Načítavanie údajov ...

Dávid od českého majstra k slovenskému, povedie Iuventu Michalovce

Očakávané sa zmenilo na realitu, Peter Dávid sa stal trénerom hádzanárok Iuventy Michalovce. Meno niekdajšieho kormidelníka mužskej reprezentácie Slovenska sa najviac spomínalo v súvislosti s obsadením postu po Petrovi Hatalčíkovi, ktorý v uplynulej sezóne vyhral so Zemplínčankami trofeje vo všetkých „troch“ domácich súťažiach (Slovenský pohár, MOL liga, národné play-off). Zaujímavosťou je, že rovnaká trénerská rošáda sa udiala aj pred piatimi rokmi na lavička hádzanárov Tatrana Prešov, kde Dávid prevzal kormidlo po Hatalčíkovi.

„Trénerský post sme chceli obsadiť slovenským trénerom. Dávid má bohaté skúsenosti a práve takého sme hľadali. Kandidátov bolo viac, pre Dávida rozhodli jeho výsledky z predošlých pôsobísk a takisto aj to, že predovšetkým v Moste ukázal, že vie robiť s mladými hráčkami. Podobná úloha ho čaká aj u nás v Michalovciach. Získal tituly s Mostom aj Prešovom, pôsobil v Nemecku, aj pri slovenskej reprezentácii. Všade, kde bol, ukázal, že hádzanej rozumie, že trénerstvo ho baví a ja verím, že bude úspešný aj u nás,“ citoval klubový web športového riaditeľa Iuventy Jána Beňadika, podľa ktorého ďalších slov zavážilo tiež to, že nový kouč v minulosti pracoval s mužmi aj ženami.

Peter Dávid tentoraz vymenil angažmán v tíme úradujúceho českého šampióna DHK Baník Most a zamieril k aktuálnemu slovenskému majstrovi. Iuventa je navyše najväčší konkurent „čiernych anjelov“ v spoločnej slovensko-českej MOL lige.

„Bol som ňou veľmi milo prekvapený. Ponúk som mal viac, napokon zavážilo, že športový riaditeľ Beňadik bol priamy. Určite sa na prácu v Michalovciach teším. Všetci vieme, že teraz odchádzajú tri hráčky základnej zostavy a nahradiť ich musia prevažne mladé hráčky. Ja osobne sa na prácu s mladými dievčatami teším. Obhajoba titulu či prvenstva v Slovenskom pohári bude doslova povinnosť. Vyhrať MOL ligu bude opäť ťažké, no pokúsime sa o to. Ešte je tu aj európsky pohár. V ňom by som sa chcel prebojovať ďalej, ako sa doteraz dostávali české a slovenské tímy. S Mostom som raz zažil skupinovú fázu Pohára EHF, čo by som si rád zopakoval s Michalovcami,“ poznamenal 53-ročný Dávid, ktorý sa dohodol s vedením michalovského klubu na dvojročnom kontrakte: „Je jasné, že nás čaká práca s mladými hráčkami a tá sa nemusí prejaviť hneď. Takéto dvojročné obdobie je najideálnejšie.“

Dávid si na lavičku DHK Baník Most sadol v novembri 2015, keď nahradil krajana Ľuboša Hudáka. Baník doviedol k štyrom českým majstrovským titulom a získal s ním trofeje aj v spoločnej slovensko-českej lige (1) a Českom pohári (3). V Pohári EHF 2017/2018 sa prebojovali jeho zverenky do skupinovej fázy. Dávid pred príchodom do Mosta doviedol k titulu aj mužov Tatrana Prešov. Od sezóny 2019/2020 sa pokúsi zveľadiť zbierku úspechov v klube dvanásťnásobného slovenského šampióna.

Peter Dávid je bývalý československý a potom aj slovenský reprezentant. Počas hráčskej kariéry získal tituly majstra ČSSR s Duklou Praha (1986) a šampióna SR s Lokomotívou Trnava (1994). Na najvyššej úrovni viedol ako tréner ženy bundesligového HSG Sulzbach/Leidersbach. Od roku 2008 bol v službách TV Grosswallstadt: z postu asistenta postupne prešiel na pozíciu hlavného kouča, kde uzavrel pôsobenie v júni 2013 po zostupe klubu do II. bundesligy. Od februára 2012 do júna 2013 bol trénerom slovenskej mužskej reprezentácie. Malacký rodák v sezóne 2013/2014 nikde netrénoval, vybral si pauzu. Následne strávil ročník 2014/2015 v Tatrane Prešov. Od novembra 2015 až do konca sezóny 2018/2019 pokračoval v DHK Baník Most.

Autor: SITA, Foto: ČSH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022