Načítavanie údajov ...

Canellas: „Vyhrať Ligu majstrov bol pre mňa neopísateľný zážitok“

Rok 2020 sa pre Joana Canellasa nemohol začať lepšie. So Španielskom vyhral majstrovstvá Európy a spolu so spoluhráčmi úspešne obhájil svoj titul spred dvoch rokov. S maďarským klubom MOL-Pick Szeged skončil tretí v skupine A Ligy majstrov, aby sa medzi poslednými 16 tímami stretol s jeho bývalým klubom HC Vardar. Kvôli pandémii COVID-19 však hádzaná musela ísť v každodennom živote do úzadia.

„Som často v kontakte s blízkou rodinou. Mám sa v Maďarsku veľmi dobre, ale cítim, že teraz by som mal byť v Španielsku,“ povedal Canellas komentátorovi ehfTV.com Chrisovi O’Reillymu v živom rozhovore na instagrame EHF EURO.

„Hrať proti najlepším hráčom na svete“

 

Čas strávený mimo ihriska dáva 33-ročnému Canellasovi možnosť zamyslieť sa nad svojou doterajšou skvelou kariérou či už s národným tímom alebo s rôznymi klubmi. Jeho prvý veľký turnaj so Španielskom boli majstrovstvá sveta 2009 v Chorvátsku (Canellas: „Zistil som, aké ťažké je hrať proti najlepším hráčom na svete.“), ale jeho prvé víťazstvo s národným tímom prišlo o štyri roky neskôr.

Na domácich majstrovstvách sveta Španielsko vo finále rozdrvilo Dánsko 35:19 pred takmer 20 000 nadšenými fanúšikmi v Palau Sant Jordi v Barcelone.

„Bol to jeden z najúžasnejších zápasov v mojom živote. Nielen kvôli výsledku, ale aj preto, že tam bola väčšina mojej rodiny,“ hovorí Canellas, ktorý dal v tomto súboji 7 gólov. „Už pred koncom zápasu sme cítili, že sme majstri sveta, takže sme si atmosféru mohli užiť naplno,“ spomína na posledné minúty finále z roku 2013.

Skvelé roky v EHF EURO

 

Aj keď Španielsko odvtedy nezískalo medailu na majstrovstvách sveta, ich najlepšie roky na majstrovstvách Európy ešte len mali prísť.

„Hral som na piatich ME a  vo všetkých piatich sme sa dostali do semifinále. Po zisku druhého miesta v Poľsku (v roku 2016, keď Španielsko prehralo finále s Nemeckom) som si myslel, že dostať sa opäť do finále bude ťažšie.“

Našťastie sa mýlil, pretože Španielsko sa nielenže dostalo v rokoch 2018 a 2020 do finále, ale nakoniec oba turnaje aj vyhrali.

Ďalším významným podujatím sú olympijské hry v Tokiu, ktoré však boli preložené na rok 2021. „Olympijské hry sú hlavným dôvodom, prečo je väčšina národného tímu stále spolu. Tokio je pre väčšinu hráčov posledná šanca vyhrať olympijské hry.“

„Myslel som si, že to nikdy nevyhrám“

 

Aj na klubovej úrovni sa Canellas už viackrát priblížil k získaniu najžiadanejšej ceny v európskej hádzanej, ale v skutočnosti trofej Ligy majstrov vyhral iba raz.

„Hral som vo FINAL4 sedemkrát, ale prvých päť razy bez úspechu. Toľkokrát som bol tak blízko, už som si myslel, že to nikdy nevyhrám,“ uviedol Canellas, ktorý hral za kluby ako Barça, Ciudad Real, Atletico Madrid, HSV Hamburg, THW Kiel predtým ako sa pripojil k Vardaru v roku 2016 a nakoniec k Szegedu v roku 2018.

„Veľa ľudí sa ma pýta, koľko titulov Ligy majstrov som vyhral. Iba jeden, takže ten jeden je veľmi špeciálny.“

VELUX EHF FINAL4 2017 bol skutočne výnimočný, keďže Vardar i v semifinále (s Barçou) i vo finále (s Paris Saint-Germain HB) zdolal súperov o jediný gól a tak sa mohli tešiť z trofeje.

„Pamätám si, keď som videl fotku ako plačem v strede ihriska v Kolíne nad Rýnom. Cítil som sa, akoby som bol v tom okamihu úplne sám, iba ja a nikto iný. Bol to veľmi, naozaj veľmi výnimočný moment.“

Canellas označuje triumf Vardaru v roku 2017 za „ešte významnejší ako tituly, ktoré sme vyhrali s národným tímom, pretože s nimi máme veľa medailí. Ale získať titul Ligy majstrov bolo naozaj ťažké, preto to bol skutočne jedinečný moment.“

Po pricestovaní späť do Skopje nasledovalo úžasné privítanie: „Neviem povedať, koľko fanúšikov tam bolo, ale bolo to úžasné.“

ZDROJ: http://eurohandball.com/

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022