Načítavanie údajov ...

EHF EURO 2022: Proti Nórom sa nebudú šetriť na ďalšie duely, ale chcú sa dostať na pozitívnu vlnu

Slovenská hádzanárska reprezentácia mužov sa naposledy tešila z víťazstva pred dvoma rokmi, keď v I. fáze kvalifikácie MS 2021 zdolala 11. 1. 2020 Faerské ostrovy 27:26. Odvtedy odohrala deväť medzištátnych zápasov za sebou, v ktorých našla premožiteľa. O to väčšia túžba po víťazstve je aktuálne v národnom tíme. Keby sa jeho hráčom podarilo zmeniť túto nelichotivú bilanciu práve na začínajúcich ME 2022 na Slovensku a Maďarsku, mala by výhra o to väčšiu hodnotu. „Nebaví nás stále prehrávať, to je jasné. Žiaľ, s prípravnými zápasmi to nevyšlo, takže teraz nás čaká ostrý štart a my pôjdeme zabojovať o víťazstvá,“ uviedol Ľubomír Ďuriš.
Dosiahnuť triumf hneď v prvom dueli, v ktorom sa Slováci postavia proti Nórom, dvojnásobným vicemajstrom sveta a bronzovým medailistom z ME 2020, bude nesmierne náročné. „Vieme, kto proti nám stojí a aká je jeho kvalita. Neplánujeme si šetriť sily na ďalšie duely. Pôjdeme do toho naplno, aj týmto zápasom sa chceme dostať na pozitívnu vlnu, preto chceme vydať zo seba maximum. Zatiaľ sa nepozeráme ďalej, ale ideme krok po kroku,“ doplnil kapitán tímu SR.

Pravý krídelník Tomáš Urban ukazuje v aktuálnej sezóne výbornú formu v klubovom drese, kde nastupuje aj na poste pravej spojky. Rovnako kvalitné výkony sa od neho očakávajú aj v reprezentácii. „Zatiaľ to vyzerá, že nastúpim na krídle, ale trénoval som aj na spojke, kde sa mi v ostatnom čase darilo a nemám problém hrať ani na tomto poste. Je mi jedno, kde nastúpim, ale chcem čo najväčšou mierou prispieť, aby sme uhrali čo najlepšie výsledky,“ vyhlásil T. Urban, ktorý si kráti čas so spoluhráčmi v bubline v Hoteli Bankov napríklad aj pri šípkach či stolnom tenise.

Práve jeho stolnotenisovým rivalom je brankár Teodor Paul, ktorý vo vzájomných súbojoch za stolom zatiaľ ťahá za kratší koniec, ale je odhodlaný zmeniť túto bilanciu. Vo štvrtok však bude čeliť medzi troma žrďami nórskym hviezdam svetového formátu na čele so Sanderom Sagosenom. „Zatiaľ sa mi o nich nesníva. Chvalabohu. Viem si predstaviť aj krajšie sny. Máme už pripravené špeciálne videá pre brankárov od nášho trénera Miloša Puteru. Nezvyknem si ich pozerať veľmi skoro pred zápasom, chcem mať tie poznatky čerstvo v hlave. Každý hráč má svoje špecifiká a dá sa pripraviť na každého, aj na Sagosena, hoci v priemere strieľa cez desať gólov. Nóri však majú v kádri veľa nebezpečných hráčov,“ poznamenal Paul, ktorý vyzdvihol dobré vzťahy medzi brankárskou trojicou v slovenskom tíme.

Jakubovi Prokopovi sa podarilo zotaviť zo zranenia členka zo záveru uplynulého kalendárneho roka. „Už tri – štyri dni trénujem naplno, zranenie necítim a noha je už v poriadku,“ prezradil jeden z najlepších strelcov aktuálneho ročníka španielskej ligy. Pre hráčov, od ktorých sa očakávajú góly, je dôležitá spolupráca so strednými spojkami. V slovenskom národnom tíme na ME by ho prihrávkami mali zásobovať najmä Ľubomír Ďuriš či Tomáš Smetánka. „S Tomášom Smetánkom každodenne spolupracujem v klube a s Bejbym Ďurišom sme dlhodobo v reprezentácii. Máme podobný štýl hry založený na rýchlosti a dúfam, že to ukážeme v zápasoch na ME,“ zaželal si Prokop.

Jedným z troch pivotov v slovenskom kádri je Martin Slaninka. „Tešíme sa na šampionát. Dlho sme nevedeli, či povolia účasť divákov, ale napokon sme vďační aj za 25-percentnú kapacitu. My sa budeme snažiť dať do toho všetko od prvého zápasu,“ sľúbil Slaninka, ktorý bude v strede obrany zvádzať neľútostné súboje s hráčmi súperov. „My už máme toľko na poste pivota za sebou, že boľačky ani nerátame. Najviac to bude zrejme bolieť v treťom dueli základnej skupiny proti Rusku. Bude to už tretie naše vystúpenie v priebehu piatich dní a tam utŕžime zrejme najviac.“
Slaninka naznačil recept, ako eliminovať silu Nórov. „Musíme byť kompaktní v strede obrany, dostávať nórskej spojky pod tlak, aby strieľali z nepripravených pozícií alebo po kontakte s obrancom. Nedá sa proti nim brániť len jedného hráča a ostatných nechať voľných. Ich pivoti sú robustní, ale majú dobrý pohyb po šestke, krídla sú rýchle. Nechcem hovoriť o číslach vo výsledku, ale chceme to odohrať tak, aby sme si mohli pozrieť do očí a odovzdali bojovný výkon, ktorý sa bude divákom páčiť.
Urobíme všetko pre to, aby sme postúpili a v najhoršom obsadili 2. miesto v skupine.“

Slováci pôjde do štvrtkového zápasu s brankárskou dvojicou. „Príležitosť dostanú Žernovič a Paul. V nominácii na stretnutie máme ešte jeden otáznik. Zvažujeme jeden post, kde sú v hre dve – tri mená. Na Rábekovi, ktorý musel byť v izolácii, je vidieť, že strávil týždeň na izbe, ale každým tréningom sa zlepšoval. Takže uvidíme,“ poznamenal k nominácii na úvodné vystúpenie hlavný tréner Peter Kukučka, ktorý sa vyjadril aj k prvému súperovi: „Netrúfam si povedať, ako Nóri pristúpia k zápasu. V minulosti nezvykli mávať veľkú rotáciu, väčšinou to odohrali s 8 – 9 hráčmi. Očakávam, že nastúpia v plnej sile a proti nám ako domácim nič nepodcenia. Neprišli sem na výlet, veď majú najvyššie ambície.“
Kukučkovi bude na lavičke chýbať asistent trénera Radoslav Antl, ktorý mal tiež pozitívny test na koronavírus. „Už odcestoval domov, bol zronený a sklamaný, že prišiel o ME. Pre mňa je dôležitý každý jeden člen tímu. Zadal som mu nové úlohy, pred televíznou obrazovkou nás bude sledovať ešte dôkladnejšie a čakáme od neho výstupy. Už počas zápasu nám môže poslať nejaké poznatky a zavoláme si aj cez prestávku. Stále je súčasťou tímu, hoci tu nebude s nami fyzicky, čo by bolo najideálnejšie.“

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: SZH

Najnovšie news

Naši partneri

Generálny partner SZH a titulárny partner ligy a reprezentácie
Partner SZH
Technologický partner SZH
Oficiálny partner mobility SZH
Oficiálny partner NHE a MOL Ligy
Oficiálny partner oblečenia SZH
Mediálny partner SZH
Clothing partner of the Men´s National Team for the EHF EURO 2022