Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

V Luxemburgu derniéra Slovákov v kvalifikácii MS 2019 i Antlova v reprezentácii

Lúčiacia sa hráčska legenda Radoslav Antl o možnom pôsobení na poste asistenta trénera hádzanárov SR: "V každom prípade by som bol rád, keby som dostal dôveru. Táto robota by ma bavila a vidím sa v nej"
12.01.2018, Autor: SITA, Foto: msk.sk

O všetkom podstatnom v 1. skupine I. fázy kvalifikácie hádzanárov MS 2019 v Dánsku a Nemecku sa rozhodlo vo štvrtkových stretnutiach predposledného 5. kola. Rusko si víťazstvom v Považskej Bystrici nad Slovensko 32:26 definitívne zaistilo postupovú prvú pozíciu práve pred svojím štvrtkovým súperom, Fínsko si výhrou 30:25 nad Luxemburskom zabezpečilo 3. priečku. Boje v kvalifikácii vyvrcholia počas víkendu, keď sú v rámci 6. kola na programe posledné dva zápasy - v sobotu 13. januára od 14.00 h SEČ v Kazani konfrontácia Rusov s Fínmi a v nedeľu 14. 1. od 18.00 h v Luxemburgu duel Luxemburčanov so Slovákmi (rozhodujú Gréci Katsikis a Michailidis).


Záverečné vystúpenie tímu SR v tejto kvalifikácii sa bude niesť aj v znamení uzavretia reprezentačnej kapitoly Radoslava Antl. Ľavý krídelník, ktorý 2. marca oslávi okrúhle 40. narodeniny, absolvoval proti Rusom rozlúčku pred domácim publikom. Od považskobystrickej kulisy sa mu ušlo po zápase ovácií i skandovania mena. Antl za takmer dvadsať rokov reprezentačnej kariéry od mája 1998 do januára 2018 stihol zatiaľ odohrať 190 stretnutí a streliť 719 gólov (stav k 11. 1.). Na Považí si z rúk prezidenta Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslava Holešu a viceprezidenta Ernöa Kelecsényiho prevzal zarámovaný pamätný dres so svojím tradičným číslom 28.


"Kto by si prial lúčiť sa prehrou. Aj moje pôsobenie v reprezentácii som začal prehrou s Českom, prehrou som sa rozlúčil aj pred domácim publikom v Považskej Bystrici. Je to osud, nedá sa nič robiť. Hlavou mi preblesklo tých dvadsať rokov v národnom tíme, zažil som v ňom pekné i horšie chvíle, prežívam to teraz veľmi emocionálne. Mne sa ani nezdá, že už je to za mnou. Stále sa cítim mladý, ale roky človek neoklame, pri dvojfázových tréningoch už nestíham. Ako chlapec z Medzeva začínajúci s hádzanou v Košiciach som nikdy o takejto kariére nesníval. Nebol som veľký talent, všetko som si musel vydrieť. Ďakujem rodine, priateľom a spoluhráčom. Mám v sebe pocit spokojnosti. Viac k tomu neviem čo povedať," uviedol dvojnásobný najlepší hádzanár SR (2005 a 2014), ktorý vidí svoju budúcnosť aj v trénerskej robote. Patrí medzi kandidátov na obsadenie postu asistenta kormidelníka SR Heineho Ernsta Jensena. "Táto otázka patrí prezidentovi a viceprezidentovi SZH. Priznávam, už boli určité rokovania, ale je viacero kandidátov. Uvidíme, pre koho sa rozhodnú, či to budem ja alebo niekto iný. V každom prípade by som bol rád, keby som dostal dôveru. Táto robota by ma bavila a vidím sa v nej. Necháme sa prekvapiť, ako to dopadne," dodal Antl, ktorý by mal dať v nedeľu definitívnu bodku za hráčskym pôsobením v reprezentácii.


Radoslav Antl je v priebehu siedmich mesiacov po brankárovi Richardovi Štochlovi druhou slovenskou hádzanárskou legendou, ktorá dala zbohom národnému tímu. V jeho drese sa zúčastnil na ME 2006, 2008, 2012 (vždy 16. miesto) a MS 2009 (10.) a 2011 (17.). Košický odchovanec okrem miestneho družstva VSŽ hrával v japonskom Arako Kjušu, švajčiarskych tímoch Grasshoppers Zürich a ZMC Amicitia Zürich, Tatrane Prešov a v súčasnosti pôsobí v maďarskom Eger SBS Eszterházy SZSE. Počas svojej kariéry bol blízko k prestupu do bundesligového Essenu, ale klub práve vtedy skrachoval. Svoje kanonierske schopnosti potvrdzoval vo všetkých súťažiach, v ktorých hrával (bol najlepším kanonierom HIL, slovenskej extraligy i SEHA League). Na konte má 13 majstrovských titulov, jedenásť slovenských a dva švajčiarske.


"Rado má síce takmer toľko rokov ako môj otec, ale hrať s ním je zážitok. Vie odovzdať svoje bohaté skúsenosti a navyše je to super človek," poznamenal Matej Mikita, jeden z nastupujúcej generácie hádzanárov SR.


Slováci sú favoritmi záverečného vystúpenia napriek početným absenciám. V októbri vyhrali nad Luxemburčanmi na Považí vysoko 36:19 a očakáva sa ich bodový zisk aj na palubovke tímu, ktorý v aktuálnej kvalifikácii získal zatiaľ jediný bod za domácu remízu s Fínskom.


Slovenskí hádzanári si po zápase s Rusmi v piatok predpoludním ľahko zatrénovali, popoludní ich čakal presun do Bratislavy a večer husacina v Slovenskom Grobe. V sobotu ráno odletia z Viedne do dejiska stretnutia. Vo výprave bude už len 14 hráčov, z 15-členného kádra chýba Michal Holdoš (spojka), ktorý ešte vo štvrtok večer opustil reprezentačný tím pre klubové povinnosti vo švajčiarskom HS Biel.


Najbližší program - I. fáza kvalifikácie o postup na MS 2019 - 1. skupina - 6. kolo:

sobota 13. 1. 2018

KAZAŇ

14.00 h SEČ Rusko - Fínsko


nedeľa 14. 1.

LUXEMBURG

18.00 h Luxembursko - Slovensko, rozhodujú: Konstantinos Katsikis a Michalis Michailidis z Grécka


Tabuľka:

1. Rusko 5 5 0 0 154:106 10 - istý postup do II. fázy kvalifikácie

2. Slovensko 5 3 0 2 135:121 6

3. Fínsko 5 1 1 3 113:134 3

4. Luxembursko 5 0 1 4 103:144 1


Nominácia mužskej reprezentácie hádzanárov Slovenska na zápas proti Luxemburgu v I. fáze kvalifikácie MS 2019 (14. 1. v Luxemburgu):

brankári: Marián Žernovič (FTC KN KFT Budapešť/Maď.), Michal Shejbal (TSV St. Otmar Handball St. Gallen/Švaj.)

pivoti: Dominik Kalafut (TSV Hannover-Burgdorf/Nem.), Andrej Petro (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Michal Kopčo (Sporting CP Lisabon/Portug.)

krídla: Miroslav Volentics (HSG Wetzlar/Nem.), Radoslav Antl (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Gabriel Hricišon (HC Štart Nové Zámky)

spojky: Matej Mikita (B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (Csurgói KK/Maď.), Maroš Baláž (Váci KSE/Maď.), Tomáš Rečičár (Tatran Prešov), Tomáš Vallo (MŠK Považská Bystrica), Martin Potisk (HáO TJ Slovan Modra)

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner