EHF EURO 2022: Historické víťazstvo Slovákov, proti Rusku v pondelok o postup

Hádzanári Slovenska sa dočkali prvého víťazstva v histórii európskych šampionátov. Zverenci trénera Petra Kukučku na 15. majstrovstvách Európy mužov na Slovensku a Maďarsku po štvrtkovej prehre s Nórmi 25:35 zabrali naplno v sobotu v košickej Steel aréne, keď vo svojom druhom vystúpení vďaka dobrej hre mužstva, z ktorého skvelými výkonmi vynikli obaja brankári Marián Žernovič a Teodor Paul, zdolali Litovčanov 31:26 (15:8). V tabuľke F-skupiny sa posunuli na 3. miesto a pred záverečným vystúpením v základnej F-skupine sú v hre o postup do hlavnej fázy v Bratislave. Priamy duel o postup ich čaká v pondelok 17. 1. od 18.00 h proti Rusom, ktorí nečakane zdolali Nórov 23:22 (14:12).

Výsledky – ME mužov – F-skupina (Košice) – 2. kolo – sobota:

Rusko – Nórsko 23:22 (14:12)
Slovensko – Litva 31:26 (15:8)
Zostavy a góly:
Slovensko: T. Paul, Žernovič – Rábek 3, P. Hruščák 6, Š. Macháč, M. Briatka, Prokop 3, Potisk 3, T. Urban 7/3, Ľ. Ďuriš 1, Péchy 3, Kováčech, Hniďák, D. Kalafut 3, Slaninka 2, J. Mikita
Litva: Rašimas, Gurskis 1, Morkunas – Urbonas 2, Z. G. Virbauskas 1, Malašinskas 8/3, Petreikis 3, Šmantauskas, G. Babarskas 5, Šimenas, Pleta 1, Drabavičius 1, Antanavičius 2, D. Virbauskas, Stankevičius, Dumčius 2
pok. hody: 4/3 – 7/3, vylúčení: 8 – 4, ČK: 59. Slaninka (SR) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Nikolov a Gj. Načevski (obaja Sev. Maced.), 1504 divákov

Slováci od začiatku duelu ukazovali, že v sobotu večer sa chcú tešiť z prvého víťazstva na ME. Hneď v úvode sa od svojho súpera odpútali a na začiatku druhej desaťminútovky vyhrávali už 7:3. Vychádzali z dobrej obrany, bránke ich držal skvelý Žernovič a v útoku sa im darilo tiež. K Prokopovi sa teraz pridal aj Hruščák. Litovčania v 19. min síce znížili na 7:9, ale potom skóre opäť narastalo viac na slovenskej strane. Slováci si do prestávky utvorili veľmi sľubný sedemgólový náskok 15:8.
Slováci v druhom polčase zvýšili na 16:8, ale Litovčania zrýchlili hru a začali ukrajovať z náskoku súpera. Keď v 42. min upravili na 17:21, tréner Kukučka si zobral oddychový čas a po ňom jeho zverenci odskočili na 23:17, ale dvanásť minút pred koncom bolo už len 24:21. Potom prišiel do bránky T. Paul, viacerými zákrokmi podržal svoj tím. Jeho spoluhráči zvýšili vedenie na 28:22 v 54. min a bolo rozhodnuté. Po záverečnom hvizde si hráči v bielych dresoch mohli s divákmi vychutnať prvé dva body pre SR.

Hlasy:
Peter Kukučka (tréner SR): „Som rád, že sme vyhrali. Mužstvo bolo veľmi dobre pripravené a až na niektoré chybičky sme splnili náš herný plán. Fungovala nám obrana i spolupráca s brankárom. Pokryli sme tempovú hru Litvy. V druhom polčase sme mali problémy s protiútokmi súpera, ale mali sme tam náskok. Som šťastný, že sme v hre o postup do Bratislavy.“

Mindaugas Andriuška (tréner Litvy): „My sme sa snažili dať dokopy na tento zápas dva piliere našej obrany. Aj sme to skúsili, ale nefungovalo to. V prvom polčase nám chýbali góly, čo ukazuje aj polčasový výsledok. Potom je ťažké celý zápas doťahovať viacgólové manko.“

Marián Žernovič (brankár SR): „Nebol to jednoduchý duel. Bol to veľký boj, lebo pre oba tímy mal zápas veľkú dôležitosť. Zvládli sme ho takticky dobre. Litva v druhom polčase ukázala, že nie je slabý súper. Teší ma víťazstvo, lebo vieme, čo je náš cieľ.“

Benas Petreikis (hráč Litvy): „Slovensko hralo lepšie ako my. Opäť sme v úvodnej štvrťhodine robili veľké chyby a nevedeli sme sa strelecky presadiť zo šestky. Len ťažko sme hľadali cestu späť do zápasu.“