Načítavanie údajov ...

Anketa! Marián Žernovič si od Ježiška pravidelne pýtal mačku, s hríbmi zásobuje široké okolie a najviac mu chutí pivko po vyhratom zápase

V pravidelnej ankete vyspovedáme našich športovcov nielen o góloch, bodoch a sekundách…  Čo majú radšej? Čo im je sympatickejšie, obľúbenejšie, milšie?  

Marián “Žerko” Žernovič je 29-ročný slovenský hádzanársky reprezentant, tridsiatku oslávi v prvý júlový deň. Odchovanec považskobystrickej hádzanej je výborným brankárom. V ankete Slovenského zväzu hádzanej získal cenu Tipos Hádzanár roka 2019, ako siedmy brankár v histórii ankety vyhlasovanej od roku 1973. (Zaujímavý unikát je, že slovenskou Volejbalistkou roka 2019 sa stala jeho snúbenica – dnes manželka – Mária Kostelanská, opora budapeštianskeho Vasasu.) 

Z P. Bystrice smerovali jeho kroky do Hlohovca, kde s miestnym HC SPORTA získal v lige štyrikrát striebro a raz bronz, ďalšie skúsenosti naberal aj v európskych pohároch. Druhú polovicu sezóny 2016/17 už po prestupe strávil v HKM Šaľa, aby  následne posilnil maďarský Ferencváros TC Budapešť. Zmluvu podpísal do leta 2019, klub mu po skvelých výkonoch predĺžil kontrakt o ďalšie dva roky. Prepracoval sa medzi najlepších gólmanov tamojšej súťaže, od svojho príchodu pomáha tímu ku každoročnému zlepšeniu postavenia v tabuľke. V aktuálnej sezóne patrí klubu momentálne výborná 3. priečka za suverénnym lídrom z Veszprému a ďalším veľkoklubom zo Szegedu.

Mariána Žernoviča sme vyspovedali počas prebiehajúceho sústredenia slovenskej reprezentácie v Bratislave. 

Hokej alebo futbal? 
Nie som príliš fanúšik futbalu, takže skôr hokej, ten považujem aj za náš národný šport. V Budapešti, kde pôsobím, som si neraz zaskočil na hokejové zápasy, keď ešte hral miestny klub MAC v slovenskej Extralige. Chodil som povzbudzovať slovenské tímy, vždy pekne do sektoru pre hostí. Fandím kamarátovi, ostrému obrancovi Martinovi Nemčíkovi, ktorý hrával za moju rodnú Považskú Bystricu, pred dvomi rokmi získal aj majstrovský titul s Banskou Bystricou a teraz pôsobí v Košiciach. Riadne som ho prekvapil, keď som naňho v Budapešti vykrikoval z tribúny… 

Ronaldo alebo Messi? 

Ronaldo, už len pre to, aké fantastické výkony podáva vo svojom veku. Niečo neskutočné, ako sa neustále dokáže udržiavať vo forme fyzicky aj psychicky. 

Blondíny alebo brunety? 

Takto som to nikdy nemal nastavené. Všetky typy žien majú niečo do seba, každá je v niečom jedinečná. A ešte ťažšie je to na Slovensku, s takým množstvom krásnych žien…  Ale keďže manželka Mária má skôr tmavšie vlasy, tak mám dovyberané. ???? 

Unikát – s manželkou volejbalistkou Máriou sa stali najlepšími hráčmi roka 2019 na Slovensku vo svojich športoch.

Rezeň alebo mrkva?  
Jednoznačne rezeň, som dosť “mäsový”, z mäsa zjem úplne čokoľvek. Ale neodmietnem ani dobrú kombináciu, mám rád, keď sa zelenina aj mäso upečie naraz. Nemám problém si to pripraviť aj sám, varím veľmi rád a aj často. Keď príde na grilovačku, som vždy ten, čo stojí pri grile. Akurát suši – moje najobľúbenejšie jedlo – mi akosi nejde pripraviť… Skúšal som to viackrát, ale bez úspechu. 

Varenie mu nie je cudzie, práve naopak. Najradšej aj s kopou mäsa.
Pri najobľúbenejšom jedle – suši. Nevie sa ho dojesť, no napriek snahe ho nevie pripraviť…

Čaj alebo káva? 

Určite čaj. Kávu pijem iba príležitostne, nechcel som, aby si na ňu telo príliš zvyklo. Pomáhala mi napríklad pri učení na skúšky v škole, dnes si ju dávam v podstate len pred zápasom, vtedy ten kofeín naozaj pocítim, vzpruží ma. 

