Načítavanie údajov ...

EHF chce kvalifikáciu ME žien 2020 dohrať začiatkom júna turnajovým spôsobom, Streicherovi sa to nepozdáva

Slovenské hádzanárske reprezentantky by aktuálnu II. fázu kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2020 v Dánsku a Nórsku mohli dohrať začiatkom júna turnajovým spôsobom na jednom mieste. Vyplýva to z návrhu na dohranie jednotlivých súťaží v kompetencii Európskej hádzanárskej federácie (EHF), ktoré sú momentálne pozastavené z dôvodu šíriacej sa pandémie koronavírusu. EHF v stredu zverejnila tzv. náhradný plán.

V ženskej kvalifikácii ME 2020 zostáva v každej zo siedmich skupín odohrať ešte štyri kolá. Slovenky mali hrať dvakrát so Švajčiarkami (vonku a doma) a raz s Ruskami (doma) a raz so Srbkami (vonku). Zverenky trénera Pavla Streichera majú po dvoch vystúpeniach – v Rusku (15:34) a v Hlohovci so Srbskom (26:27) na konte nulu a v tabuľke 4. kvalifikačnej skupiny figurujú na 3. mieste. Zostávajúce zápasy, v ktorých sa rozhodne o dvoch postupujúcich z každej skupiny, by sa podľa návrhu EHF mali odohrať v prvý júnový týždeň od stredy 3. do nedele 7. 6. 2020 na jednom dejisku. Či sa tak stane, musí byť jasné do polovice mája. EHF môže najneskôr 15. 5. zrušiť tieto turnaje.

„Osobne si myslím, že je to príliš optimistické rozhodnutie. EHF akoby nevnímala situáciu, ako sa vyvíja v Európe. Odborníci predpokladajú, že pandémia vyvrcholí v mesiacoch máj – jún. Vôbec nie je jasné, kedy budeme môcť obnoviť tréningový proces v kluboch a či sa vôbec súťaže vrátane našich dohrajú. Preto si myslím, že dohranie kvalifikácie formou turnaja – za päť dní odohrať štyri zápasy by bolo veľkým hazardom so zdravím hráčok. Verím tomu, že EHF toto rozhodnutie ešte raz prehodnotí a kvalifikácia sa touto formou hrať nebude,“ vyjadril sa pre agentúru SITA reprezentačný kouč Pavol Streicher, ktorý aj priblížil preňho prijateľnejšie riešenie: „Bolo by vhodnejšie namiesto plánovanej kvalifikácie o postup na MS 2021, ktorá má začať na jeseň, odohrať zostávajúce termíny kvalifikácie na ME. O postup na MS by sa potom mohlo hrať v jednom termíne turnajom. Myslím si, že to by uvítali i ostatné krajiny.“

Na rozdiel od iných kolektívnych športových odvetví sa na Slovensku sa ešte definitívne nerozhodlo o osude ligových hádzanárskych súťaží. „Dnes sme mali i konferenčný hovor členov trénersko-metodickej komisie SZH, na ktorom sme výkonnému výboru SZH navrhli ukončenie súťaží riadených SZH. Kluby potrebujú taktiež mať definitívu, ako pokračovať. Najmä z hľadiska plánovania prípravy na novú sezónu,“ poznamenal k tejto téme P. Streicher.

Aj on sa musí prispôsobiť situácii pre hrozbu koronavírusu. „U mňa je všetko v poriadku. Som už druhý týždeň v režime home office. V utorok som kontaktoval všetky dievčatá. Sú zdravé a každá trénuje individuálne v rámci možností v tej ktorej krajine,“ dodal na záver kormidelník SR.

Autor: SITA

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022