Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Slováci aj bez viacerých opôr do Fínska po víťazstvo

Heine Ernst Jensen (tréner hádzanárov SR): "Je to nepríjemné a mrzí ma, že máme toľko hráčov zranených. Nič na tom však nezmeníme, musíme sa s tým vyrovnať. Je tu však tím, ktorý je pripravený odviesť maximum"
03.01.2018, Autor: SITA, Foto: msk.sk

Kontinentálna elita ladí v týchto dňoch formu na blížiace sa majstrovstvá Európy hádzanárov v Chorvátsku, ďalšie reprezentačné tímy vrátane slovenského čakajú boje v prvej fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2019 v Dánsku a Nemecku. Po jesennom spolovice úspešnom vstupe do kvalifikačného diania (prehra 22:32 v Rusku, domáce víťazstvo 36:19 nad Luxemburskom) si Slováci zmerajú sily aj so zostávajúcim účastníkom 1. skupiny. Prvú polovicu bojov o jedinú postupovú miestenku do play-off zakončia vo Vantaa, kde vo štvrtok 4. januára 2018 od 17.30 h nastúpia proti domácemu Fínsku (rozhodujú Dáni Hermann a Madsen).

Slováci sa po Novom roku zišli v Bratislave v značne oslabenom zložení, sedem hráčov (Slaninka, T. Urban, M. Straňovský, Ľ. Ďuriš, P. Hruščák, L. Urban, D. Krok) sa ospravedlnilo pre zdravotné problémy, pre tie necestoval v stredu s výpravou ani Michalka, ktorý sa pripojí k národnému tímu po návrate zo severu Európy. Brankára T. Paula uvoľnili kompetentní, keďže teraz prestúpil do nového klubu. Napriek oslabeniu sú zverenci trénera Heineho Ernsta Jensena v úlohe favorita. Iba víťazstvo im udrží teoretickú šancu na 1. miesto v skupine, keďže Rusko ako ich najväčší konkurent je zatiaľ stopercentné a nezaváhalo ani vo Fínsku (35:22).

"Je to nepríjemné a mrzí ma, že máme toľko hráčov zranených. Nič na tom však nezmeníme, musíme sa s tým vyrovnať. Je tu však tím, ktorý je pripravený odviesť maximum. Vždy ideme na palubovku s cieľom zvíťaziť bez ohľadu na situáciu v kádri či meno súpera. S Fínskom chceme odohrať dva dobré duely a rozhodnúť ich vo svoj prospech," uviedol kouč SR Jensen.

Fíni zatiaľ získali len bod za remízu s Luxemburčanmi (23:23), ktorých následne pokorili Slováci (36:19). Skúsený pravý krídelník Miroslav Volentics je pred tohtotýždňovými vystúpeniami optimistom: "Počas mojej reprezentačnej kariéry som ešte asi nezažil takúto situáciu. Chalanom prajeme skoré uzdravenie, aby sme sa na nasledujúcom zraze zišli už v kompletnom zložení. Aj tí hráči, ktorí prišli namiesto zranených, však majú svoju kvalitu, aby ich nahradili. Myslím si, že na Fínov by to mohlo stačiť. Možno nám teraz verejnosť až tak neverí, ale ja osobne nemám obavy. Verím, že s Fínskom získame štyri body, uspejeme vo Vantaa a potom aj doma v Považskej Bystrici."

Slovenskí hádzanári sa vrátia do Vantaa Energia areena po takmer 9 rokoch. V kvalifikácii ME 2010 v nej 21. marca 2009 zvíťazili nad Fínmi jednoznačne 32:17 (14:7). V súčasnom kádri SR sú dvaja pamätníci tohto duelu - pivoti Michal Kopčo a Andrej Petro, zhodou okolností obaja vtedy zaťažili konto severského súpera troma gólmi.

V rámci 1. kvalifikačnej skupiny sa už v stredu 3. januára od 19.00 h bude hrať v Luxemburgu duel medzi domácim Luxemburskom a favorizovaným Ruskom. Ďalšie súboje prídu na rad počas víkendu, keď sa v nedeľu 7. 1. uskutoční v Považskej Bystrici odveta SR - Fínsko.


Najbližší program - I. fáza kvalifikácie o postup na MS 2019 - 1. skupina - 3. kolo:

streda 3. 1. 2018

LUXEMBURG

19.00 h Luxembursko - Rusko

štvrtok 4. 1.:

VANTAA

17.30 h SELČ Fínsko - Slovensko, rozhodujú: Mads Dahl Hermann a Jesper Madsen z Dánska


Tabuľka:

1. Rusko 2 2 0 0 67:44 4

2. Slovensko 2 1 0 1 58:51 2

3. Fínsko 2 0 1 1 45:58 1

4. Luxembursko 2 0 1 1 42:59 1


Nominácia mužskej reprezentácie hádzanárov Slovenska na dvojzápas proti Fínsku v I. fáze kvalifikácie MS 2019 (4. 1. vo Vantaa a 7. 1. v P. Bystrici):

brankári: Marián Žernovič (FTC KN KFT Budapešť/Maď.), Michal Shejbal (TSV St. Otmar Handball St. Gallen/Švaj.)

pivoti: Dominik Kalafut (TSV Hannover-Burgdorf/Nem.), Andrej Petro (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Michal Kopčo (Sporting CP Lisabon/Portug.)

krídla: Miroslav Volentics (HSG Wetzlar/Nem.), Radoslav Antl (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Dávid Michalka (HK Agro Topoľčany), Šimon Michniewicz (HKM Šaľa), Gabriel Hricišon (HC Štart Nové Zámky)

spojky: Matej Mikita (B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (Csurgói KK/Maď.), Maroš Baláž (Váci KSE/Maď.), Michal Holdoš (HS Biel/Švaj.), Ľubomír Jadroň (HK Agro Topoľčany), Tomáš Vallo (MŠK Považská Bystrica)

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner