Načítavanie údajov ...

EHF chce hrať v júni, SZH sa nebráni organizácii kvalifikácie žien o postup na ME 2020

Európska hádzanárska federácia (EHF) pripravila náhradný kalendár pre aktuálne pozastavené kontinentálne klubové pohárové súťaže či kvalifikácie o postup na vrcholné podujatia reprezentačných tímov. EHF plánuje, že sa hádzanársky kolotoč zápasov opäť roztočí už začiatkom júna. Keďže slovenské kluby už neúčinkujú v záverečnej fáze pohárov a muži SR už nebojujú o účasť na MS 2021 v Egypte, z pohľadu SR bola zaujímavá informácia o dokončení II. fázy kvalifikácie žien o postup na ME 2020 v Dánsku a Nórsku.

 

„Páči sa mi pozitívny prístup EHF a závidím jej tento postoj. Na druhej strane treba oceniť, že federácia prišla s niečím a má nejaký záložný plán. Tiež patrím k ľuďom s pozitívnym myslením a chcem veriť tomu, že sa bude v júni niečo z toho aj skutočne diať,“ zareagoval v tejto súvislosti pre agentúru SITA viceprezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Ernö Kelecsényi.

 

V ženskej kvalifikácii ME 2020 zostáva v každej zo siedmich skupín odohrať ešte štyri kolá. EHF chce, aby sa zostávajúce duely odohrali turnajovým spôsobom na jednom mieste. „Detailné podmienky zatiaľ nepoznáme. Určite to však nebude jednoduché celé zrealizovať, už len vybrať organizátora. Výhoda domáceho prostredia je podstatná a zohráva dôležitú rolu. Nie je jedno, či hráme s našimi konkurentmi doma alebo vonku,“ tvrdí Kelecsényi.

 

SZH by sa však nebránil možnosti usporiadať turnaj 4. skupiny. „Keď to situácia a podmienky dovolia, skúsili by sme sa uchádzať o organizáciu. Keby to vyšlo, hrali by sme so Srbkami, našimi najväčšími konkurentkami v boji o postup, opäť doma. A to by sme mali väčšiu šancu uspieť ako u nich. Samozrejme, predpokladom k tomu je dvakrát uspieť v dueloch so Švajčiarkami,“ pokračoval viceprezident SZH.

 

Slovenky mali pôvodne hrať ešte dvakrát so Švajčiarkami (vonku a doma) a raz s Ruskami (doma) a raz so Srbkami (vonku). Zostávajúce zápasy, v ktorých sa rozhodne o dvoch postupujúcich z každej skupiny, by sa podľa návrhu EHF mali odohrať v prvý júnový týždeň od stredy 3. do nedele 7. 6. 2020 na jednom dejisku.

 

„Na to sa treba poriadne pripraviť. Absolvovať 4 zápasy za 5 dní je veľká výzva, a to obzvlášť po období troch mesiacov, počas ktorých sa vôbec nehralo a hráčky nemali ani hádzanárske tréningy. Keď sa ide na takýto turnaj, potrebujete zabezpečiť aspoň mesačnú prípravu. Stále je ohľadom toho veľa otáznikov, ale vedeli by sme si to predstaviť. Aj zo športového hľadiska by to bol zaujímavý turnaj. Teraz, keď je pozastavené akékoľvek športové dianie a nehrá sa nič, tak budú fanúšikovia hladní po športe, aby ho mohli vidieť aj naživo. Osobne verím, že keby sa hralo u nás, mohol by to byť pre nás úspešný turnaj,“ zakončil svoje úvahy Ernö Kelecsényi.

 

Zverenky trénera Pavla Streichera majú po dvoch vystúpeniach – v Rusku (15:34) a v Hlohovci so Srbskom (26:27) na konte nulu a v tabuľke 4. kvalifikačnej skupiny figurujú na 3. mieste. Na čele je štvorbodové Rusko o skóre pred Srbskom.

Autor: SITA

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022