Sladké alebo slané? 

Sladké som v podstate vypustil z jedálnička, ak teda nerátam nejaký ten skvelý koláč od mojej mamy. K telke by som si teda otvoril nejaké dobré slané oriešky. 

Hory alebo more?
More. Mám rád, keď s manželkou po sezóne vypadneme k slanej vode. To si fakt užijem – nič nerobiť, len sa tak váľať na pláži a občas sa osviežiť vo vode. Keď však je možnosť, nevynechám ani návštevu Tatier. A aj v okolí Považskej Bystrice máme veľa lesov,  tam si užívam časté vychádzky za hríbmi. Dokonca – samotné hríbové potulky by som možno radil aj vyššie ako kúpanie v mori, je to moja najväčšia záľuba. Päťlitrových pohárov sušených hríbov máme doma toľko, že už ich ani nepočítam, ani tie, ktoré sme porozdávali všetkým naokolo. Ja si z nich pripravujem všetko možné, ale paradoxne – práve moja manželka ich nemá rada. 

Pri najväčšej záľube – zbieraní hríbov.

Hudba alebo film? 

Jednoznačne film, nie som príliš hudobný fanúšik. Mám rád Marvelovky ako Iron Man, Avengers, či Captain America. Tiež obľubujem žáner fantasy – Pán prsteňov, Hobbit. V hudobnom svete mám skôr vybratých niekoľko konkrétnych kapiel ako Horkýže Slíže alebo Queen. 

Pivo alebo víno?   

Pivo, bez debaty. Nebolo to tak vždy, ale postupne som mu prišiel na chuť. Či už v letných horúčavách, alebo po zápase so spoluhráčmi. Samozrejme, najviac chutí po vyhratom zápase. Teraz pivári trocha trpia, lebo všetko je zavreté a pivo je najlepšie čapované…. Ale vydržíme! ???? 

Marián netají, že je pivár. A teší sa na otvorenie prevádzok a jedno orosené čapované…

Leto alebo zima?   

Leto. Hádzaná je samozrejme môj život, ale viem si užiť aj prestávku medzi sezónami, letný oddych. V zime je to iné, prestávka je krátka, veľmi skoro prídu povinnosti v klube či reprezentačné zrazy. A to už nehovorím o počasí…  V lete sa dá robiť vonku omnoho viac aktivít a mám čas aj na spomínané zbieranie hríbov. 

S manželkou.

Lyže alebo bicykel?

Bicykel. Môj otec veľmi rád bicykluje, takže keď prídem domov hoci aj na víkend, tak sa rád pridávam k nemu. Lyžovať neviem. Stál som síce na lyžiach, ale v záujme svojho zdravia a najmä tiež ochrany zdravia iných prítomných na svahu som to radšej nechal tak… ????  Ale nechýba mi to, koniec-koncov ako hádzanári si máme dávať pozor na aktivity, pri ktorých hrozí zranenie.  

Beh alebo posilňovňa? 

Posilňovňa. Prišiel som jej na chuť, keď nám kondičný tréner v klube začal dávať rôzne zaujímavé a netradičné cvičenia. Teraz tam už skočím aj sám od seba, i keď nemusím. Nikdy som nebol bežec, asi aj preto som napokon skončil v bráne. Len tak si ísť zabehať, to sa mi teda v živote nestalo veľakrát. 

Pes alebo mačka?  

Vždy som mal rád mačky, úplne odmalička. Dokonca som niekoľko rokov po sebe písal Ježiškovi prosbu s jediným darčekom: Prines mi živú mačku! Rodičom sa to príliš nepozdávalo, takže ani Ježiškovi… ???? Nuž som si ju raz priniesol sám od seba od kamaráta. Doma sa s tým napokon zmierili. Mama síce najskôr hundrala kvôli chlpom na kobercoch, ale ako to už býva, onedlho bola mačka miláčikom celej rodiny. Dnes už majú rodičia aj svoju, svokrovci tiež. V Budapešti mačku nemám, sme v malom byte, ale neskôr si ju určite obstarám. Minimálne jednu. 

Po mačke túžil už od detstva, po kariére ich chce mať viacero.

Karty alebo herná konzola?

Ja som súťaživý tip aj mimo ihriska, takže sa skôr prispôsobím parťákom. Dôležité je, aby nejakí parťáci boli, sám si totiž konzolu nepustím, samého ma to nebaví. Keď sú kamoši, zahrám si čokoľvek, hoci aj kocky.

Autor: slovakhandball.sk, Foto: Michal Smrčok, archív Mariána Žernoviča

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022