Aká zázračná ingrediencia stála za úspechom Vive Tauron Kielce v roku 2016?

Hádzanári tímu Vive Tauron Kielce sa 29. mája 2016 zapísali do histórie a predĺžili sériu senzácií na turnaji Final 4 Ligy majstrov mužov v Kolíne nad Rýnom. Zverenci trénera Talanta Dujšebajeeva sa stali prvým poľským klubom, ktorý vyhral Ligu majstrov, a zároveň ako prví dokázali vyrovnať deväťgólové manko v druhom polčase finále a dokonca získať víťaznú trofej.

Finále 2015/2016 bolo tiež prvé, zatiaľ aj jediné, o ktorého osude museli rozhodnúť penalty.
Po dvoch napínavých štvrťfinálových dueloch s víťazmi Ligy majstrov 2013/2014 SG Flensburg-Handewitt, otočili Kielce semifinálový zápas proti Parížu Saint-Germain (28:26).
Vo finále proti Veszprému prehrávali 19:28 a do konca zostávalo už iba 15 minút. Po 60 minútach hry bolo skóre vyrovnané 29:29, po 70 minútach 35:35. Nakoniec Julen Aguinagalde rozhodol o víťazstve Vive v penaltovom rozstrele.

Čo stálo za úspechom tímu Vive Tauron Kielce?
1. Taktické zlyhanie PSG v semifinále
V prvom polčase Mikkel Hansen skóroval deväťkrát (16:16), ale po prestávke zostal 25 minút na lavičke. Nakoniec Dán dosiahol aj 10. gól, ale PSG prišlo o veľkú šancu dostať sa v Kolíne prvýkrát do finále. Naopak, brankár Slawomir Szmal bol veľký hrdina.

2. Tobias Reichmann
Rok 2016 bol pre neho najúspešnejší v živote. Tobias Reichmann sa v januári stal najlepším strelcom Nemecka na majstrovstvách Európy v Poľsku, kde získal s reprezentačnými kolegami zlato. O štyri mesiace neskôr sa pravý krídelník stal najlepším strelcom poľského tímu vo finále Ligy majstrov, keď skóroval deväťkrát z jedenástich pokusov, čím pomohol získať cennú trofej. Potom nasledovala bronzová medaila na OH v Riu v auguste 2016.

3. Veteráni z Kielcov
Mnohí tvrdili, že toto mužstvo je príliš staré. Napokon sa ukázalo, že práve hráči nad 30 rokov – napríklad brankár Szmal alebo spojky Karol Bielecki a Krzysztof Lijewski či pivot Julen Aguinagalde, boli dostatočne skúsení a v kľúčových momentoch pokojní.

4. Zatemnenie Veszprému
Keď Andreas Nilsson strelil gól na 28:19, celá lavička Veszprému začala oslavovať a fanúšikovia v červenom boli vo vytržení. Zdalo sa, že finálová kliatba bola na konci. Neskôr tréner Xavier Sabate skritizoval sám seba za to, že nezastavil túto ´párty na lavičke´. V posledných minútach sa vývoj otočil v prospech tímu Vive Tauron Kielce, aj keď Veszprém mal stále dosť šancí na výhru.

5. Talant Dujšebajev
Možno to bol najdôležitejší oddychový čas jeho života. Prehrávali o 9 gólov a tréner Talant Dujšebajev povedal hráčom svojmu tímu, aby začali hrať od nuly a poznamenal: „Takto by sme sa nemali nechať zničiť. Len hrajte, ako chcete.“ Jeho zverenci to pochopili a on sa opäť stal šampiónom.
V roku 2016 sa Dujšebajev stal druhým trénerom, ktorý vyhral Ligu majstrov s dvoma rôznymi tímami. S mužstvom Ciudad Real triumfoval v rokoch 2006, 2008 a 2009. Až do roku 2019, keď jeho bývalý hráč Roberto Parrondo García získal titul, bol Talant prvý a jediný, ktorý vyhral Ligu majstrov ako hráč a potom aj kouč. Ale finále v Kolíne z neho spravilo ešte väčšiu legendu.

Zdroj: eurohandball.com, Foto: pap.pl