Načítavanie údajov ...

EHF EURO 2022: Medaily pre kontinentálny šampionát charakteristické nielen svojou veľkosťou

Medaily pre najlepšie tímy na januárových majstrovstvách Európy 2022 v hádzanej mužov, ktoré sa uskutočnia na Slovensku a Maďarsku, budú mať slovenský pôvod. Ich dizajn a tvorbu dostala na starosť firma Packy Advertising, z ktorej dielne v minulosti už vyšli aj cenné kovy pri inom významnom medzinárodnom športovom podujatí na území SR. Viac podrobností o medailách pre EHF EURO 2022 prezradil v rozhovore pre slovakhandball.sk šéf a zakladateľ firmy a zároveň grafický dizajnér Mgr. art. Peter Packaň.

Čím vás oslovila táto ponuka? Hneď vás zaujala, aby ste sa podujali na jej realizáciu?
– U nás v reklamnej agentúre PACKY ADVERTISING pripravujeme nielen reklamné kampane, ale aj grafický dizajn. V rámci nášho portfólia máme aj klientov, ktorí sa zaoberajú športom, preto nám táto téma nie je cudzia, práve naopak. Šport mám sám veľmi rád, a preto bolo pre mňa výzvou pripraviť medailu pre tieto hádzanárske majstrovstvá Európy.

Robili ste už niekedy niečo podobné?
– Áno. V roku 2019 sme pripravili víťazný návrh v súťaži o medailu na majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji na Slovensku. Tiež sme sa zapojili do medzinárodnej súťaže o návrh medailí na hokejový svetový šampionát vo Fínsku 2022. Hoci sme túto súťaž nevyhrali, spomedzi 70 prihlásených návrhov z 11 rôznych krajín bol náš návrh vo finálnom výbere.

Mali ste hneď predstavu, ako budú medaily vyzerať?
– Návrh medaily je dlhodobý proces. Aj keď vo finále je autor iba jeden, počas tvorby spolu veľa konzultujeme, brainstormujeme a snažíme sa o danej problematike zistiť čo najviac. Aj tieto návrhy tak vznikali skôr postupne, aj keď je pravda, že som od prvej chvíle mal určitú predstavu o tom, ako má medaila vyzerať.

Kde ste čerpali inšpiráciu?
– V samotnom podujatí a súbojoch, ktoré počas neho prebiehajú. Dominuje tu hádzanárska lopta, ktorá sa nachádza v strede kruhového tvaru medaily. Lopta je stredobodom celého súboja, ktorý pôsobí z dvoch strán. Vyobrazuje pôsobenie dvoch síl – dvoch tímov, ktoré spolu zápasia.

Prezradíte aj ďalšie informácie o medailách, ktoré dostanú najlepšie tímy?
– Medaily k ME 2022 v hádzanej sú vyrobené zo zliatin farebných kovov, konkrétne medi a zinku (mosadz Ms90 – Cu90Zn10). Medaily sú charakteristické svojou veľkosťou, keďže majú priemer až 90 mm, čo nie je celkom bežné pri medailách tohto typu, a tiež pomerne veľkou plasticitou doplnenou vyrezanými časťami v reliéfe.
Zaujímavosťou je tiež nápis na hrane a spojenie stuhy s medailou, ktorá vychádza priamo z hrany medaily, teda bez viditeľného uška. Razba takýchto medailí je vždy určitá výzva, pretože pri takýchto priemeroch sú potrebné na vyrazenie pomerne veľké tlaky, pri ktorých môže dôjsť k deštrukcii náradia, a každý reliéf sa pri tečení materiálu (lisovanie za studena) správa inakšie. V prípade problémov sú potrebné rytecké zásahy priamo do raziaceho náradia. Dôležitá je tiež finálna povrchová úprava, kde boli vyžité viaceré technológie galvanických povrchových úprav.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022