EHF EURO 2022: Slováci na úvod ME nestačili na Nórov

Hádzanári Slovenska vstúpili do 15. majstrovstiev Európy mužov na Slovensku a Maďarsku prehrou. Zverenci hlavného kouča Petra Kukučku vo svojom úvodnom vystúpení v košickej F-skupine podľahli Nórom 25:35 (11:15). Slováci držali krok so spolufavoritom šampionátu väčšinu prvého polčasu, čím si získali priazeň fanúšikov v Steel aréne, ale od úvodu druhé polčasu už naplno prebrali réžiu severania, ktorí rýchlo ušli na deväťgólový rozdiel a bolo rozhodnuté. V ôsmom vzájomnom stretnutí sa zrodil šiesty triumf Nórska. O prvé víťazstvo v histórii ME sa reprezentanti SR môžu pokúsiť v sobotu 15. 1., keď sa od 18.00 h predstavia v dôležitom súboji proti Litovčanom, ktorí v otváracom dueli podľahli Rusom 27:29 (9:14).

Výsledky – ME mužov – F-skupina (Košice) – 1. kolo – štvrtok:

Rusko – Litva 29:27 (14:9)
Slovensko – Nórsko 25:35 (11:15)
Zostavy a góly:
Slovensko: T. Paul, Žernovič – P. Hruščák, Š. Macháč 1, M. Briatka 3, Prokop 5, Potisk 1, T. Urban 6/3, Ľ. Ďuriš, Péchy, Kováčech, Hniďák 3, T. Smetánka 3/2, D. Kalafut 1, Slaninka 2, J. Mikita
Nórsko: Saeveraas, Bergerud – Eck Aga, Sagosen 3, Barthold 4, Överjordet 1, Överby 1, Thorsteinsen Toft 5, Tönnesen 4, Björnsen 2, Gullerud 3, O´Sullivan 1, Reinkind 2, Solstad 3, Gulliksen 3, Christoffersen Blonz 3
pok. hody: 6/5 – 1/0, vylúčení: 2 – 5, rozhodovali: Brunner a Salah (obaja Švaj.), 1568 divákov

Nóri hneď v úvode odskočili – 3:0 v 4. min, ale Slováci sa postupne doťahovali a v 12. min sa dočkali vyrovnania na 4:4. Prvýrát sa dostali do vedenia o dve minúty neskôr, keď Kalafut ukázal po zisku lopty prehľad i chladnokrvnosť a ležiac pri vlastnom bránkovisku strelou cez celé ihrisko do prázdnej bránky skóroval počas presilovej hry na 6:5. Kukučkovi zverenci aj vďaka s istotou zakončujúcemu krídelníkovi T. Urbanovi potom ešte vyhrávali 7:6 i 8:7, ale od 19. do 25. min päťkrát za sebou inkasovali a tréner SR sa snažil zastaviť rozbehnutého favorita oddychovým časom. Štvorgólový rozdiel zostal až do prestávky (11:15).
Po zmene strán sa rýchlo rozhodlo o osude duelu. Nórom stačilo necelých desať minút, aby svoj náskok viac ako zdvojnásobili – 22:13 v 39. min. Kouč SR potom prestriedal celú zostavu, ktorá už nedovolila súperovi ešte oveľa výraznejšie odskočiť. Nóri najviac vyhrávali o jedenásť gólov – v 53. min 30:19 a vzápätí 31:20. Slováci mohli v závere znížiť na osemgólový rozdiel, ale svoju šancu nepremenili a v posledných sekundách ešte inkasovali, takže bola z toho dvojciferná prehra.

Hlasy:
Peter Kukučka (tréner SR): „Bol to férový a náročný duel. Vedeli sme, čo nás čaká. V druhom polčase sme na začiatku urobili veľa chýb, čím sme v priebehu šiestich minút stratili zápas. Potom sme už dali príležitosť mladým hráčom a som spokojný s tým, ako sa chopili šance. Prehra o desať gólov nás však mrzí.“

Christian Berge (tréner Nórska): „Chceli sme hrať rýchlo. S výsledkom som spokojný, ale máme čo zlepšovať. Bol to pre nás dobrý štart do turnaja.“