Načítavanie údajov ...

Budzák – Záhradník rozhodcami IHF

Slovensko má opäť rozhodcov IHF. Dvojica Andrej Budzák – Michal Záhradník sa nedávno predstavila na majstrovstvách sveta hráčok do 20 rokov v Slovinsku, kde svoje vydarené účinkovanie, počas ktorého rozhodovala dovedna päť stretnutí, spečatila ziskom odznaku arbitrov IHF.

Aktuálne sú jedinými zástupcami slovenského rozhodcovského zboru v rámci Medzinárodnej hádzanárskej federácie. „Určite je to veľký posun v našej kariére. Bol to náš sen a teraz sa tešíme z toho, že sa nám ho podarilo splniť,“ uviedol pre slovakhandball.sk Andrej Budzák, ktorý je s kolegom Michalom Záhradníkom rozhodcom Európskej hádzanárskej federácie (EHF) už siedmy rok. Na konte majú mnoho zápasov európskych pohárových súťaží vrátane najprestížnejšej Ligy majstrov a v sezóne 2021/2022 viedli aj odvetu finále Európskeho finále mužov CS Minaur Baia Mare – Naerbö IL. „Už predtým si nás všimol šéf komisie rozhodcov IHF Per Morten Södal v zápase LM žien Vipers Kristiansand – Győri Audi ETO KC. Vraj o nás počul a zaujali sme ho. Odporúčal nás aj dánsky skaut a vyvrcholilo to finálovým stretnutím EP v Rumunsku. Södal v nás vidí podľa jeho slov potenciál a vie si predstaviť, že by sme časom mohli patriť do špičky. Predtým nás však ešte čaká niekoľko krokov. Keď sa chceme dostať na MS mužov, najskôr by sme mali absolvovať MS do 21 rokov a ak sa osvedčíme, tak následne MS žien. Až potom môžeme uvažovať o účasti na mužskom svetovom šampionáte.“

IHF za ostatné roky zredukovala menoslov arbitrov. Zloženie rozhodcovského zboru prechádza obmenou. Adepti musia byť veľmi dobre kondične pripravení. Slováci cestovali na MS junioriek ako jeden zo šiestich kandidátskych párov. Uspeli tri, medzi nimi aj Budzák so Záhradníkom. „Kto chce byť rozhodcom IHF, musí prejsť dvoma kurzmi. My sme dostali šancu absolvovať kurz priamo na šampionáte, kde sa malo rozhodnúť, či nám udelia odznak IHF. Vyšlo to, ako jediná z kandidátskych dvojíc sme rozhodovali aj v hlavnej fáze MS junioriek a viedli sme tiež duel o 13. miesto medzi Francúzskom a domácim Slovinskom. Teraz už môžeme dostávať nominácie na rôzne šampionáty aj mimo Európy vrátane OH,“ dodal na margo pozitívnej správy Andrej Budzák.

Autor: slovakhandball.sk
Foto: SZH

Najnovšie news

08. Aug, 2022

Aj Polák do českej extraligy

Počet slovenských hádzanárov pôsobiacich v Česku sa počas letného prestupového obdobia rozrástol.…

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022