Načítavanie údajov ...

Česi v boji o účasť na ME 2022 na Slovensku a Maďarsku aj proti Rusom a Ukrajincom

Majstrovstvá Európy v hádzanej mužov, ktoré sa od 13. do 30. januára 2022 uskutočnia na Slovensku a Maďarsku, poznajú už zloženie skupín v rozhodujúcej časti kvalifikácie. Utorkový žreb vo Viedni rozdelil 32 účastníkov II. fázy do ôsmich štvorčlenných skupín. Pôvodne sa žrebovanie malo uskutočniť 23. apríla v Pezinku. Tento zámer zrušila pandémia koronavírusu.

Úradujúci majster sveta Dánsko bude o postup bojovať v 7. skupine so Severným Macedónskom, Švajčiarskom a Fínsko. Česko sa dostalo do 3. skupiny spolu s Ruskom, Ukrajinou a Faerskými ostrovmi. Susedskí súboj čaká na Nemcov a Rakúšanov, ktorým budú spoločnosť v 2. skupine robiť reprezentanti Bosny a Hercegoviny a Estónska. Nórski bronzoví medailisti z ME 2020 sa v 6. skupine stretnú s Bielorusmi, Lotyšmi a Talianmi. Švédsko ako rekordér v počte triumfov na kontinentálnom šampionáte bude v 8. skupine čeliť balkánskemu triu – Čierna Hora, Rumunsko a Kosovo.

„Česká skupina je zradná, lebo Rusko a Ukrajina sú nepríjemní súperi, navyše nie je ani marketingovo príťažlivá. Lákavá je tá s Poľskom, ktoré by sme radi u nás videli na šampionáte aj vzhľadom k tomu, že jeho fanúšikovia v hojnom množstve navštevujú športové podujatia. Myslím si, že pre Poliakov je v konkurencii Slovincov, Holanďanov a Turkov zvládnuteľná. Ostatné sú kvalitatívne rozložené tak, že tímy z prvých dvoch košov by nemali mať problém postúpiť. Myslím si však, že Švajčiari budujúci tím by mohli predstihnúť družstvo Severného Macedónska, ktoré sa zvyklo spoliehať len na renomovaného strelca Kirilla Lazarova,“ ponúkol svoj pohľad na zloženie skupín II. fázy kvalifikácie v štúdiu RTVS prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša.

Kvalifikácia najbližšieho kontinentálneho šampionátu mužov má za sebou už dve časti – prvú skupinovú fázu a následnú baráž, z ktorej postúpili ďalej Fínsko, Estónsko a Belgicko. Posledná kvalifikačná fáza sa začne 5. novembra 2020 a potrvá do 2. mája 2021, pričom sa v nej bude bojovať zostávajúcich 20 miesteniek.
Istú účasť na ME 2022 okrem oboch organizátorov (SR, Maďarsko) majú aj obhajca titulu Španielsko a finalista predchádzajúcich ME 2020 Chorvátsko. Toto kvarteto nebude hrať kvalifikáciu, ale predstaví sa v EURO Cupe.

Prvé dva tímy z každej skupiny a zároveň štyri najlepšie z tretích miest (do úvahy sa budú brať len ich výsledky zo zápasov proti prvým dvom v skupine) sa kvalifikujú na ME 2022 na Slovensku a Maďarsku, kde sa uskutoční len druhý kontinentálny šampionát hádzanárov v histórii s 24 účastníkmi.

Zloženie skupín II. fázy kvalifikácie mužov o postup na ME 2022 na Slovensku a Maďarsku:
1. skupina: Francúzsko, Srbsko, Belgicko, Grécko
2. skupina: Nemecko, Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Estónsko
3. skupina: Česko, Rusko, Ukrajina, Faerské ostrovy
4. skupina: Island, Portugalsko, Litva, Izrael
5. skupina: Slovinsko, Holandsko, Poľsko, Turecko
6. skupina: Nórsko, Bielorusko, Lotyšsko, Taliansko
7. skupina: Dánsko, Severné Macedónsko, Švajčiarsko, Fínsko
8. skupina: Švédsko, Čierna Hora, Rumunsko, Kosovo

Rozdelenie tímov do košov pred žrebom II. fázy kvalifikácie ME 2022:
1. kôš: Nórsko, Švédsko, Dánsko, Nemecko, Francúzsko, Slovinsko, Česko, Island
2. kôš: Rakúsko, Bielorusko, Portugalsko, Severné Macedónsko, Srbsko, Rusko, Čierna Hora, Holandsko
3. kôš: Švajčiarsko, Litva, Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Lotyšsko, Poľsko, Belgicko
4. kôš: Fínsko, Taliansko, Turecko, Izrael, Estónsko, Grécko, Kosovo, Faerské ostrovy

Základný program II. fázy kvalifikácie ME 2022 v hádzanej mužov:
1. kolo: 4. – 5. novembra 2020
2. kolo: 7. – 8. novembra 2020
3. kolo: 10. – 11. marca 2021*
4. kolo: 13. – 14. marca 2021*
5. kolo: 28. – 29. apríla 2021
6. kolo: 2. mája 2021 (18.00 h)

Pozn.: tímy Francúzska, Nemecka, Nórska, Portugalska, Slovinska a Švédska, ktoré čakajú 12. – 14. 3. 2021 turnaje kvalifikácie na OH, musia svoje zápasy 3. a 4. kola kvalifikácie odohrať 6./7. a 9./10. januára 2021)

Autor: slovakhandball.sk, Foto: eurohandball.com

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022