokáže dostať súpera pod tlak a hráčky vedia umne meniť rytmus hry. Najmä v tejto globálnej dobe má vždy tréner veľký pocit zadosťučinenia, keď so svojim celkom zvíťazí na pôde klubu s väčším rozpočtom a väčšími možnosťami posilňovania hráčskeho kádra. Je to aj o tom, že tréner Daniš má v hádzanej stále čo povedať a rozhodne nie je jediným. Je škodou, že zopár skúsených a erudovaných trénerov sedí doma bez zmysluplnej činnosti, pričom by ešte mohli slovenskej hádzanej mnoho odovzdať. Do práce s mládežou sa ale každý nehrnie. Mnohí v práci s mládežou vidia svoju osobnú a profesionálnu degradáciu, pričom na druhej strane tvrdia, že oni už nemusia nikomu nič dokazovať. Ak je to tak, prečo sa potom mládeži nevenujú? Veď to, čo dokázali im už nik nevezme. Podaktorých zasa od práce s mladými odrádza niekedy až neskutočná pohybová a hráčska „negramotnosť“ veľkej časti súčasnej mládeže. Lenže práve v nej by mali vidieť výzvu upliesť z nekvalitného materiálu bič. Niektorí tréneri zasa žijú odtrhnutí od reality v zajatí svojho vnútorného sveta, v ktorom sú stredobodom vesmíru a čudujú sa, že ich neangažujú kluby zvučných mien. Nuž, „chlapci“, doba je niekde inde, aj vy ste už niekde inde a z Kielu či Flensburgu nikto nezavolá...                           

Debata o „starých“ tréneroch by sa dala transformovať do všetkých oblastí spoločenského života. Dnešní tridsiatnici si to často ešte neuvedomujú, ale keď oni budú odchádzať do dôchodku, nebude im do sedemdesiatky chýbať veľa. Najčiernejšie scenáre európskeho demografického vývoja dokonca hovoria o odchode do dôchodku v sedemdesiatke ako o hotovej veci. Všetkým týmto ignorantom zákonitostí spoločenského vývoja úprimne prajem, aby raz do dôchodku odchádzali telesne aj mentálne svieži a aby im nikdy nikto nedával cítiť, že prekážajú a že musí na nich pracovať.                                                        

Politici a ekonómovia by si mali povinne prečítať starú slovenskú rozprávku o troch grošoch a sociológovia by zasa namiesto omieľania tém ako LGBT či genderová agenda mali porozmýšľať, ako vylepšiť zmysluplnú a tvorivú medzigeneračnú spoluprácu a spolužitie všetkých generácií s empatiou a porozumením. A pritom vôbec nejde len o úctu mladých ku starším, ale aj naopak. Mnohí starší len mentorujú a napomínajú namiesto snahy o chápanie potrieb mladej generácie a poskytovanie praktických rád. Mladí si zasa musia uvedomiť, že doba aktívneho života sa stále predlžuje a či sa im to páči alebo nie, budú objektívne dlhšie starí než ich predkovia. A tak by sa už dnes mali snažiť o to, aby raz – až staroba príde (a ona príde) – bola u nich poznamenaná čo najvyššou kvalitou života.                                                                                        

Pôsobenie sedemdesiatnikov na trénerských lavičkách je na západe bežné (Ferguson, Hodgson,Heynckes). Ani „kapurek“ Daniš nebude dlho v slovenských dolinách výnimkou. Nejde o vek, ale o kvalitu a v tomto prípade aj o spokojnosť diváka. Na tom by nám všetkým (starým aj mladým) malo záležať najviac.


Autor je známy hádzanársky tréner a publicista

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner