Načítavanie údajov ...

EHF EURO 2022: Do kľúčového duelu s Litvou aj s Rábekom

Prehra s Nórmi (25:35), s dvojnásobnými vicemajstrami sveta a bronzovými medailistami z predchádzajúcich ME, v úvodnom vystúpení hádzanárov Slovenska na majstrovstvách Európy mužov sa dala očakávať. Druhé vystúpenie Slovákov však už bude jedno z kľúčových z pohľadu postupových ambícií v košickej F-skupine i celkového vystúpenia národného tímu na domácom šampionáte. Ich súperom bude výber Litvy, ktorý na úvod turnaja hrýzol Rusko a napokon prehral len 27:29.

„Chceme vyhrať. Oni sú na našej výkonnostnej úrovni. Keď sa nám podarí preniesť pozitívne veci v našej hre zo zápasu proti Nórom a pridáme ešte niečo navyše, môže to byť dobré. Teraz bude na nás väčší tlak, že musíme zabrať, ale pozeráme sa najmä na seba. Nech to nie sú len reči, ale nech to dokážeme aj na ihrisku,“ uviedol kapitán hádzanárov SR Ľubomír Ďuriš, ktorý po Nórsku nevedel zaspať, a tak si so spoluhráčmi krátil čas hraním kariet a debatami o zápase.

Lukáš Péchy sa vo štvrtok gólovo nepresadil, ale jeho presné zásahy z kontier, ktoré v lige zakončuje prakticky neomylne, by nám mohli pomôcť pokoriť Litovčanov. „Koncentrácia musí byť maximálna od začiatku do konca. Každú desaťminútovku musíme odohrať tak ako prvé dve s Nórskom. Sú to ME a keď nedáme do toho všetko, tak nevyhráme. My sa už dlhodobo pripravujeme na tieto zápasy a proti Litve si nič iné ako výhru nepripúšťame. Hrať na šampionáte na domácej pôde je fantastický pocit, zážitok do konca života. V ďalších dueloch musíme na palubovke takpovediac nechať život,“ tvrdí ľavý krídelník Lukáš Péchy, ktorý ešte zdôraznil, že o Rusoch zatiaľ neuvažujú. Najskôr sa musia sústrediť na dôležitú konfrontáciu s Litovčanmi.

Osud to zariadil tak, že s Litvou sa Slovensko stretne po dvoch rokoch od tesnej prehry 24:25 v rozhodujúcom súboji I. fázy kvalifikácie MS 2021. Práve odvtedy trvá už desaťzápasová šnúra prehier slovenskej reprezentácie. V sobotu 15. januára od 18.00 h je ideálny čas na takpovediac odplatu. „Neberieme to ako nejakú pomstu. Vtedy sme v Luxemburgu prehrali a musíme sa z toho použiť. Máme z toho stretnutia veľa poznatkov. Ja si ho živo pamätám. Obraz hry nášho súpera sa odvtedy nezmenil. Musíme pokryť jeho zbrane. Litovčania majú kvalitnú obranu, hoci nie až tak ako Nóri. S Rusmi hrali v tempe, ale tí sa umnou hru cez nich presadzovali. Majú problém s krížnym pohybom, ale pozor si musíme dať na prvú či druhú vlnu, ktorú ťahá Malašinskas. Keď budeme dobre stáť v obrane, máme veľkú šancu uspieť,“ tvrdí kouč Peter Kukučka, ktorý sa na online brífingu s médiami vyjadril k nenasadeniu Olivera Rábeka, kanoniera prešovského Tatrana, v úvodnom vystúpení. „Bol v tom taktický úmysel. Oli nebol po výpadku z tréningovej záťaže počas izolácie začiatkom januára ešte stopercentne pripravený. Chcem, aby tak bolo proti Litve a Rusom. V sobotu bude určite hrať.“

Slovenský tím v piatok netrénoval v kompletnom zložení, horúčka zložila do postele Mareka Hniďáka, ktorý sa pri premiére v reprezentačnom drese mužov prezentoval proti Nórom troma gólmi.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022