Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Kukučka si stojí za svojou odvedenou prácou, podporili ho aj trénerskí kolegovia

Peter Kukučka už nevedie Kadetten Schaffhausen, ale na trénerskú robotu nezanevrel: "Hádzaná je môj život. Teším sa na ďalšie angažmány" 
20.12.2017, Autor: slovakhandball.sk, Foto: srf.ch

Peter Kukučka patril medzi hráčske legendy Kadetten Schaffhausen, ktorému ako hráč pomohol získať päť majstrovských titulov. V tíme úradujúceho švajčiarskeho šampióna dostal aj prvú trénerskú šancu na najvyššej úrovni. S družstvom obhájil v uplynulej sezóne titul, v novom ročníku však klub nenaplnil svoje ambície v Lige majstrov či národnom pohári. Bývalý vynikajúci slovenský hádzanár a v súčasnosti už kouč pocítil na vlastnej koži tvrdosť trénerského "chlebíka". Týždeň pred Vianocami skončil na lavičke Schaffhausenu. O príčinách odvolania z funkcie i pozadí tohto rozhodnutia, po ktorom sa mu namiesto poďakovania za odvedenú prácu ušla až neobvykle tvrdá kritika na klubových stránkach desaťnásobného víťaza švajčiarskej NLA, porozprával Kukučka v rozhovore pre slovakhandball.sk.


Zaskočilo vás rozhodnutie vedenia klubu? 

- Ani nie, výpoveď som očakával už 7. decembra, deň po vypadnutí zo Švajčiarskeho pohára.


Cítili ste v uplynulých týždňoch zvýšený, alebo stupňujúci sa tlak na vašu osobu?

- V strede novembra som absolvoval rozhovor s manažérom a prezidentom klubu, po ktorom mi bolo jasné, že nemám ich podporu a naše názory, ako veci riešiť, sú absolútne rozdielne. Paradoxne, od tohto rozhovoru, som už žiadny tlak nepociťoval. 


Na klubovom webe dosť kriticky hodnotili vaše pôsobenie a účinkovanie mužstva a nenaplnené ambície v tejto sezóne. Čo na to hovoríte?

- Tento  článok nebudem vôbec komentovať. Nijako sa totiž nepribližuje skutočnej realite. 


Čo vám osobne najviac vyčítali?

- Nenaplnenie cieľov, nedosiahnutý postup v Lige majstrov do vyraďovacej fázy a vypadnutie v pohári.


A kde bol problém podľa vás?

- Naraz sa stretlo veľa nepriaznivých okolností. Mesiac pred začatím prípravy ukončil hráčsku kariéru náš kapitán a šéf obrany a nenašli sme za takú krátku dobu za neho adekvátnu náhradu. V druhom týždni prípravy sa zranili na dva mesiace ďalší dvaja hráči (Meister a Markovič), ktorí boli pre našu obranu dôležití. Celú jesennú časť sme tak mali vzadu problém. Tým, že sme v defenzíve nemali istotu, vytratila sa aj istota v útoku. Postupne pribúdali ďalšie zranenia. Boli zápasy, kde mi v zostave chýbalo 9 hráčov. A to je len jedna stránka veci. Veľký podiel na našej kríze malo aj to, čo sa dialo mimo palubovky. 


Spomína sa tam aj neistota v tíme či hroziace odchody. Čo môžete k tomu povedať?

- Neistota síce bola a veľká, ale určite nie mojou vinou. Už v septembri oznámili opore mužstva a dlhoročnému reprezentantovi Linigerovi ,že to je jeho posledná sezóna. Ďalšia minuloročná opora Maros sa dohadoval tri mesiace na novej zmluve, čo sa odzrkadlilo na jeho výkonnosti. Neskôr sa zranil a na dva mesiace vypadol. Pivot Koch dostal tiež na vedomie, že sa s ním ďalej nepočíta. A to aj napriek tomu, že to bol náš najlepší pivot, ale vedenie malo iný názor. Ostrouško opustil mužstvo pre slabú výkonnosť. Viacerým ďalším hráčom končia v lete zmluvy (Pendic, Tominec a Norouzi). Po dvoch tesných prehrách zhodne 28:29 vo veľmi dôležitých zápasoch Ligy majstrov v Leóne a Bukurešti doľahol na niektorých veľký tlak a už sa nabaľovala guľa.


Aká bola atmosféra v kabíne?

- Vo februári, keď som mužstvo preberal, bola zlá. Nejako sme to vyriešili a začali hrať celkom atraktívnu hádzanú, či už v Lige majstrov alebo aj v lige, ktorú sme suverénne vyhrali a získali titul. Náš fyzioterapeut mi povedal, že mojím príchodom zavládla v kabíne pohoda. Bohužiaľ, na dobré výsledky v novej sezóne to nestačilo. 


Mali ste dostatočný rešpekt zo strany hráčov? Akceptovali vás?

- Aj akceptovali, aj rešpektovali. Každý jeden. Po odvolaní mi celá kabína vyjadrila svoju podporu. 


Aké spomienky zostanú vo vás na toto necelé 11-mesačné pôsobenie?

- Zmiešané. Bola to dobrá škola. Za svojou prácou si však stojím. Prekvapilo ma a zároveň potešilo, že po odvolaní ma kontaktovalo viacero kolegov - trénerov z konkurenčných klubov našej ligy, aby mi vyjadrili svoju podporu a ocenili prácu, ktorú som tu robil.


Neodradila vás prvá skúsenosť, počas ktorej ste však zažili aj úspešné obdobie so ziskom majstrovského titulu či víťazstvom v superpohári, od ďalšieho trénerského pôsobenia na vrcholnej úrovni?

- Vôbec nie, hádzaná je môj život. Teším sa na ďalšie angažmány. 


Vaša kariéra bola dlho spätá so Schaffhausenom, viete si v budúcnosti predstaviť ešte vaše pôsobenie v tomto klube?

- Riadim sa heslom, podľa ktorého dvakrát nevstúpim do tej istej rieky. 


Azda vás informácia o odvolaní neznechutila natoľko, že si s najbližšími neužijete záver roka. Už sa tešíte na vianočné sviatky?

- S rodinou cestujeme na týždeň na Slovensko a tešíme sa, že strávime najkrajšie sviatky v roku s našimi blízkymi. 

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner