Načítavanie údajov ...

EHF EURO 2022: Chcú sa zapísať čo najlepšie a rozhodovať pred 20-tisícovou kulisou

Vyše dve desaťročia tvoria Mário Rudinský s Borisom Mandákom rozhodcovskú dvojicu. Slovenskí hádzanárski arbitri sa počas uplynulých rokov predstavili na viacerých vrcholných medzinárodných podujatiach najmä v plážovej hádzanej (OH mládeže, Svetové hry, ME) a viedli na nich aj finálové súboje, ale teraz stoja pred doterajším vrcholom svojej rozhodcovskej kariéry. Dostali sa medzi osemnásť dvojíc z 18 krajín, ktoré povedú dovedna 65 zápasov 15. európskeho šampionátu mužov na Slovensku a Maďarsku (13. – 30. 1. 2022). Pred blížiacou sa premiérou na seniorských ME sme vyspovedali Mária Rudinského.

Beriete nomináciu na ME mužov ako váš najväčší úspech v doterajšej rozhodcovskej kariére?
– Samozrejme. Doteraz sme mali možnosť rozhodovať na mládežníckych šampionátoch. V plážovej hádzanej sme už dosiahli prakticky všetko, predstavili sme sa v nej aj na vrcholnej seniorskej úrovni, ale klasická hádzaná je naša priorita. Dostali sme dôveru a možnosť rozhodovať na vôbec najťažšom a najkvalitnejšom turnaji, aký v hádzanej existuje, takže to berieme ako náš zatiaľ najväčší úspech.

Ako sa pripravujete na blížiace sa ME?
– Naša teoretická príprava beží už dlhšie online, mali sme videokonferencie ohľadom pravidiel. Nezaháľame ani z fyzickej stránky, dokonca máme pridelených aj trénerov, ktorí nám posielajú plány, podľa ktorých sa musíme pripravovať štyrikrát týždenne. Sú v nich rôzne pohybové aktivity, behy, šprinty, cvičenia na koordináciu. Následne kontrolujú, ako ich plníme. Nezabúda sa ani na jedálny lístok. Dostali aj rozpis, čo by sme mali mať na tanieri, aby sme nejedli ťažké jedlá.

Máte v aktuálnej sezóne na konte dostatok náročných duelov?
– Z tohto hľadiska sme mali veľmi dobrú prípravu s náročnými stretnutiami. Hneď v úvode sezóny sme viedli finále SEHA League Záhreb – Veszprém, v Lige majstrov sme potom rozhodovali duely Aalborg – Montpellier, Kiel – Szeged, Porto – PSG, Flensburg-Handewitt – Veszprém, čo sú všetko top zápasy.

Budete mať všetci nominovaní rozhodcovia spoločnú prípravu?
– Áno, my sa stretneme už 9. januára v Budapešti, kde budeme mať spoločné tréningy, fyzické previerky a semináre ohľadom hádzanárskych pravidiel a trendu rozhodovania na šampionáte. Pôjde tam o to, aby sme sa všetci zladili a určité situácie sa všade posudzovali rovnako.

Už viete, v ktorom dejisku budete pôsobiť?
– Zatiaľ nie, to ešte nevie nikto. Predpokladám, že nebudeme v Košiciach, keďže tam budú účinkovať slovenskí reprezentanti. Môžeme rozhodovať aj každý zápas v inej hale, čiže nemusíme pôsobiť len v jednom meste. Kam nás pošlú, tam pôjdeme.

Aké sú vaše ambície na šampionáte?
– Je to naša premiéra na ME, takže sa chceme zapísať čo najlepšie. Uvedomujeme si, že sme sa ocitli medzi najlepšími arbitrami, ktorých sme donedávna sledovali len v televízii. Chceme si urobiť dobré meno a dobre reprezentovať Slovensko.

Máte nejaký tím, ktorému by ste chceli rozhodovať?
– Keby som si mohol vybrať, tak by to bolo Maďarsku. A to pre atmosféru na jeho zápasoch. Domáca reprezentácia bude mať každý jeden duel vypredaný, a tak nielen hrať, ale i rozhodovať pred 20-tisícovou kulisou bude neskutočný zážitok.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: www.msk.sk

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022