Načítavanie údajov ...

EHF EURO 2022: Pre Košičanov domáce ME vrchol kariéry, zimoriavky už pred začiatkom turnaja

V kádri hádzanárov Slovenska na majstrovstvách Európy mužov 2022 majú početné zastúpenie aj hráči pochádzajúci z východu republiky, obzvlášť z Košíc. Jedným z nich jej aj Patrik Hruščák, pre ktorého to nebude premiéra na kontinentálnom šampionáte. Napriek tomu považuje účasť na EHF EURO v domácom prostredí za niečo výnimočné.

„Pre nás všetkých Košičanov je to vrchol kariéry. Tešíme sa, že sa na takomto významnom podujatí môžeme predstaviť doma. Chceme si to užiť a podať maximálne výkony. Škoda len, že kým v susednom Maďarsku budú plné haly, u nás môžu byť zaplnené len na 25 percent kapacity. Predsa len bolo by to iná atmosféra, keby nás hnala plná hala, ale nič s tým nespravíme,“ uviedol P. Hruščák.

So spoluhráčmi budú vo štvrtok 13. 1. od 20.30 h čeliť v Košiciach v úvodnom vystúpení F-skupiny favorizovaným Nórom. „Nemáme čo stratiť, z pohľadu našich výsledkov sa totiž vlaňajší rok niesol v dosť zlom duchu. Nórsko je tím z úzkej svetovej špičky. Možno je aj dobré, že s ním hráme prvý duel, v ktorom sa môžeme zbaviť trémy a potom sa sústredíme na dôležité súboje z pohľadu boja o postup. Pre nás bude úspech, keď zo zápasu s Nórmi vyjdeme so vztýčenými hlavami, lebo o dva dni nás čaká dôležitejšie stretnutie proti Litovčanom,“ poznamenala ľavoruká spojka, podľa ktorej devízou slovenského tímu môže byť domáce prostredie, bojovnosť, solídna obrana, brankári a protiútok.

Na poste pravej spojky sa prestaví tiež Marek Hniďák, ktorý je nielen debutant na ME, ale aj v národnom tíme patrí medzi nových hráčov. „V mužskej reprezentácii som len krátko, takže je to prekvapujúce, že som tu, ale zároveň sa veľmi teším. Je to skvelá príležitosť ukázať sa a porovnať si sily s najlepšími hráčmi Európy. Teším sa na fanúšikov, hoci ich na tribúnach nebude až tak veľa. Verím, že si šampionát spoločne užijeme a budú to kvalitné zápasy. Určite budem mať trému, ale verím, že sa jej rýchlo zbavím. Želám si, aby sme v úvodnom vystúpení Nórov minimálne potrápili a ukázali, že sme neprišli na ME v úlohe fackovacieho panáka, ale chceme uhrať dobré výsledky,“ vyjadril sa druhý najmladší člen aktuálneho tímu trénera Petra Kukučku.

Medzi tzv. košických hráčov v kádri patrí aj Tomáš Urban. Ako jeden z kľúčových hráčov slovenskej hádzanárskej reprezentácie priznal, že už teraz majú so spoluhráčmi zimomriavky. „Pred nami je veľká vec, na šampionát sa veľmi tešíme,“ povedal po tréningu dva dni pred začiatkom ME.

Slovákov čaká na úvod F-skupiny papierovo najťažší protivník. „Nóri sú svetová špička. Nám musí všetko vyjsť, aby sme mohli uhrať s nimi dobrý výsledok. Sústredíme sa na našu hru. Musíme hrať rýchlo, využívať chyby súpera. Jedine za predpokladu, že nám zaberú brankári, fungovať bude obrana a pôjde nám to aj v útoku, tak môžeme pomýšľať na priaznivý rezultát. V nórskom kádri sú viacerí hráči svetových kvalít – Sagosen, Reinkind a Tönnesen. Nedá sa pri bránení sústrediť len na jedného hráča, ale musíme byť v defenzíve kompaktní,“ tvrdí pravý krídelník využiteľný aj na spojkovom poste, ktorý patrí medzi aktívnych pamätníkov doteraz poslednej účasti SR na ME pred 10 rokmi v Srbsku. „Mladší chlapci prídu sem-tam aj sami. Snažíme sa im niektoré veci vysvetliť, ukázať, ale ide to viac-menej prirodzene. Starší sa snažíme odovzdávať skúsenosti mladším a zároveň udržiavať atmosféru, aby nebol cítiť tlak, ktorý je na nás, respektíve, aby sme sa s ním vedeli lepšie vyrovnať,“ dodal T. Urban.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: TASR

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022