7. ročník Memoriálu Mariána Hirnera

Dňa 1.3.2019 sa uskutočnil 7. ročník Memoriálu Mariána Hirnera, určený pre kategóriu starších žiakov zmiešaných družstiev. Podujatie sa konalo v Mestskej športovej hale na Rybníkovej ulici, za finančnej podpory mesta Trnava a sponzorov. Memoriál organizoval miestny hádzanársky klub HBC Trnava.

Touto cestou už po 7. krát si uctievame pamiatku významnej osobnosti trnavskej a československej hádzanej, Mariána Hirnera. Marián Hirner žil 1953-2005 a bol odchovancom trnavskej hádzanej, za Československo odohral 162 reprezentačných zápasov. Ako prvému Slovákovi sa mu podarilo hrať v Nemeckej Bundeslige za klub Grosswallstad. Ako tréner priviedol trnavský hádzanársky tím Lokomotíva Trnava, k zatiaľ jedinému titulu majstra Slovenska v sezóne 1993/94, zároveň šlo o prvú sezónu, v ktorej sa hrala samostatná slovenská liga.

Memoriálu sa zúčastnilo 5 mužstiev kategórie starších žiakov. Domáce mužstvo HBC Trnava a hostia MHK Piešťany, ŠKH Agrokarpaty Pezinok, HO Strojár Malacky a HKM Šaľa. Turnaj pozostával zo vzájomných odohraných zápasov, kde rozhodoval celkový počet víťazstiev. Pri zhode víťazstiev rozhodoval vzájomný zápas alebo celkové skóre mužstva.

Organizovaný turnaj je dobrou previerkou porovnania vzájomných síl pred začiatkom jarnej časti sezóny. Predpokladanými adeptmi na víťazstvo boli mužstvá HO Strojár Malacky a HKM Šaľa. Ale srdcom sme verili, že to bude naša Trnava. Počas turnaja sme boli svedkami niekoľkých vyrovnaných zápasov. Jedným z nich bol aj zápas medzi favoritmi. Polčas stretnutia bol nerozhodný 14:14. Druhý polčas bol neustále na tom kto si udrží vedenie. Nakoniec HKM Šaľa preukázala väčší pokoj a odhodlania vyhrať. O čom svedčí tesným výsledok 24:22 v prospech HKM Šaľa. Paradoxne dobre pripravené mužstvo HKM Šaľa zaváhalo v otváracom zápase proti MHK Piešťany, prehrou 13:14. Ďalším vyrovnaným zápasom bolo vzájomné zmeranie síl medzi domácim mužstvom HBC Trnava a ŠKH Agrokarpaty Pezinok. Pezinok sa ukázal ako srdciar hladný po víťazstve po 2 prehraných zápasoch si chcel napraviť chuť na domácej Trnave. Prvý polčas nasvedčoval k tomu, že sú na správnej ceste kde viedli 7:6. Boj hráčov Trnavy a Pezinka o víťazstvo bol urputný, ktorý sa stretol aj s technickými chybami na oboch stranách. O víťazstve rozhodla chyba unaveného Pezinku a rýchle využitie šance mužstvom Trnavy. Vzájomné stretnutie skončilo o to väčšou radosťou v prospech HBC Trnava, 13:12.

V Trnave dúfame, že sa prinajmenšom stretneme o rok v rovnakom zložení a hlavne bez zranení.