EHF EURO 2022: Polčas s Ruskom pokazil dojem, ale podľa Kukučku má tento tím budúcnosť

Hádzanári Slovenska dosiahli na 15. európskom šampionáte mužov historické prvé víťazstvo, ale nenaplnili svoju túžbu vybojovať si postup do hlavnej fázy medzi dvanásť najlepších tímov, čím by sa fanúšikom predstavili nielen v Košiciach, kde odohrali základnú skupinu, ale aj v Bratislave.

Nezvládli však záverečný a zároveň rozhodujúci duel F-skupiny proti Rusku, pred ktorým stáli pred náročnou úlohou – potrebovali vyhrať šesťgólovým rozdielom. Napokon na svojho súpera jednoznačne nestačili a prehrali jednoznačne 27:36 (9:19). V konečnom poradí ME 2022 ich to odsunulo na 18. priečku.

„Ťažko sa hodnotí tento súboj, zaslúžene vyhral lepší. A to boli Rusi. My sme ich chceli poraziť, ale niektorí hráči pôsobili tak, akoby boli prvýkrát na ihrisku a mali strach. Vedeli sme, že budeme čeliť robustnej ruskej obrane. Na druhej strane, keď sme my dali v obrane súperovi pocítiť tvrdosť, už bolo prakticky po zápase… Nepáčil sa mi náš prístup,“ skonštatoval ešte na tlačovej besede hlavný kouč SR Peter Kukučka.

Slováci za ruskými hráčmi zaostali vo viacerých aspektoch, najmä nevydareným úvodným dejstvom si pokazili dojem zo svojho vystúpenia na ME. „Realita je taká, že sme nezvládli prvý polčas, z ktorého je vo mne pachuť. Mrzí ma to a nedokážem si to vysvetliť. V našich hlavách bol najväčší problém. Neviem, či to bol prílišný rešpekt zo súpera alebo ťarcha, že sme potrebovali na postup vyhrať o šesť gólov. V prvom polčase nás súper prevalcoval, bol rýchlejší a agresívnejší. Mali sme problém presadiť sa v útoku, ako aj s tým, ako Rusi ťahali druhú vlnu. Chýbalo nám veľa vecí, aj emócie a väčšie nasadenie. Niekedy som mal som pocit, že veci, o ktorých sme sa bavili, zostali v hoteli. Vyhrali sme aspoň druhý polčas o gól, ale to už Rusi prestriedali celé mužstvo. Napriek tomu som rád aspoň za to,“ poznamenal Kukučka ešte ku konfrontácii s Ruskom.

Účinkovanie slovenských reprezentantov sa opäť – takisto ako pri troch predchádzajúcich účastiach na ME – skončilo po troch zápasoch. Tentoraz nie bez jedinej radosti. „Proti Litve sme získali naše prvé víťazstvo v histórii, ale nechcem sa tým chlácholiť. Znamená to veľa, ale zároveň teraz akoby nič,“ vyjadril sa ešte bezprostredne po záverečnom hvizde pondelkového duelu a potom pridal aj pohľad na celkové účinkovanie svojich zverencov: „Až na tento jeden polčas s Ruskom som spokojní, ako sme sa prezentovali. S Nórskom sme na úvod síce prehrali o desať gólov, ale videl som tam veľa dobrých vecí. Vyvrcholilo to v zápase s Litvou. Škoda, že sme si pozitíva z tohto duelu nepreniesli aj do konfrontácie s Ruskom. Myslím si však, že niektorí hráči ukázali, že sa na nich dá stavať aj do budúcnosti. Dôležité je, aby na sebe ďalej pracovali, ako aj to, aby mužstvo zostalo v čo najväčšom počte pohromade a bolo zohraté, lebo v reprezentácii nikdy nie je veľa času na zohrávanie sa. Rusi sú spolu tri – štyri roky a bolo to vidieť, o Nóroch sa ani nemusíme baviť,“ dodal Kukučka ktorý plánuje kontaktovať hráčov aj po šampionáte: „Budem sa snažiť s nimi prejsť, ako som videl ich vystúpenie, aby sme si to vyhodnotili a oni mohli posunúť ďalej vo svojej kariére.“