Slovenský Zväz Hádzanej

logo logo logo

Nezaoberať sa postupovými teóriami, ale nad Talianskom dvakrát vyhrať

"Talianky musíme prevýšiť behavou hádzanou, to je najjednoduchší spôsob," tvrdí kouč hádzanárok SR Dušan Poloz
20.03.2018, Autor: SITA

S cieľom potvrdiť úlohu favorita a pripísať si na konto prvé dva body odcestovali v utorok ráno hádzanárky Slovenska do Talianska, kde ich v stredu 21. marca od 18.15 h čaká vo Follonice zápas 3. kola II. fázy kvalifikácie o postup na ME 2018 vo Francúzsku. S Taliankami sa potom stretnú aj v sobotu 24. 3. v šalianskej odvete so začiatkom o 15.00 h. "Štyri body z tohto dvojzápasu sú povinnosť," potvrdil hlavný kouč žien SR Dušan Poloz úlohu pre svoje zverenky v tohtotýždňových kvalifikačných vystúpeniach.


Slovenky sú po prvej tretine kvalifikácie po prehrách s favoritmi 2. skupiny - v Čiernej Hore 23:24 a doma s Poľskom 20:29 v tabuľke na 3. mieste bez bodu a o skóre pre Taliankami. Na šampionát postúpia prvé dva tímy z každej skupiny a najlepšie z družstiev umiestnených na 3. priečkach. "Šanca na postup stále žije, takže nemá zmysel sa jej vopred vzdávať. Obrovská škoda úvodného duelu v Čiernej Hore, kde sme súperky takpovediac nachytali na hruškách a mohli sme aj vyhrať. Osud či rozhodcovia nám však nepriali. Proti Poľsku sme potom vyhoreli. Tak to je, beriem to na seba, ale občas sa to stáva. Tá Čierna Hora však stále mrzí, lebo aj bod by bol odtiaľ dobrý. Možno sa však napokon i tá prehra o gól môže pri dobrej konštelácii zúročiť v závere kvalifikácie. Teraz však nebudeme míňať energiu na postupové teórie. My máme pred sebou úlohu dvakrát naplno zabodovať s Taliankami," vyhlásil Poloz, ktorý sa so svojimi zverenkami pripravoval od nedele v Bratislave a k dispozícii má 16-členný káder.


Talianky obe doterajšie zápasy aktuálnej kvalifikácie hladko prehrali, pričom najmä v ofenzíve zaostávali za svojimi súpermi, keď proti Poľkám dokázali skórovať len 13-krát (13:40) a proti Čiernohorkám 16-krát (16:23). "Pre Slovensko je každý súper ťažký. Aj v nedávnej minulosti sme sa o tom presvedčili napríklad proti Fínsku či Grécku. Sme si vedomí, že úloha favorita nám robí problémy, ale pokúsime sa to zvládnuť. Keď by sa zápas vo Follonice od začiatku nevyvíjal podľa našich predstáv, môže to byť náročné. Talianky hrajú v postupnom útoku premyslené akcie v rámci svojich individuálnych schopností, využívajú dve - tri kombinácie, ale robia aj dosť chýb. Nemajú prvú vlnu, chýba im tlak a rýchlosť a ani vracanie sa do obrany nepatrí medzi ich silné stránky, takže práve tadiaľ by mala viesť cesta k úspechu. Problémy nám môžu narobiť hráčky zo spojkového radu, na ktorých je ich hra postavená, a to za predpokladu, že budú dávať góly. Veľa tímov už nehrá tento herný systém. Musíme ich prevýšiť behavou hádzanou, to je najjednoduchší spôsob," charakterizoval tréner Sloveniek najbližšieho protivníka.


Reprezentantky SR majú skúsenosti s Talianskom spred šiestich rokov, keď dvakrát nad ním zvíťazili v 6. skupine kvalifikácie ME 2012 - najskôr 25:19 v Salerne a potom 23:15 v Hlohovci.


Do vývoja bojov o postup na ME 2018 veľa napovie aj druhý stredajší duel 2. skupiny, v ktorom v Gdyni Poľky hostia v šlágri Čiernohorky.


Nominácia hádzanárok Slovenska na dvojzápas kvalifikácie ME 2018 s Talianskom (21. a 24. marca 2018):

brankárky: Adriana Medveďová (HC Dunarea Braila/Rum.), Lucia Gubiková (ŠŠK Prešov)

pivotky: Eva Minárčiková (DHC Sokol Poruba/ČR), Vladimíra Kišíková (Iuventa Michalovce)

krídelníčky: Alžbeta Rechtorisová (DHC Sokol Poruba/ČR), Annamária Patrnčiaková (HK Hodonín/ČR), Mária Holešová (Iuventa Michalovce), Katarína Pócsíková (HK Slovan Duslo Šaľa)

spojky: Martina Školková (Cercle Dijon Bourgogne/Fr.), Monika Rajnohová (Le Havre Athletic Club Handball/Fr.), Julia Kučerová (Hufbau-Akker Kecskeméti NKSE/Maď.), Simona Szarková (DHK Baník Most/ČR), Veronika Habánková, Mariana Rebičová, Tetyana Fiľková-Trehubová (všetky Iuventa Michalovce), Karin Bujnochová (HK Slovan Duslo Šaľa)


Najbližší program 2. skupiny - 3. kolo:


streda 21. marca:

FOLLONICA

Taliansko - Slovensko (18.15 h, rozhodujú: Carlos Luque Cabrejas a Ignacio Pascual Sánchez zo Španielska)

GDYNIA

Poľsko - Čierna Hora (17.45 h)


Tabuľka:

1. Poľsko 2 2 0 0 69:33 4

2. Čierna Hora 2 2 0 0 47:39 4

3. Slovensko 2 0 0 2 43:53 0

4. Taliansko 2 0 0 2 29:63 0

Partneri
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Reklamný partner ženskej reprezentácie
Reklamný partner mužskej reprezentácie
Oficiálny auto partner
Slovenského zväzu hádzanej
Oficiálny partner Extraligy a WHIL
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner
Mediálny partner