Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Slováci by v Petrohrade brali aj moskovskú remízu spred roka

Štvrtkový kvalifikačný duel hádzanárov Rusko - Slovensko v znamení trénerských premiér Kokšarova a Jensena
25.10.2017, Autor: SITA

Šesť predchádzajúcich kvalifikačných vystúpení neprinieslo hádzanárom Slovenska úspech v podobe postupu na vrcholné podujatie. Ďalšia šanca na prelomenie absencií prichádza v kvalifikácii na majstrovstvá sveta 2019 v Dánsku a Nemecku. Boje o svoj tretí štart na MS začnú slovenskí reprezentanti už v prvej fáze, v ktorej im žreb prisúdil za súperov v 1. skupine tímy Ruska, Luxemburska a Fínska. Práve s najväčšími konkurentmi v boji o jedinú postupovú miestenku do druhej fázy (play-off) sa stretnú hneď na úvod. Vo štvrtok 26. októbra nastúpia o 18.30 h SELČ v Petrohrade proti Rusom (rozhodujú Srbi Nikolič a Stojkovič).

Krst ohňom pri premiére na lavičke A-tímu mužov SR čaká Heineho Ernsta Jensena, ktorý od septembra vymenil na trénerskom poste Martina Liptáka. "Ako sme sa mohli presvedčiť už v predchádzajúcej kvalifikácii ME, bude to veľmi náročný zápas. Na to, aby sme mali šancu vyhrať, potrebujeme podať výkon na vysokej úrovni. To je pre nás výzva. Očakávame, že Rusi postavia proti nám to najlepšie, čo majú k dispozícii. Nás trápia zranenia, ale tie sú súčasť športu. Pokúsime sa sťažiť domácim pozíciu favorita," uviedol Jensen, ktorý nebude mať k dispozícii trio opôr Oliver Rábek, Martin Straňovský a Tomáš Urban.

Nielen dánsky kormidelník hádzanárov SR bude vo štvrtok debutovať, prvú súťažný zápas vo funkcii šéfa realizačného tímu "zbornej" čaká aj Eduarda Kokšarova, ktorý v júli vymenil dovtedajšieho kouča Dmitrija Torgovanova.

Slováci s Rusmi začínali aj predchádzajúcu kvalifikáciu o postup na ME 2018 a v Moskve uhrali senzačnú remízu 31:31. Tú by privítali aj teraz. Zatiaľ posledná vzájomná konfrontácia sa v júni skončila v Bratislave tesným triumfom Ruska (25:24). "V Rusku sme už raz remizovali. Keby sa nám opäť podarilo získať bod, bolo by to veľmi pozitívne. Na druhej strane nikde nie je povedané, že nemôžeme aj vyhrať. Rusi sú však určite favoriti," poznamenal jeden z mladších členov hráčskeho kolektívu Lukáš Urban a pokračoval: "Škoda absencie veľkých mien, Rábek, Straňovský a Urban nám chýbajú, ale zároveň sa otvára šanca pre mladých, aby sa ukázali a presvedčili trénera, že majú na to byť pevnou súčasťou národného tímu. Máme nového kouča z hádzanársky vyspelej krajiny. Dáni sú výborní hádzanári, azda aj on bude taký tréner. Uvidíme, aké úlohy mi dá, ale v každom prípade sa budem snažiť podať čo najlepší výkon."

Európu bude na MS 2019 zastupovať 13 reprezentačných tímov z celkového počtu 24 účastníkov. Francúzsko ako obhajca titulu svetového šampióna a Dánsko s Nemeckom ako organizátori majú zabezpečenú účasť automaticky. Z 13 účastníkov ME 2018 v Chorvátsku (Rakúsko, Bielorusko, Chorvátsko, Česko, Španielsko, Maďarsko, Island, Macedónsko, Čierna Hora, Nórsko, Slovinsko, Srbsko a Švédsko) si najlepší vybojuje priamy postup do Dánska a Nemecka. Zostávajúci tucet sa predstaví v II. fáze európskej časti kvalifikácie (play-off), ku ktorému pribudne šesť víťazov I. kvalifikačnej fázy. V nej sa 23 tímov rozdelených do piatich štvorčlenných a jednej trojčlennej skupiny stretne počas troch týždňov systémom každý s každým doma - vonku. Hrať sa bude v troch týždňoch (25. - 29. 10. 2017, 3. - 7. a 10. - 14. januára 2018). Do júnového dvojzápasu play-off (8. - 10. a 12. - 14. 6. 2018), v ktorom sa rozhodne o zostávajúcich deviatich miestenkách na MS 2019, sa prebojuje sexteto najlepších družstiev z jednotlivých skupín I. fázy kvalifikácie.


Zloženie skupín I. fázy kvalifikácie hádzanárov o postup na MS 2019 v Dánsku a Nemecku (víťazi skupín postúpia do play-off 8. - 10. a 12. - 14. 6. 2018):

1. skupina: Rusko, Fínsko, Slovensko, Luxembursko

2. skupina: Litva, Lotyšsko, Izrael, Gruzínsko

3. skupina: Rumunsko, Ukrajina, Taliansko, Faerské ostrovy

4. skupina: Portugalsko, Poľsko, Cyprus, Kosovo

5. skupina: Holandsko, Belgicko, Grécko, Turecko

6. skupina: Bosna a Hercegovina, Švajčiarsko, Estónsko


Hracie termíny I. fázy kvalifikácie MS 2019 v Nemecku a Dánsku:

1. kolo: 25. - 26. októbra 2017

2. kolo: 28. - 29. 10.

3. kolo: 3. - 4. januára 2018

4. kolo: 6. - 7. 1.

5. kolo: 10. - 11. 1.

6. kolo: 13. - 14. 1.


Najbližší program - I. fáza kvalifikácie o postup na MS 2019 - 1. skupina - 1. kolo:

streda 25. októbra

LUXEMBURG

19.00 h Luxembursko - Fínsko

štvrtok 26. októbra

PETROHRAD

18.30 h SELČ Rusko - Slovensko, rozhodujú Nenad Nikolič a Dušan Stojkovič zo Srbska


Nominácia mužskej reprezentácie hádzanárov Slovenska na zápasy proti Rusku (26. 10. v Petrohrade) a Luxembursku (29. 10. v Považskej Bystrici) v I. fáze kvalifikácie MS 2019:

brankári: Teodor Paul (Váci KSE/Maď.), Marián Žernovič (FTC KN KFT Budapešť/Maď.)

pivoti: Dominik Kalafut (TSV Hannover-Burgdorf/Nem.), Andrej Petro (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Michal Kopčo (Sporting CP Lisabon/Portug.)

krídla: Miroslav Volentics (HSG Wetzlar/Nem.), Radoslav Antl (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Dávid Michalka (HK Agro Topoľčany)

spojky: Patrik Hruščák (HC Elbflorenz Drážďany/Nem.), Ľubomír Ďuriš, Matej Mikita (obaja B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (Csurgói KK/Maď.), Maroš Baláž (Váci KSE/Maď.), Lukáš Urban, Dominik Krok (obaja Tatran Prešov), Vladimír Guzy (HKM Šaľa), Marek Hlinka (HK Agro Topoľčany)

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner