EHF EURO 2022: Majstri sveta a olympijskí šampióni len o bronz, vo finále obhajcovia proti Švédom

O titul na 15. hádzanárskych majstrovstvách Európy mužov na Slovensku a Maďarsku budú v nedeľu 30. januára bojovať v Budapešti reprezentanti Španielska a Švédska.
Španielov delí posledný krok od túžby dosiahnuť víťazný kontinentálny hetrik v podobe tretieho zlata v sérii. Nezastavili ich ani Dáni. Úradujúci majstri sveta síce vyhrali prvý polčas, ale do tretice neprešli v semifinále cez tím z Pyrenejského polostrova (v roku 2021 im to vyšlo na MS i OH). Zverenci Jordiho Riberu sa do vedenia síce dostali až v 41. min (17:16), ale poslednú tretinu duelu zvládli lepšie. Hlavnými strojcami ich postupu boli 11-gólový Aleix Gómez a brankár Gonzalo Pérez de Vargas.
V druhom piatkovom semifinále v budapeštianskom MVM Dome to bola dráma na konci so severskou radosťou. Keď brankár Andreas Palicka úspešným zákrokom v posledných sekundách korunoval svoj výborný výkon (dosiahol aj tri góly ako prvý brankár v histórii EHF EURO v jednom zápase), čím odvrátil vyrovnanie a mohla vypuknúť radosť Švédov po výhre nad Francúzmi 34:33 (17:14). Olympijským víťazom nezachytali brankári a nezužitkovali výborný vstup do duelu (5:1 v 5. min). Švédski hádzanári budú môcť Španielom odplatiť finálovú prehru na ME spred štyroch rokov v Chorvátsku (23:29).
Vyrovnaný bol aj severský súboj o konečné 5. miesto. Islanďania sa vrátili v druhom polčase späť do hry, v úplnom závere riadneho hracieho času za stavu 27:27 netrafili prázdnu bránku a trest prišiel v poslednej sekunde predĺženia, keď skóroval ľavák Harald Reinkind a rozhodol o víťazstve Nórov 34:33, čím si zaistili priamy postup na MS 2013 do Poľska a Švédska.