Načítavanie údajov ...

Angažmán v Chartres aj ako škola života

Matej Mikita chce byť súčasťou veľkej udalosti, ktorou by mal byť na konci sezóny postup do najvyššej francúzskej súťaže

Nielen Karin Bujnochová s družstvom Achenheim Truchtersheim Handball bojuje o postup do najvyššej francúzskej hádzanárskej súťaže. Medzi elitu sa chce dostať aj Matej Mikita so svojím klubom Chartres Métropole Handball 28. Dvadsaťštyriročná spojka, ktorá už nejaký čas patrí aj do kádra mužskej reprezentácie, sa vybrala po stopách svojho staršieho brata Jakuba a v lete zamierila z maďarského Gyöngyösu do Francúzska. Už v prvej sezóne robí dobré meno slovenskej hádzanej a so svojím novým tímom zažíva vydarený ligový ročník, čo potvrdil aj v rozhovore pre slovakhandball.sk
Máte za sebou už vyše polovicu sezóny na novom pôsobisku, bol odchod do tímu Chartres krok vpred vo vašej kariére?
– Áno, určite, keďže sú francúzske súťaže viac sledované ako tie v Maďarsku. Konkurencia je to oveľa väčšia, čo ma dúfam, posunie k lepším a stabilnejším výkonom. Samozrejme, nebol to krok vpred len v mojej hádzanárskej kariére, ale aj pokiaľ ide o bežný život. Je fajn okúsiť život za hranicami a vidieť, ako to tam funguje. Myslím najmä sociálny život, zabezpečenie a mentalitu. Sú to veci, ktoré mi viac otvárajú oči a dúfam, že ma neskôr po hráčskej kariére posunú ďalej aj mojom živote. Už len vďaka zahraničným angažmánom sa dokážem dorozumieť v štyroch cudzích jazykoch, čo by som pri zotrvaní na Slovensku asi nikdy nedokázal.
Pocítili ste rozdiel medzi najvyššou maďarskou a druhou najvyššou francúzskou súťažou?
– Rozdiel som pocítil. Veľa ľudí sa ma pýtalo, ktorá liga je lepšia, ale na to som nedokázal odpovedať, pretože štýl hry je diametrálne odlišný v oboch súťažiach. Konkrétne druhá francúzska liga mi pripadá rýchlejšia, tvrdšia a oveľa viac individuálnejšia ako najvyššia maďarská súťaž. Naopak, v Maďarsku sa hrá viac takticky a predovšetkým tímovejšie.
V tabuľke ste na čele so štvorbodovým náskokom, je teraz postup do Lidl Starligue cieľom vášho družstva? Bol ním aj pred začiatkom sezóny?
– Postup do Starligue nie je naším cieľom až teraz, keď vedieme tabuľku. Mali sme ho jasne stanovený už pred sezónou, keď nám ho deklarovali ako priamy postup do najvyššej súťaže. Už v uplynulom ročníku chcel tím Chartres postúpiť do Starligue, ale v play-off mu, žiaľ, nevyšiel jeden zápas, čo ho stálo miestenku do najvyššej súťaže. Dúfam, že sa nám to tento rok podarí, pretože vyhrať druhú ligu vo Francúzsku je veľká udalosť a rád by som bol toho súčasťou.
Teraz na rozdiel od minulosti bojujete so svojím klubom o najvyššie priečky a zatiaľ veľmi úspešne. Odzrkadľuje sa to aj na vašich výkonoch a hernej pohode?
– Nerád hodnotím sám seba, pretože som k sebe veľmi kritický, ale tréner a predstavitelia klubu sú so mnou zatiaľ spokojní. Stále dostávam viac priestoru na ihrisku, čo ma dosť teší, keďže som druhým najmladším hráčom tímu, v ktorom je veľká konkurencia.
Ako sa vám darí strelecky?
– Zo začiatku som mal trochu väčší problém sa presadiť sa, keďže tu každý hrá viac individuálne a na seba, čo mne veľmi nesedelo, ale od zápasu k zápasu je to lepšie. Začínam sa aj ja prispôsobovať tunajšiemu preferovanému štýlu hry.                          
Jar je obdobím, keď sa skladajú kádre na nasledujúcu sezónu, budete súčasťou tímu Chartres bez ohľadu na to, či klub postúpi medzi francúzsku elitu?
– Určite áno, mám veľmi kvalitných spoluhráčov, od ktorých sa mám čo učiť. Niektorí z nich si dokonca zahrali aj Final 4 Ligy majstrov a dostávajú ponuky z družstiev z pôsobiacich v najvyšších súťažiach. Verím, že ako tím ostaneme čo najdlhšie pokope, aby som sa pri nich dokázal zlepšiť.“
Zdroj: L. Bogdanyi, Foto: www.lnh.fr

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022