Načítavanie údajov ...

Citeľné oslabenie pred Švédskom, Slovenky na kvalifikáciu MS do Karlskrony aj bez Szarkovej, Bujnochovej a Medveďovej

Slovenské hádzanárske reprezentantky majú pred sebou rozhodujúci dvojzápas o postup na majstrovstvá sveta 2019 v Japonsku. Po postupe z I. fázy kvalifikácie im žreb vlani za súperky v II. fáze (play-off) prisúdil Švédky, s ktorými si zmerajú sily v sobotu 1. júna od 17.00 h v Karlskrone (rozhodujú Srbi Mošorinski a Pandžič) a potom aj v odvete 6. júna od 18.00 h v Šali.

„Švédky sú jasné favoritky. V minulosti, keď som trénoval Šaľu, sme vyradili dánskeho súpera, hoci nám nikto neveril. Prečo by sa to niečo podobné nemohlo zopakovať. Uvidíme, vyskúšame a urobíme všetko, čo sa bude dať. Nemáme čo stratiť. Uspokojí ma dobrý výsledok, ktorý nás udrží v hre o postup. Napríklad remíza alebo prehra o gól či dva. S tým by sa dalo doma niečo urobiť. Potrebujeme zahrať takticky a rozvážne, aby nám Švédky neušli,“ poznamenal hlavný kouč žien SR Ján Packa v úvode týždňa, keď ešte netušil, aké zdravotné problémy postihnú hráčky z kádra vrátane opôr.

Švédsko pod vedením kouča Henrika Signella obsadilo v závere uplynulého roka 6. priečku na ME. V roku 2017 skončilo štvrté na MS. Slovenky nehrali na vrcholnom podujatí od roku 2014. „Vieme, čo hrajú Švédky. O podobný systém, aký praktizujú špičkové družstvá, sa snažíme aj my. Rozhodujú individuálne činnosti hráčok. Sú perfektne zohraté, majú fantastickú obranu i výborné brankárky, takže čaká nás špičkové družstvo. My však tiež chceme byť na tejto výkonnostnej úrovni. Švédky nemôžu počítať s tehotnou Gulldénovou, ale nemajú problém nahradiť chýbajúce hráčky,“ uviedol Packa na adresu najbližšieho protivníka a na otázku, čo by mohlo na súperky platiť, odvetil: „Agresívna obrana, so statickou defenzívou, aká stačí napríklad v domácej MOL lige, nemôžeme uspieť. Musí nám zachytať brankárka a vychádzať protiútoky.“

Jeho zverenky si otestovali formu v prípravnom zápase v Rakúsku za zatvorenými dverami. Po ňom sa však rozšíril lazaret v slovenskom tíme. Na začiatku zrazu opustili družstvo so zápalom krídelníčka Katarína Pócsíková, na tréningu si zranila ruku brankárka Adriana Medveďová. V dueli s Rakúšankami si vážne zranila koleno spojka Simona Szarková a vo Švédsku nebude k dispozícii ani ďalšia členka spojkového radu Karin Bujnochová, ktorá utrpela výron členka. S výnimkou Szarkovej je u ďalších troch hádzanárok štart v odvete otvorený. Namiesto nich sa k národnému tímu SR dodatočne pripojili pivotka Veselí nad Moravou Kristína Pastorková a spojky Tatiana Gajdošíková z Olomouca a Zuzana Trepáčová zo Šale. Na sever Európy odcestuje v piatok ráno 16-členný káder

Najbližší týždeň sa bude bojovať v dvojzápasoch play-off o dovedna deväť zostávajúcich miesteniek pre európske tímy na 24. majstrovstvá sveta v hádzanej žien v Japonsku (29. novembra. – 15. decembra 2019). Francúzsko ako obhajca titulu a Japonsko ako organizátor majú účasť na MS 2019 zabezpečenú automaticky, ďalší traja semifinalisti z ME 2018 Holandsko, Rumunsko a Rusko sa kvalifikovali priamo. Počet 13 účastníkov MS z európskeho kontinentu skompletizuje deväť postupujúcich z play-off.

Nominácia hádzanárok Slovenska na II. fázu kvalifikácie MS 2019 proti Švédsku (1. 6. o 17.00 h v Karlskrone a 6. 6. o 18.00 h v Šali):
brankárky: Viktória Oguntoye (DVSC Debrecín/Maď.), Izabela Kondášová (KKC Kisvárda/Maď.)
pivotky: Nikoleta Trúnková, Vladimíra Kišíková (obe Iuventa Michalovce), Kristína Pastorková (SHK Veselí nad Moravou/ČR)
krídelníčky: Réka Bíziková (Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Mária Holešová (RK Podravka Vegeta Koprivnica/Chor.), Annamária Patrnčiaková (DHK Zora Olomouc/ČR)
spojky: Monika Rajnohová (ESBF Besancon/Fr.), Marianna Rebičová (KKC Kisvárda/Maď.), Tatiana Gajdošíková (DHK Zora Olomouc/ČR), Patrícia Wollingerová, Veronika Habánková, Tetyana Fiľková-Trehubová, Vladimíra Bajčiová (všetky Iuventa Michalovce), Zuzana Trepáčová (HK Slovan Duslo Šaľa)

Dvojice v II. fáze (play-off) európskej kvalifikácie MS 2019 (prvé zápasy 31. 5. – 2. 6. / odvety 5. – 6. 6. 2019):
Chorvátsko – Nemecko
Dánsko – Švajčiarsko
Švédsko – Slovensko, sobota 1. 6. o 17.00 h v Karlskrone, rozhodujú Ivan Mošorinski a Aleksandar Pandžič zo Srbska
Bielorusko – Nórsko
Srbsko – Poľsko
Česko – Čierna Hora
Macedónsko – Slovinsko
Rakúsko – Maďarsko
Španielsko – Island

Autor: SITA, Foto: handbollslandslaget.se

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022